W Nisku

Zostań Dawcą szpiku dla Piotra i innych!

Zostań Dawcą szpiku dla Piotra i innych!

Dawcą może zostać każdy pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, waży więcej niż 50 kg i jest zdrowy. Fundacja DKMS będzie prowadzić rejestrację potencjalnych dawców szpiku podczas Dni Niska 27 i 28 sierpnia.

W Urzędzie Gminy i Miasta Nisko odbyła się konferencja prasowa, której główny cel to propagowanie szczytnej idei, jaką jest zostanie potencjalnym dawcą szpiku.

IMG_1378

– Szanowni Państwo, mieszkańcy Niska i okolic. Piotr, 29-letni mieszkaniec Waszego miasta, członek lokalnej społeczności zachorował i potrzebuje Waszej pomocy. Obecnie jest leczony za pomocą doraźnych transfuzji krwi, natomiast jest to procedura wycieńczająca. Jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczep szpiku kostnego lub tez krwiotwórczych komórek macierzystych – mówił Grzegorz Zwierzchowski, koordynator ds. rekrutacji dawców DKMS.
Akcja, która zostanie przeprowadzona w Nisku to nie tylko szansa dla Piotra, ale również dla innych chorych w kraju czy na świecie. Znalezienie genetycznego bliźniaka jest trudne, np. w Polsce dla co piątego pacjenta nadal nie ma bliźniaka genetycznego.

Piotr o swojej chorobie dowiedział się niedawno, ale chce walczyć, podobnie jak jego rodzina.

– Ciężko mi mówić bo to jest mój syn. Dwa miesiące temu dowiedziałem się, że ma zwłóknienie szpiku, że jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku, że trzeba poszukać dawcy. Jest już zarejestrowany w Poznaniu, jeżeli znajdzie się dawca to będzie przeprowadzony przeszczep i myślę, że wtedy syn wróci do zdrowia – mówi pan Mieczysław, tata Piotra.

IMG_1382

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2009 roku. Już ponad 920 tys. osób zarejestrowało się w bazie i chce pomóc chorym. Jednym z nich jest Mariusz, 20-latek z Niska, który miał to szczęście, że mógł zostać rzeczywistym dawcą i uratować życie małemu chłopcu. Będzie mógł poznać swojego bliźniaka genetycznego w przyszłym roku.

IMG_1385

– Zarejestrowałem się podczas akcji, która była prowadzona w niżańskim liceum, którego byłem uczniem. Po paru miesiącach dostałem telefon z fundacji, że jest potencjalny biorca i mogę oddać mu szpik. Nie wahałem się długo, pojechałem na badania kontrolne do Krakowa, tam wprowadzono mnie w całą procedurę. Samo pobranie komórek krwi trwało 4 godziny, siadłem na fotel o godz. 7:00, lekarze podpięli maszynę i po 11.00 było po wszystkim. Wyszedłem trochę osłabiony po zabiegu, ale jak dostałem telefon z fundacji z informacją komu oddałem szpik to wszystko odeszło w niepamięć. Miałem szczęście oddać szpik rocznemu chłopcu z Polski. Patrząc na to z perspektywy mojej małej siostry, która wtedy miała 3 lata to było coś mega, coś magicznego, dlatego zachęcam wszystkich, zwłaszcza tych, którzy się wahają – zarejestrujcie się. To jest największe szczęście, jeśli można coś takiego zrobić dla drugiego człowieka – mówił Mariusz, dawca szpiku z Niska.

IMG_1390

W marcu 2017 roku miną dwa lata od pobrania. Mariusz wtedy będzie mógł spotkać się z biorcą. Regularnie koresponduje z jego rodzicami i wie, że mały chłopiec wrócił do zdrowia.

Żeby zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku musimy być zdrowi, ważyć co najmniej 50 kg i zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją dwie metody pobierania komórek macierzystych. W 80% przypadków pobranie następuje z krwi obwodowej, a w 20% z talerza kości biodrowej.

Dzień Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych - Plakat A3

Rejestracja w Nisku odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Słowackiego 10:
w sobotę, 27 sierpnia, w godz. 12.00-19.00,
w niedzielę, 28 sierpnia, w godz. 11.00-17.00.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Informacja z obrad nadzwyczajnej XXXIV Sesji Rady Powiatu

rni24.eu29 lipca 2021

Niżański festiwal kultury łowieckiej

rni24.eu29 lipca 2021

Rudnik nad Sanem miejscem tegorocznych Dożynek Powiatowych

rni24.eu23 lipca 2021

Rozmowy o budowie ścieżki pieszo-rowerowej Nisko-Nowsielec

rni24.eu23 lipca 2021

Brzegi rzeki San połączone dwiema nitkami mostu powstającego w ramach budowy S19

rni24.eu20 lipca 2021

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021”

rni24.eu20 lipca 2021

VI edycja biegu „Nisko na piątkę” i XI edycja „Niżańskich regat”

rni24.eu16 lipca 2021

Wielkie Otwarcie Zalewu Podwolina w Nisku

rni24.eu15 lipca 2021

Nisko na ścieżce dynamicznego rozwoju – Fundusze Norweskie

rni24.eu15 lipca 2021