W Nisku

„Żonkile” w Areszcie Śledczym w Nisku

„Żonkile” w Areszcie Śledczym w Nisku

Przed Drugą Wojną Światową w II Rzeczpospolitej mieszkało 3 500 000 Żydów. Była to największa w Europie społeczność żydowska. Byli sąsiadami naszych pradziadków, dziadków. Dziś tak mało wiemy o ich historii, kulturze i tradycjach.

Korzystając z zaproszenia Biblioteki Pedagogicznej w Nisku zorganizowano w Areszcie Śledczym w Nisku szereg zajęć edukacyjnych poświęconych historii Żydów Polskich oraz historii Holocaustu. W ramach projektu „Żonkile” osadzone miału możliwość udziału w prelekcji „Narodowość Żydowska w powiecie niżańskim”, warsztatach psychologicznych „Inny nie znaczy gorszy”, projekcji filmu „Nie było żadnej nadziei” oraz uczestnictwa w wycieczkach „Śladami Żydów w Nisku i Rozwadowie”, a także spotkaniu z pracownikiem Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Panem M. Wiatrowiczem, który niezwykle barwnie opowiadał o codziennym życiu, pracy, tradycjach i zwyczajach żydów zamieszkujących w przedwojennej Polsce. Zakończeniem projektu było przeprowadzenie konkursu wiedzy o historii żydów.

Projekt oprócz wartości edukacyjnej miał również na celu kształtowanie u osadzonych postaw szacunku i tolerancji dla odmienności kulturowej, eliminacje zachowań zmierzających do dyskryminacji etnicznej, rasowej czy religijnej, oraz ukazanie uczestnikom programu ogromu tragedii do jakiej doprowadziły uprzedzenia rasowe, brak szacunku dla innego człowieka, brak otwartości na odmienność.
Przeprowadzona akcja edukacyjna jest również wprowadzeniem do wystawy pl “Kobiety w KL Auschwitz” przygotowanej przez państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, która ma być prezentowana w lipcu w niżańskiej jednostce.

Źródło: Areszt Śledczy Nisko

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

I Komunia Święta – Kuria informuje jak ma wyglądać

rni24.eu23 kwietnia 2021

IV otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych 2021

rni24.eu23 kwietnia 2021

Voster ATS Team na Belgrade-Banjaluka

rni24.eu21 kwietnia 2021

Pod wspólną banderą na rzecz Wisły, Sanu i Tanwi – czyli VI edycja porządków na wodzie

rni24.eu21 kwietnia 2021

HSW modyfikuje pojazdy artyleryjskie

rni24.eu21 kwietnia 2021

Jolanta Kaczmarska-Waltos dziennikarka z Chicago odwiedziła Nisko

rni24.eu19 kwietnia 2021

W RCEZ w Nisku zakończono projekt interdyscyplinarny

rni24.eu15 kwietnia 2021

Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Hucie Deręgowskiej

rni24.eu14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

rni24.eu13 kwietnia 2021