W Nisku

„Żonkile” w Areszcie Śledczym w Nisku

„Żonkile” w Areszcie Śledczym w Nisku

Przed Drugą Wojną Światową w II Rzeczpospolitej mieszkało 3 500 000 Żydów. Była to największa w Europie społeczność żydowska. Byli sąsiadami naszych pradziadków, dziadków. Dziś tak mało wiemy o ich historii, kulturze i tradycjach.

Korzystając z zaproszenia Biblioteki Pedagogicznej w Nisku zorganizowano w Areszcie Śledczym w Nisku szereg zajęć edukacyjnych poświęconych historii Żydów Polskich oraz historii Holocaustu. W ramach projektu „Żonkile” osadzone miału możliwość udziału w prelekcji „Narodowość Żydowska w powiecie niżańskim”, warsztatach psychologicznych „Inny nie znaczy gorszy”, projekcji filmu „Nie było żadnej nadziei” oraz uczestnictwa w wycieczkach „Śladami Żydów w Nisku i Rozwadowie”, a także spotkaniu z pracownikiem Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Panem M. Wiatrowiczem, który niezwykle barwnie opowiadał o codziennym życiu, pracy, tradycjach i zwyczajach żydów zamieszkujących w przedwojennej Polsce. Zakończeniem projektu było przeprowadzenie konkursu wiedzy o historii żydów.

Projekt oprócz wartości edukacyjnej miał również na celu kształtowanie u osadzonych postaw szacunku i tolerancji dla odmienności kulturowej, eliminacje zachowań zmierzających do dyskryminacji etnicznej, rasowej czy religijnej, oraz ukazanie uczestnikom programu ogromu tragedii do jakiej doprowadziły uprzedzenia rasowe, brak szacunku dla innego człowieka, brak otwartości na odmienność.
Przeprowadzona akcja edukacyjna jest również wprowadzeniem do wystawy pl „Kobiety w KL Auschwitz” przygotowanej przez państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, która ma być prezentowana w lipcu w niżańskiej jednostce.

Źródło: Areszt Śledczy Nisko

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021