
Katarzyna Chrapko, uczennica niżańskiego liceum, zdobyła kolejną nagrodę. Tym razem złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Technologii i Innowacji IPITEX 2017.
Kasia Chrapko została nagrodzona przez Narodową Radę Naukową Tajlandii za osiągnięcia naukowe. Uczennica z Niska została najmłodszą laureatką z Polski, doceniono jej innowacyjne badania nad wykorzystaniem widzialnego światła niskoenergetycznego do bezinwazyjnego leczenia chorych organów człowieka. Jej wynalazek poleciał do Bangkoku, gdzie w dniach 2 – 6 lutego br. odbyła się prestiżowa wystawa “2017 Bangkok International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition” – IPITEX 2017. Wynalazki prezentowane były w dwóch kategoriach: “Wynalazki dla społeczeństwa i jakości życia” oraz “Innowacje dla przemysłu”.
Na wystawie znalazło się ponad 200 wynalazków z 28 krajów. Polska reprezentowana była przez Politechnikę Częstochowską, Wojskową Akademię Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy, Politechnikę Śląską, Uniwersytet Warszawski, Zespół Szkół z Połańca i Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego z Niska.
Katarzyna Chrapko jest laureatką organizowanego przez FSNT – NOT Ogólnopolskiego Konkursu „Młody Innowator” 2016, została również doceniona złotym medalem z wyróżnieniem na Warszawskiej Międzynarodowej Wystawie Wynalazków – IWIS 2015, organizowanej przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Projekt zademonstrowała także w 2016 roku w Centrum Nauki Kopernik podczas XXIII Giełdy Wynalazków Nagrodzonych na Światowych Wystawach Wynalazków w 2015 roku.
Na Festiwalu Naukowym E(x)plory 2016, Kasia dwukrotnie otrzymała tytuł ” Młodego Naukowca E(x)plory”. Konkurs „Młody Wynalazca 2016” organizowany przez Fundację HALLER pro inventio, nadał jej tytuł laureata i wyróżnienie.
Zdobyła również złote medale w Chorwacji, Brukseli, Turcji, Malezji, Seulu i Bankalore. W nagrodę SPWiR zapewnił Kasi stoisko w Bangkoku i zamieszczenie w katalogu informacji na temat jej wynalazku.
Młodzi polscy naukowcy, bo tak ich można już określać, dostają zaproszenia z całego świata na konkursy i wystawy innowacji technicznych, gdzie mają możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć. Otrzymują najwyższe nagrody, wyróżnienia i uznanie. Udział w wymienionych przedsięwzięciach jest dla nich wielką satysfakcją i możliwością zaprezentowania światu własnych osiągnięć. Inspiruje również do pracy nad innowacjami. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż młodzi polscy naukowcy zwyciężają z doświadczonymi pracownikami naukowymi wyższych uczelni. Udział młodych polskich wynalazców w konkursach międzynarodowych jest promocją naszego kraju, w tym gmin, powiatów, województw.
Jedyną barierą są środki finansowe niezbędne do prowadzenia naukowych badań i zagranicznych wyjazdów.
źródło: LO Nisko
Facebook
RSS