Kronika Policyjna

Złodzieje wykorzystują lekkomyślność mieszkańców

Złodzieje wykorzystują lekkomyślność mieszkańców

126 przestępstw kryminalnych, 33 przestępstw drogowych, 25 gospodarczych i 1 przeciwko mieniu – tak przedstawia się statystyka Komendy Powiatowej Policji w Nisku za okres od początku roku do końca sierpnia. Dane te przestawił komendant Janusz Śnios, podczas ostatniej sesji rady miejskiej.

Podkreślał on, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest tym elementem, na który w tym roku funkcjonariusze szczególnie zwracają uwagę. Jak zaznaczał komendant, obecnie remontowane są dwie drogi krajowe drogi S19 i DK77. Powoduje to pewne zagrożenia z tym związane. Jeśli mieszkańcy lub też kierowcy tak owe widzą, mogą to zgłaszać poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

– Taka mapa pozwala na czytelne przedstawienie skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń oraz umożliwia mieszkańcom sygnalizowanie miejsc zagrożonych, które muszą zostać sprawdzone przez policję. Na terenie gminy do końca sierpnia przez mieszkańców naniesione zostało 315 punktów, z czego 180 zostało potwierdzonych. Największą liczbę stanowią zgłoszenia dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości. Było ich aż 150 – mówił komendant Śnios.

Głównymi kategoriami przestępstw kryminalnych są przestępstwa przeciwko mieniu oraz przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Wśród przestępstw przeciwko mieniu dominują kradzieże, których na terenie gminy było 18 oraz uszkodzenia mienia, których odnotowano również 18. Natomiast przestępstw dotyczących kradzieży z włamaniem stwierdzono 12.

– Należy również wspomnieć, że w dalszym ciągu przeważają tzw. przestępstwa okazjonalne, o niewielkich stratach, wynikające często z braku właściwego zabezpieczenia mienia przez właścicieli. Kradzież dotyczy głównie drobnych kradzieży mienia, pozostawionego bez nadzoru i zabezpieczenia w bardzo różnych okolicznościach i miejscach. W tej kategorii znajdziemy m. in kradzieże rowerów, telefonów komórkowych i pieniędzy – mówił Janusz Śnios, komendant powiatowy policji w Nisku.

Zaznaczał, że niewątpliwie najgroźniejszym rodzajem przestępstw przeciwko mieniu są rozboje i wymuszenia rozbójnicze, gdzie działania przestępcze są skierowane nie tylko na mienie, ale również na życie i zdrowie ofiar. Na terenie miasta i gminy Nisko w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy odnotowano jedno takie zdarzenie.

Drugą grupę przestępstw kryminalnych stanowią przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Na terenie gminy stwierdzono 7 takich przestępstw. Ich Wykrywalność wynosi 100%. Ze względu na skutki działania sprawców, przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu po zabójstwach, których odnotowano jedno, najgroźniejszą kategorią przestępstw są bójki i pobicia. Na terenie Niska odnotowano 5 takich zdarzeń.

Nieznaczny odsetek przestępstw kryminalnych stanowią przestępstwa z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Tylko do września na terenie gminy odnotowano 20 tego typu przestępstw. Obok przestępstw kryminalnych, najliczniejszą kategorię przestępstw stanowią przestępstwa drogowe. Na terenie gminy i miasta Nisko stwierdzono 33 przestępstw drogowych z czego 12 to kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Trzecią główną kategorią są przestępstwa gospodarcze, gdzie stwierdzono 25 tego typu przestępstw.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Policjanci poszukują właścicieli skradzionych przedmiotów

rni24.eu3 marca 2021

Czujność sąsiadów pomogła zatrzymać włamywaczy

rni24.eu3 marca 2021

Nietrzeźwy, nastoletni włamywacz- zamknięty w sklepie

rni24.eu2 marca 2021

Zabrał kluczyki pijanemu kierowcy

rni24.eu1 marca 2021

Nietrzeźwi mężczyźni leżeli na jezdni

rni24.eu23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Policjanci uratowali kobietę

rni24.eu17 lutego 2021

Za kradzież perfum trafił do aresztu

rni24.eu16 lutego 2021