W Nisku

Zaszczepili ponad 6 tysięcy psów i 53 kotów

Zaszczepili ponad 6 tysięcy psów i 53 kotów

16 przypadków podejrzenia wystąpienia wścieklizny, 14 ognisk warrozy, ponad 6 tysięcy zaszczepionych psów i 53 kotów – tak w skrócie przedstawiają się dane statystyczne Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nisku. Sprawozdanie z działalności tej instytucji oraz stan bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego na terenie powiatu niżańskiego za 2017 r., przedstawił podczas ostatniej sesji rady powiatu niżańskiego, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii Artur Borowiec.

– W ubiegłym roku zgłoszono 16 przypadków podejrzenia wystąpienia wścieklizny, w tym 10 u zwierząt dzikich i 6 u zwierząt domowych. Były to 2 psy, 3 koty 1 szczur laboratoryjny. W ośmiu przypadkach doszło do pogryzienia człowieka. Pobrano próbki i wysłano do badania laboratoryjnego, i jak się okazało, we wszystkich przypadkach uzyskano wynik ujemny, wykluczający wściekliznę. Ponadto, stwierdzono również 14 ognisk warrozy – choroby pszczół, a liczba chorych rodzin pszczelich wynosiła 490 – mówił Artur Borowiec.

Jak zaznaczał, ujawniono również 29 przypadku braku aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. W 11 przypadkach skierowano wnioski na policję o ukaranie właściciela za niedopełnienie obowiązku zaszczepienia psa przeciwko wściekliźnie, w 6 przypadkach Inspekcja Weterynaryjna nałożyła grzywnę w drodze mandatu karnego. Udzielono także 11 pouczeń.

Na terenie powiatu niżańskiego, zaszczepiono przeciwko wściekliźnie 6 351 psów w 5 481 gospodarstwach i 53 kotów w 46 gospodarstwach.

– W powiecie systematycznie odnotowuje się znaczny spadek ilości gospodarstw utrzymujących zwierzęta gospodarskie z jednoczesnym spadkiem ich pogłowia. Niestety tendencja ta, nadal się utrzymuje. Przeważają gospodarstwa drobnotowarowe utrzymujące 1 lub 2 sztuki zwierząt gospodarskich jednego gatunku – informuje zastępca PLW w Nisku.

W 2017 r., pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii pozostawało:

– 963 gospodarstwa utrzymujące bydło
– 209 gospodarstw utrzymujących konie
– 81 gospodarstw utrzymujących świnie
– 37 gospodarstw utrzymujących kozy
– 12 gospodarstw utrzymujących owce
– 3 gospodarstwa utrzymujące zwierzęta futerkowe (szynszyle, króliki)
– 1 gospodarstwo utrzymujące zwierzęta dzikie w warunkach fermowych (jelenie)
– 166 pasiek

Przeprowadzono również 12 kontroli interwencyjnych dotyczących niewłaściwych warunków utrzymywania zwierząt. W żadnym przypadku nie stwierdzono rażących zaniedbań.

W ramach nadzoru nad identyfikacją i rejestracją zwierząt skontrolowano 287 sztuk bydła w 43 siedzibach stad oraz 4 sztuki owiec i kóz w 3 siedzibach stad. Niezgodność stwierdzono w 8 stadach utrzymujących bydło. Dotyczyły one przekroczenia terminów zgłoszeń, urodzenia, śmierci lub przemieszczenia zwierzęcia do Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Nisku. Ponadto przeprowadzono 12 kontroli interwencyjnych dotyczących niewłaściwych warunków utrzymywania zwierząt.

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Tę chorobę w ostatnich miesiącach odnotowano na terenie województwa lubelskiego. O to czy istnieje ryzyko, że choroba ta pojawi się również na naszym terenie, pytał radny Jan Kowal.

– W województwie lubelskim stwierdzono ogniska tej choroby. Natomiast w naszym województwie nie stwierdzono żadnych zdarzeń ASF. Dużo jest przypadków u dzików, w ubiegłym tygodniu odnotowano już 2090 takich przypadków.  Jest duży nacisk na to, aby przeszukiwane były akweny leśne, gdzie jest największa potencjalnie możliwość znalezienia padłego dzika, ponieważ to jest wektor szerzenia się tej choroby. W tym roku, takie przeszukiwania przy współudziale myśliwych realizujemy – wyjaśniał lek. wet. Artur Rorowiec.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Andżelika Guściora w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu12 maja 2021

Voster ATS Team na Tour de Hongrie

rni24.eu11 maja 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack Podwolina

rni24.eu11 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021

Podziękowanie dla krótkofalowców

rni24.eu29 kwietnia 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack i Puchar Polski BMX

rni24.eu29 kwietnia 2021