kultura i rozrywka

Wystawa niżańskiego fotografa w Rzeszowie

Wystawa niżańskiego fotografa w Rzeszowie

W najbliższy piątek w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury odbędzie się wernisaż wystawy „Shangri-La”. Wystawa to podsumowanie dekady działalności fotograficznej Marcia Walko z Niska.

Marcin Walko, 29-letni mieszkaniec Niska, fotografuje od 10 lat. Fotografia zainteresowała go jako narzędzie dokumentacji. Była motywacją do wybrania kierunku studiów – dziennikarstwo i komunikacja społeczna o specjalności „Fotografia i realizacja obrazu” Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

-Obroniłem pracę dyplomową traktującą o trudnym, ale jakże ciekawym nurcie fotografii reportażowej. Fotografia wojenna – studium wojny – punctum fotografii. Fotografia umożliwia rejestrację procesów upływającej teraźniejszości. Kolekcjonuję stare fotografie oraz szklane negatywy z zamiarem uchronienia ich przed dewastacją i anihilacją. Znajomość technik fotograficznych – tych tradycyjnych oraz szlachetnych, doskonaliłem na wielu warsztatach i kursach, m.in. pod okiem Jacka Ury, Katarzyny Sagatowskiej czy Michała Łuczaka – wykładowców czeskiej szkoły „Instytut tvurci fotografie” w Opavie – mówił Marcin Walko.

do srodka 1

Na pierwszej indywidualnej wystawie młodego fotografa zobaczymy zdjęcie, których dotychczas nigdzie nie publikował. Tytuł wystawy „Shangri-La” nawiązuje do idyllicznego obrazu bliskich i dalekich krain, życia w harmonii z przestrzenią, długowieczności życia w mądrości. Zdjęcia są efektem podróży do m.in. Bośni i Hercegowiny, Rumunii, Sycylia czy Serbii. Są czarno-białą obserwacją kolorowej przestrzeni Bałkanów.

-Wystawa to podsumowanie 10 lat. Dużo przez ten czas zobaczyłem, byłem w pięknych miejscach. Najwyższy czas aby podzielić się tym, jak uwieczniłem je na fotografiach. Również ocena profesjonalistów skłoniła mnie do pokazania swoich prac – mówił niżański fotograf.

Marcin Walko poza fotografowaniem, angażował się w różne działania artystyczne. Przez kilka lat związany był z Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”, gdzie szlifował swoje talenty aktorskie w Amatorskim Teatrze „Kontynuacja”, występował w orkiestrze rozrywkowej oraz współtworzył projekt wizualno-muzyczny „Synestezja”.

Wernisaż wystawy „Shangri-La” odbędzie się w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury 24 lutego o godz. 18.00. Zdjęcia będzie można oglądać do 10 marca 2017 roku.

Małgorzata Petecka


do srodka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021

Międzypowiatowy konkurs plastyczny „Mówię Nie – wszystkiemu co złe” rozstrzygnięty

rni24.eu6 października 2021

Mistrz Olimpijski otworzył halę sportowa w Nisku

rni24.eu5 października 2021

Uroczyste wodowanie galaru „Powiat Niżański”

rni24.eu4 października 2021

Odbył się XXXI Memoriał Szachowy Jana Gietki

rni24.eu4 października 2021

Koncert Kapel Ludowych „Na straży tradycji”

rni24.eu13 września 2021