kultura i rozrywka

Wystawa niżańskiego fotografa w Rzeszowie

Wystawa niżańskiego fotografa w Rzeszowie

W najbliższy piątek w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury odbędzie się wernisaż wystawy „Shangri-La”. Wystawa to podsumowanie dekady działalności fotograficznej Marcia Walko z Niska.

Marcin Walko, 29-letni mieszkaniec Niska, fotografuje od 10 lat. Fotografia zainteresowała go jako narzędzie dokumentacji. Była motywacją do wybrania kierunku studiów – dziennikarstwo i komunikacja społeczna o specjalności „Fotografia i realizacja obrazu” Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

-Obroniłem pracę dyplomową traktującą o trudnym, ale jakże ciekawym nurcie fotografii reportażowej. Fotografia wojenna – studium wojny – punctum fotografii. Fotografia umożliwia rejestrację procesów upływającej teraźniejszości. Kolekcjonuję stare fotografie oraz szklane negatywy z zamiarem uchronienia ich przed dewastacją i anihilacją. Znajomość technik fotograficznych – tych tradycyjnych oraz szlachetnych, doskonaliłem na wielu warsztatach i kursach, m.in. pod okiem Jacka Ury, Katarzyny Sagatowskiej czy Michała Łuczaka – wykładowców czeskiej szkoły „Instytut tvurci fotografie” w Opavie – mówił Marcin Walko.

do srodka 1

Na pierwszej indywidualnej wystawie młodego fotografa zobaczymy zdjęcie, których dotychczas nigdzie nie publikował. Tytuł wystawy „Shangri-La” nawiązuje do idyllicznego obrazu bliskich i dalekich krain, życia w harmonii z przestrzenią, długowieczności życia w mądrości. Zdjęcia są efektem podróży do m.in. Bośni i Hercegowiny, Rumunii, Sycylia czy Serbii. Są czarno-białą obserwacją kolorowej przestrzeni Bałkanów.

-Wystawa to podsumowanie 10 lat. Dużo przez ten czas zobaczyłem, byłem w pięknych miejscach. Najwyższy czas aby podzielić się tym, jak uwieczniłem je na fotografiach. Również ocena profesjonalistów skłoniła mnie do pokazania swoich prac – mówił niżański fotograf.

Marcin Walko poza fotografowaniem, angażował się w różne działania artystyczne. Przez kilka lat związany był z Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”, gdzie szlifował swoje talenty aktorskie w Amatorskim Teatrze „Kontynuacja”, występował w orkiestrze rozrywkowej oraz współtworzył projekt wizualno-muzyczny „Synestezja”.

Wernisaż wystawy „Shangri-La” odbędzie się w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury 24 lutego o godz. 18.00. Zdjęcia będzie można oglądać do 10 marca 2017 roku.

Małgorzata Petecka


do srodka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Sandomierz – tam gdzie tradycja współgra z nowoczesnością

rni24.eu3 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

„HERODY” z Łazor na 49. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej

rni24.eu18 lutego 2021