Fotorelacje

Wypłynęli w Flis 400-lecia

Wypłynęli w Flis 400-lecia

W niedzielę załoga flisaków pod dowództwem retmana Mieczysława Łabęckiego wypłynęła w miesięczny flis do Gdańska. Mają oni do pokonania 700 km wodnej trasy. 

Retman Łabęcki ze swoją załogą płynie już kolejny raz, a są w niej flisacy z różnych zakątków Polski. Zanim jednak flisacy wypłynęli, odbyła się msza św. w ich intencji, którą celebrował biskup Edward Frankowski. Następnie barwny korowód z Kapelą Flisacką, Chórem Ulanowskim, flisakami, mieszkańcami przeszedł ulicami miasta na teren przystani na Sanie. Tam odbyło się uroczyste pożegnanie załogi.

– W tym roku świętujmy jubileusz 400-lecia Ulanowa. Z racji położenia nad Sanem i Tanwią od początku istnienia mieszkańcy związali się z flisactwem. Ulanów przez wieki stał się jednym z ważniejszych portów Rzeczypospolitej. To stąd drewno i tratwy z południowo-wschodniej Polski ruszały drogą wodną aż do Warszawa, Torunia i Gdańska. Trudny i niebezpieczny szlak wodny z Ulanowa do Gdańska nasi przodkowie pokonywali wielokrotnie. Dziś pamięć o pokoleniach mieszkańców miasta i ten piękny jubileusz chcemy uczcić Flisem 400lecia Ulanów Gdańsk. Odwiecznym szlakiem naszych praojców tratwę poprowadzi retman Mieczysław Łabędzki – mówił Stanisław Garbacz, burmistrz Ulanowa.
Flisacy do Gdańska płynął na 70-metrowej tratwie z dwiema budami flisackimi i retmanką. Do Gdańska mają dopłynąć 18 czerwca.

– Po 19 latach, ulanowscy flisacy znów wypływają w Kolejny flis. Ci ludzie, z którymi przyszło mi teraz płynąć, pływają ze mną od wielu lat. Dziś zechcieli wziąć na siebie taki trud i popłynąć tratwą do Gdańska. Proszę o pamięć o nas, bo wyprawa długa, a rzeka trudna – mówił retman Mieczysław Łabędzki.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Muzyczna uczta dla wielbicieli klasyki i organowego brzemienia

rni24.eu6 września 2021

Zima w Nisku

rni24.eu26 stycznia 2021

Tydzień na budowie S19 -Fotorelacja

rni24.eu4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

rni24.eu30 lipca 2020

Zbiornik Podwolinia zmieni się nie do poznania

rni24.eu25 maja 2020

Budowa obwodnicy Nisko – Stalowa Wola. Fotorelacja

rni24.eu14 maja 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rni24.eu11 lutego 2019

Fotograf z Niska jako jedyny Polak na przejmującej wyprawie w Srebrenicy

rni24.eu10 sierpnia 2018

Myśliwi świętowali w Żabnie

rni24.eu1 października 2017