W Nisku

Wspominali Klub Twórcy Amatora

Wspominali Klub Twórcy Amatora

Karykatury, rzeźby, obrazy – artystyczny miszmasz można obejrzeć w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”. A wszystko za sprawą retrospektywnej wystawy Klubu Twórcy Amatora.

Artyści amatorzy z całego powiatu niżańskiego w latach 80-tych 20 wieku skupieni byli w Klubie Twórcy Amatora w niżańskim domu kultury. Członkowie spotykali się regularnie, organizowali wystawy i plenery. Ich działalność artystyczna była różnorodna, co można zobaczyć na wystawie. A ekspozycja zawiera ponad 100 prac. Pomysł na zorganizowanie wystawy retrospektywnej zrodził się podczas rozmów z byłymi członkami klubu.

-W rozmowach z Mariuszem Bajkiem, Anią Puk, Marianem Pelicem często pojawiało się hasło Klub Twórcy Amatora. Z ich relacji wynikało, że w latach 80-tych była to ważna i prężnie działająca komórka, która uczestniczyła w regularnych spotkaniach. Na przestrzeni lat działalność domu każdego domu kultury się zmienia, pojawią się nowe pomysły, nowe formacje, czasami warto wrócić do tego co było. Są osoby, które ciągle pamiętają klub, często działają artystycznie – mówiła Alicja Sochacka, dyrektor NCK „Sokół”.

Przez lata opiekunem Klubu Twórcy Amatora był Tomasz Staszewski. Na otwarcie wystawy w Nisku przyjechał specjalnie z Sulisławic.
-Dziękuję organizatorom tego wernisażu. Dla mnie jest to przeżycie. Nie tylko sztuka, ale najważniejsze, że postała i pasja i tworzenie. W Nisku dawno nie byłem, Nisko nadal mi się podoba. Ożyły dawne wspomnienia – mówił Tomasz Staniszewski.

Członkowie klubu ciepło wspominali swoich kolegów, spotkania, plenery. Mówili o tym, że to artystyczne środowisko ich wychowało, wpłynęło na ścieżki kariery, a sztuka jest nadal dla nich ważna.
-Bardzo dziękuję, że udało się tę wystawę zorganizować. Nie ukrywam, że fantastycznie jest spotkać się po tylu latach. Sam osobiście jestem zadowolony, że prace mojego nieżyjącego ojca można tutaj pokazać po tylu latach. Z mojej storny jest to hołd w jego stronę – mówił Mariusz Bajek.

Obecny na wernisażu Józef Sroka, dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli również wspominał swój udział w spotkaniach klubu.
-Mam nadzieję, że to może być nowy początek do reaktywowania spotkań – mówił Józef Sroka.
Na wystawie można zobaczyć prace m.in. Anny Puk, Bronisława Pazika, Mariusza Bajka, Michała Potaczały, Jana Surmy, Stanisława Dziuby, Mariana Pelica, a także zmarłych artystów jak Marta Wójtowicz, Józef Małys, Stanisław Kapuściński, Zygmunt Bajek, Józef Maziarz, Zofia Partyka, Karol Nycz czy Adam Potacz.

Wystawę w „Sokole” można obejrzeć do końca kwietnia, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021