W Nisku

Wspominali Klub Twórcy Amatora

Wspominali Klub Twórcy Amatora

Karykatury, rzeźby, obrazy – artystyczny miszmasz można obejrzeć w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”. A wszystko za sprawą retrospektywnej wystawy Klubu Twórcy Amatora.

Artyści amatorzy z całego powiatu niżańskiego w latach 80-tych 20 wieku skupieni byli w Klubie Twórcy Amatora w niżańskim domu kultury. Członkowie spotykali się regularnie, organizowali wystawy i plenery. Ich działalność artystyczna była różnorodna, co można zobaczyć na wystawie. A ekspozycja zawiera ponad 100 prac. Pomysł na zorganizowanie wystawy retrospektywnej zrodził się podczas rozmów z byłymi członkami klubu.

-W rozmowach z Mariuszem Bajkiem, Anią Puk, Marianem Pelicem często pojawiało się hasło Klub Twórcy Amatora. Z ich relacji wynikało, że w latach 80-tych była to ważna i prężnie działająca komórka, która uczestniczyła w regularnych spotkaniach. Na przestrzeni lat działalność domu każdego domu kultury się zmienia, pojawią się nowe pomysły, nowe formacje, czasami warto wrócić do tego co było. Są osoby, które ciągle pamiętają klub, często działają artystycznie – mówiła Alicja Sochacka, dyrektor NCK „Sokół”.

Przez lata opiekunem Klubu Twórcy Amatora był Tomasz Staszewski. Na otwarcie wystawy w Nisku przyjechał specjalnie z Sulisławic.
-Dziękuję organizatorom tego wernisażu. Dla mnie jest to przeżycie. Nie tylko sztuka, ale najważniejsze, że postała i pasja i tworzenie. W Nisku dawno nie byłem, Nisko nadal mi się podoba. Ożyły dawne wspomnienia – mówił Tomasz Staniszewski.

Członkowie klubu ciepło wspominali swoich kolegów, spotkania, plenery. Mówili o tym, że to artystyczne środowisko ich wychowało, wpłynęło na ścieżki kariery, a sztuka jest nadal dla nich ważna.
-Bardzo dziękuję, że udało się tę wystawę zorganizować. Nie ukrywam, że fantastycznie jest spotkać się po tylu latach. Sam osobiście jestem zadowolony, że prace mojego nieżyjącego ojca można tutaj pokazać po tylu latach. Z mojej storny jest to hołd w jego stronę – mówił Mariusz Bajek.

Obecny na wernisażu Józef Sroka, dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli również wspominał swój udział w spotkaniach klubu.
-Mam nadzieję, że to może być nowy początek do reaktywowania spotkań – mówił Józef Sroka.
Na wystawie można zobaczyć prace m.in. Anny Puk, Bronisława Pazika, Mariusza Bajka, Michała Potaczały, Jana Surmy, Stanisława Dziuby, Mariana Pelica, a także zmarłych artystów jak Marta Wójtowicz, Józef Małys, Stanisław Kapuściński, Zygmunt Bajek, Józef Maziarz, Zofia Partyka, Karol Nycz czy Adam Potacz.

Wystawę w „Sokole” można obejrzeć do końca kwietnia, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Daniel Dybka na podium w tenisowym Turnieju Grand Prix Stalowej Woli

rni24.eu10 czerwca 2021

Ośmioletnia Jagoda z Wólki Tanewskiej zaprojektowała maskotkę dla TSSE

rni24.eu9 czerwca 2021

„Pierwiastek z minus jeden” premiera w NCK “Sokół”

rni24.eu8 czerwca 2021

Podpisano umowę na przebudowę i termomodernizację byłego gimnazjum w Nisku

rni24.eu8 czerwca 2021

Pokaz filmu animowanego „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto”

rni24.eu7 czerwca 2021

Paweł Cieślik drugi w Małopolskim Wyścigu Górskim

rni24.eu7 czerwca 2021

Dzień Działacza Kultury 2021

rni24.eu2 czerwca 2021

PCPR w Nisku poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze

rni24.eu31 maja 2021

Piknik Charytatywny z Okazji Dnia Dziecka w Sandomierzu

rni24.eu27 maja 2021