W Nisku

Wodne problemy na Tysiąclecia

Wodne problemy na Tysiąclecia

Zalane piwnice i ulice, woda stojąca na trawnikach – tak wygląda Osiedle Tysiąclecia w Nisku po przejściu ulew i gwałtownych opadów. Problem rozwiązałaby kanalizacja burzowa, która od lat jest nieczynna.

Na prawie każdej sesji Rady Miast w Nisku poruszany jest temat wody i kanalizacji, zwłaszcza tej na os. Tysiąclecia. Niedawno opozycja zarzuciła burmistrzowi, że nie wywiązał się z obietnic wyborczych.
– W kampanii obiecał pan rozdzielnie kanalizacji deszczowej i sanitarnej, a mimo to nadal nic nie zostało w tym kierunku zrobione. Rozumiem, że temat, który był obiecany, czyli rozdzielenie kanalizacji, nie będzie zrealizowany? – mówił radny Błażej Borowiec.

Burmistrz stwierdził jednak, że żadnych deklaracji nie składał.

– Przede wszystkim nic nie obiecywałem mieszkańcom 1000-lecia, żadnej kanalizacji. Miałem sprawdzić nieczynną kanalizację i rozeznać się jakie są możliwości – mówił Julian Ozimek.

Obecny na sali prezes MZK pośpieszył z wyjaśnieniami. Na osiedlu były przeprowadzane analizy, obliczenia, które pokazały, że kanalizacja burzowa jest niepotrzebna.

– Robiliśmy wyliczenia dotyczące ilości zrzucanej wody przy maksymalnych opadach. Wyszło nam, że ulewy bywają kilka razy w roku, a przepompownia ścieków musi działać cały czas i to się po prostu nie opłaca. W naszej ocenie na tamtym terenie trzeba zrobić wszystko żeby rozsączyć wody opadowe na terenie zieleni, której jest tam dość sporo – mówił Zbigniew Kuziora.

Jako przykład podał teren przy ul. Przemysłowej, gdzie takie rozwiązanie bardzo dobrze funkcjonuje.

– Moglibyśmy pozyskać 65% zwrotów kosztów ze środków unijnych gdybyśmy wykonali kanalizację burzową. Jednak jej utrzymanie, jak i utrzymanie przepompowni generowałoby ogromne koszty – dodał prezes.

Obecnie woda deszczowa spływa do kanalizacji ogólnej i trafia do oczyszczalni ścieków. To generuje duże koszty, jakie mieszkańcy odczuwają w miesięcznych opłatach za wodę i ścieki. A kanalizacja burzowa, o której wciąż przypomina opozycja, odprowadzałaby wodę do rzeki Barcówki.

Małgorzata Petecka

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021