W Nisku

Wodne problemy na Tysiąclecia

Wodne problemy na Tysiąclecia

Zalane piwnice i ulice, woda stojąca na trawnikach – tak wygląda Osiedle Tysiąclecia w Nisku po przejściu ulew i gwałtownych opadów. Problem rozwiązałaby kanalizacja burzowa, która od lat jest nieczynna.

Na prawie każdej sesji Rady Miast w Nisku poruszany jest temat wody i kanalizacji, zwłaszcza tej na os. Tysiąclecia. Niedawno opozycja zarzuciła burmistrzowi, że nie wywiązał się z obietnic wyborczych.
– W kampanii obiecał pan rozdzielnie kanalizacji deszczowej i sanitarnej, a mimo to nadal nic nie zostało w tym kierunku zrobione. Rozumiem, że temat, który był obiecany, czyli rozdzielenie kanalizacji, nie będzie zrealizowany? – mówił radny Błażej Borowiec.

Burmistrz stwierdził jednak, że żadnych deklaracji nie składał.

– Przede wszystkim nic nie obiecywałem mieszkańcom 1000-lecia, żadnej kanalizacji. Miałem sprawdzić nieczynną kanalizację i rozeznać się jakie są możliwości – mówił Julian Ozimek.

Obecny na sali prezes MZK pośpieszył z wyjaśnieniami. Na osiedlu były przeprowadzane analizy, obliczenia, które pokazały, że kanalizacja burzowa jest niepotrzebna.

– Robiliśmy wyliczenia dotyczące ilości zrzucanej wody przy maksymalnych opadach. Wyszło nam, że ulewy bywają kilka razy w roku, a przepompownia ścieków musi działać cały czas i to się po prostu nie opłaca. W naszej ocenie na tamtym terenie trzeba zrobić wszystko żeby rozsączyć wody opadowe na terenie zieleni, której jest tam dość sporo – mówił Zbigniew Kuziora.

Jako przykład podał teren przy ul. Przemysłowej, gdzie takie rozwiązanie bardzo dobrze funkcjonuje.

– Moglibyśmy pozyskać 65% zwrotów kosztów ze środków unijnych gdybyśmy wykonali kanalizację burzową. Jednak jej utrzymanie, jak i utrzymanie przepompowni generowałoby ogromne koszty – dodał prezes.

Obecnie woda deszczowa spływa do kanalizacji ogólnej i trafia do oczyszczalni ścieków. To generuje duże koszty, jakie mieszkańcy odczuwają w miesięcznych opłatach za wodę i ścieki. A kanalizacja burzowa, o której wciąż przypomina opozycja, odprowadzałaby wodę do rzeki Barcówki.

Małgorzata Petecka

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Rudnik nad Sanem miejscem tegorocznych Dożynek Powiatowych

rni24.eu23 lipca 2021

Rozmowy o budowie ścieżki pieszo-rowerowej Nisko-Nowsielec

rni24.eu23 lipca 2021

Brzegi rzeki San połączone dwiema nitkami mostu powstającego w ramach budowy S19

rni24.eu20 lipca 2021

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021”

rni24.eu20 lipca 2021

VI edycja biegu „Nisko na piątkę” i XI edycja „Niżańskich regat”

rni24.eu16 lipca 2021

Wielkie Otwarcie Zalewu Podwolina w Nisku

rni24.eu15 lipca 2021

Nisko na ścieżce dynamicznego rozwoju – Fundusze Norweskie

rni24.eu15 lipca 2021

Będzie nowa droga pomiędzy ulicami Reymonta i Głowackiego

rni24.eu9 lipca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wieczór wspomnień

rni24.eu8 lipca 2021