W Nisku

Wodne problemy na Tysiąclecia

Wodne problemy na Tysiąclecia

Zalane piwnice i ulice, woda stojąca na trawnikach – tak wygląda Osiedle Tysiąclecia w Nisku po przejściu ulew i gwałtownych opadów. Problem rozwiązałaby kanalizacja burzowa, która od lat jest nieczynna.

Na prawie każdej sesji Rady Miast w Nisku poruszany jest temat wody i kanalizacji, zwłaszcza tej na os. Tysiąclecia. Niedawno opozycja zarzuciła burmistrzowi, że nie wywiązał się z obietnic wyborczych.
– W kampanii obiecał pan rozdzielnie kanalizacji deszczowej i sanitarnej, a mimo to nadal nic nie zostało w tym kierunku zrobione. Rozumiem, że temat, który był obiecany, czyli rozdzielenie kanalizacji, nie będzie zrealizowany? – mówił radny Błażej Borowiec.

Burmistrz stwierdził jednak, że żadnych deklaracji nie składał.

– Przede wszystkim nic nie obiecywałem mieszkańcom 1000-lecia, żadnej kanalizacji. Miałem sprawdzić nieczynną kanalizację i rozeznać się jakie są możliwości – mówił Julian Ozimek.

Obecny na sali prezes MZK pośpieszył z wyjaśnieniami. Na osiedlu były przeprowadzane analizy, obliczenia, które pokazały, że kanalizacja burzowa jest niepotrzebna.

– Robiliśmy wyliczenia dotyczące ilości zrzucanej wody przy maksymalnych opadach. Wyszło nam, że ulewy bywają kilka razy w roku, a przepompownia ścieków musi działać cały czas i to się po prostu nie opłaca. W naszej ocenie na tamtym terenie trzeba zrobić wszystko żeby rozsączyć wody opadowe na terenie zieleni, której jest tam dość sporo – mówił Zbigniew Kuziora.

Jako przykład podał teren przy ul. Przemysłowej, gdzie takie rozwiązanie bardzo dobrze funkcjonuje.

– Moglibyśmy pozyskać 65% zwrotów kosztów ze środków unijnych gdybyśmy wykonali kanalizację burzową. Jednak jej utrzymanie, jak i utrzymanie przepompowni generowałoby ogromne koszty – dodał prezes.

Obecnie woda deszczowa spływa do kanalizacji ogólnej i trafia do oczyszczalni ścieków. To generuje duże koszty, jakie mieszkańcy odczuwają w miesięcznych opłatach za wodę i ścieki. A kanalizacja burzowa, o której wciąż przypomina opozycja, odprowadzałaby wodę do rzeki Barcówki.

Małgorzata Petecka

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021

KULTURA I ROZRYWKA Rusza nasz V plebiscyt na najpopularniejszego sportowca, trenera oraz talent.

rni24.eu9 lutego 2021

Bezpłatne webinarium dla przedsiębiorców i pracowników

rni24.eu9 lutego 2021