W Nisku

Wmurowano kamień węgielny pod rudnicki ośrodek dla głuchoniemych

Wmurowano kamień węgielny pod rudnicki ośrodek dla głuchoniemych

W Rudniku nad Sanem odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Ogólnopolski Dom dla Osób Głuchoniemych, Samotnych i Niepełnosprawnych im. ks. Czesława Wali.

Ośrodek dla głuchoniemych powstanie na działce przy ul. Sandomierskiej w Rudniku nad Sanem, na działce należącej do ks. Czesława Wali. Ksiądz infułat przez lata był duszpasterzem głuchoniemych w Diecezji Sandomierskiej i Radomskiej, a także kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie. Ks. Wala jest głównym pomysłodawcą i inicjatorem budowy domu opieki.

W niedzielę odbyły się uroczystości wmurowania kamienia węgielnego i poświęcenia terenu pod budowę. Wzięli w nich udział m.in. Janina Milewska-Duda i Jan Duda, rodzice prezydenta Andrzeja Dudy, buskup Edward Frankowski, który celebrował mszę św., ks. Czesław Wala oraz głuchoniemi.

DSC_1178 (Kopiowanie)

Janina Milewska-Duda dokonała aktu wmurowania kamienia węgielnego, natomiast Jan Duda nałożył koronę na głowę orła. Rzeźba znajduje się na terenie przyszłego ośrodka, a korona to wyraz wdzięczności i hołdu dla organizacji Orląt, która w tym roku obchodzi 70. rocznicę powstania.

DSC_1127 (Kopiowanie)

-W Rudniku działa chyba największe poza Sandomierzem centrum Caritas. Opiekujemy się setką naszych podopiecznych, w centrum pracuje 50 osób. Myślę, że ośrodek, który tu powstanie dla głuchoniemych będzie uzupełnieniem potrzeb. Zatroszczymy się o osoby niepełnopsrawne, głuchonieme. Nie było by tego gdyby nie ksiądz infułat Czesław Wala. Trudno nam za księdzem Czesławem, mimo że ma swoje lata nadążyć, ma tyle energii – mówił Waldemar Grochowski, burmistrz Rudnika nad Sanem.

Obecne na uroczystości osoby głuchonieme, cieszyły się z budowy ośrodka.
-W imieniu wszystkich głuchoniemych, którzy przyjechali do Rudnika nad Sanem chciałbym powiedzieć, że jesteśmy bardzo zadowoleni z obecności rodziców Pana Prezydenta Polski. Dzisiaj jest wspaniały dzień dla nas wszystkich – mówił jeden z głuchoniemych, którego słowa zostały przetłumaczone z języka migowego.

Ogólnopolski Dom dla Osób Głuchoniemych, Samotnych i Niepełnosprawnych im. ks. Czesława Wali powstanie na obszarze 1,5 hektara. Znajdą w nim miejsce stałej opieki osoby niesłyszące starsze lub schorowane. Ośrodek ma być także miejscem rekolekcji lub terapii dla osób głuchoniemych. Będą go prowadzić siostry salezjanki z Włoch. Projekt ośrodka jest już gotowy, a rada miejska w Rudniku nad Sanem uchwaliła niezbędne zmiany w miejscowym planie zagospodarowania.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021