W Nisku

Wielki sukces RCEZ na Festiwalu E(x)plory

Wielki sukces RCEZ na Festiwalu E(x)plory

Wykonanie i badania przedwzmacniacza gramofonowego lampowego, podajnik leku dla pszczół, magnetyczno-elektrostatyczny – wodny filtr powietrza, zastosowanie baterii fotowoltaicznej w samochodzie osobowym, automatyczny zamek do drzwi dla niepełnosprawnych, wykonanie i badanie wzmacniacza akustycznego do zadań specjalnych – to tylko niektóre tematy badań młodych naukowców z RCEZ i LO w Nisku, które zostały zaprezentowane podczas Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym Podzamcze k/Chęcin.

Konkurs Naukowy E(x)plory to największy, najbardziej masowy konkurs w Polsce, skierowany jest do osób w wieku 14-20 lat, pozwalający młodzieży tworzyć projekty naukowe, rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać wiedzę.
Wśród laureatów regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Podzamczu znaleźli się m. in. uczniowie Technikum Elektronicznego: Mikołaj Kuziora, Mateusz Chmiel i Szczepan Wołosz z RCEZ w Nisku, nagrodzeni za „Wykonanie i badanie wzmacniacza katedralnego”.

Nagrodę specjalną dla opiekuna naukowego otrzymał Marian Chrapko z RCEZ w Nisku.

Nagrodę dla szkoły za największą w Polsce ilość projektów zakwalifikowanych do regionalnych etapów Konkursu otrzymało RCEZ w Nisku.

Wszyscy uczniowie RCEZ i LO w Nisku, którzy zakwalifikowali się do Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Podzamczu, otrzymali tytuły Młodych Naukowców E(x)plory, co jest bardzo dużym osiągnięciem.

DSC_0556

Ogromnym wyzwaniem, jakie stoi przed nami wszystkimi, jest stwarzanie warunków, które pozwolą młodym Polakom rozwijać swoje pasje tutaj, w niżańskim Elektryku i LO. Wśród społeczeństwa panuje nadal przeświadczenie, że dla najzdolniejszych uczniów jedyną szansą na rozwój jest wyjazd za granicę. Władze powiatu niżańskiego i dyrekcje szkół chcą pokazać młodym ludziom, że w naszym kraju też można się realizować, pokazać przyjazne dla ucznia szkoły, instytucje naukowe oraz innowacyjne firmy, które mogą pomóc im w rozwoju.

Festiwal E(x)plory, to jednak nie tylko konkurs dla młodych naukowców, ale także bezprecedensowe wydarzenie dla wszystkich osób, pasjonujących się nauką i innowacyjnymi technologiami. Na odwiedzających E(x)plory czekały targi naukowo-technologiczne, pokazy, wykłady, warsztaty i wiele innych atrakcji.

DSC_0656

Finaliści walczyli o prestiżowy tytuł Młodego Naukowca E(x)plory i o atrakcyjne nagrody oraz o możliwość wyjazdu na międzynarodowe konkursy naukowe. A było o co walczyć. Festiwal E(x)plory jest jedyną przepustką do uczestniczenia w najbardziej prestiżowych wydarzeniach naukowych dla młodzieży na całym świecie, takich jak: Intel ISEF w Phoenix w Arizonie (największy na świecie konkurs naukowy dla młodzieży), INESPO w Utrechcie w Holandii (międzynarodowy konkurs projektów z dziedziny ochrony środowiska i nauki), Expo-Sciences International w Abu Dhabi (prestiżowy festiwal naukowy dla uczniów organizowany od 1987 roku, na którym młodzież prezentuje projekty z kilkunastu dziedzin naukowych), Hong Kong International Science Fair (największe azjatyckie uczniowskie targi naukowe), czy też InfoMATRIX w Rumuni (największy konkurs informatyczny w Europie).

W tym roku szkolnym zainteresowanie konkursem w niżańskich szkołach wzrosło o 100% w stosunku do roku ubiegłego, stąd też duża liczba finalistów. Marcin Bulicz, Mateusz Chmiel, Katarzyna Chrapko, Michał Chrapko, Jakub Ćwikła, Bartosz Dziedzic, Kacper Garbacz, Adrian Grabarz, Grzegorz Hajduk, Jakub Jajak, Dariusz Kowal, Mikołaj Kuziora, Marek Łoś, Mateusz Małys, Kamil Olejarz, Krystian Palczak, Wojciech Pawłowski, Mateusz Powęska, Grzegorz Rychlak, Łukasz Sądej, Bartłomiej Sulowski, Konrad Szabat, Rafał Tabian, Kamil Wdowiak, Szczepan Wołosz, Bartłomiej Zaguła, Paweł Żurawski i Piotr Żurawski, to reprezentacja uczniów, którzy dostali się do finału okręgowego Konkursu i reprezentowali na nim RCEZ i LO w Nisku. Opiekunami uczniów w konkursie byli: dyrektor RCEZ Wacław Piędel, wicedyrektor RCEZ Andrzej Habigier, nauczyciel przedmiotów elektronicznych Marian Chrapko oraz Krzysztof Śnieżek nauczyciel fizyki i informatyki w LO w Nisku.

DSC_0668

Laureaci spotkają się w Gdyni podczas krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w dniach 18-20 października 2017 r. Młodzi Naukowcy będą walczyć tam o atrakcyjne nagrody: stypendia na rozwój projektu w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, możliwość reprezentacji Polski na prestiżowych konkursach naukowych zagranicą oraz nagrody specjalne fundowane przez partnerów konkursu (udział w programach stażowych i mentorskich).
Uczniom i opiekunom w Podzamczu Chęcińskim towarzyszył wicestarosta niżański Adam Mach. Współorganizatorami i gospodarzami wydarzenia było Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Starostwo Powiatowe Nisko
Fot. M. Chrapko

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021

KULTURA I ROZRYWKA Rusza nasz V plebiscyt na najpopularniejszego sportowca, trenera oraz talent.

rni24.eu9 lutego 2021

Bezpłatne webinarium dla przedsiębiorców i pracowników

rni24.eu9 lutego 2021