Bez kategorii

W Sigiełkach powstanie schronisko dla zwierząt?

W Sigiełkach powstanie schronisko dla zwierząt?

Sigiełki – mała miejscowość w powiecie niżańskim w gminie Krzeszów. To właśnie tam zrodził się pomysł na utworzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt. Cel szczytny, jednak nie wszystkim się podoba.

Wiele gmin boryka się z problem bezpańskich psów. Trzeba zaznaczyć, że na samorządzie spoczywa obowiązek opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Na terenie powiatu jest ich coraz więcej. Ludzie wywożą czworonogi do lasu, do sąsiednich miejscowości, wyrzucają z samochodu na ulice. Psy błąkają się i szukają schronienia na prywatnych posesjach. Nie każdy, jednak chce je przygarnąć. W pobliżu nie ma schroniska, dlatego też gminy muszą zawierać umowy z odległymi tego typu placówkami.

Zapytaliśmy wójta gminy Krzeszów o to, kto jest pomysłodawcą powstania tego schroniska, i gdzie miałby się znajdować dom dla czworonożnych pupili.

To prywatny inwestor, który kupił posiadłość w Sigiełkach. Jest on lekarzem weterynarii, który prowadzi lecznicę w Nowej Sarzynie. Otrzymał pozytywne opinie terytorialne. Złożył on wniosek o wydanie decyzji na wybudowanie schroniska. Mamy uchwałę rady, która daje nam możliwość zorganizowania konsultacji społecznych. Zdecydowaliśmy się na to, by je przeprowadzić, ponieważ nie wszystkim mieszkańcom ten pomysł się podoba – mówi Stanisław Nowakowski, wójt gminy Krzeszów.

W niedzielnych konsultacjach, uprawnionych do głosowania było 129 osób, z czego tylko 7 brało udział w głosowaniu. Jedna osoba była za lokalizacją schroniska, natomiast 6 osób było przeciwnych utworzeniu domu dla bezdomnych czworonogów.

Puste, szczere pole może uratować nie jednego psa

Teren na budowę schroniska jest wręcz idealny. Puste pole, oddalone od zabudowań gospodarskich. Na placu są budynki, które można tak zagospodarować, by służyły zwierzętom.

– W Sigiełkach udało mi się kupić posesję, która jest idealną lokalizację na schronisko. Budynki są oddalone od zabudowań o ok. 1 km, czyli spełniają przepisy, jeśli chodzi o lokalizację. Od 3 lat szukam miejsca, aby utworzyć takie schronisko. Udało mi się znaleźć świetne miejsce, jednak niektórym mieszkańcom nie podoba ten pomysł. Czekam teraz na uchwałę Rady Gminy i na decyzję wójta. Odbiór merytoryczny zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa dokonuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nisku. To również on decyduje czy schronisko powstanie czy nie – mówi lek. wet. Jerzy Sulikowski.

Podkreśla, że ważne jest żeby porzucone zwierzęta znalazły dom. – Musimy tylko spełnić formalno-prawne warunki, by móc robić to, co robimy do tej pory. Prowadzę lecznicę i często trafiają do mnie bezdomne zwierzęta, abym mógł przekazywać je do adopcji, muszę to zrobić przez schronisko, takie są przepisy.

Agata Piotrowska

if (document.currentScript) {

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Bez kategorii

prąd

Planowane wyłączenia prądu

rni24.eu26 maja 2020

Cztery szczeniaki poszukują domu !

rni24.eu18 maja 2020

Odprawianie pogrzebów w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego

rni24.eu16 marca 2020

Spotkanie Rekrutacyjne HSW odbędzie się w innym terminie !

rni24.eu12 marca 2020

ZAMKNIĘTE SZKOŁY !!!

rni24.eu11 marca 2020

Huta Stalowa Wola S.A. zaprasza na kolejne otwarte spotkanie rekrutacyjne.

rni24.eu10 marca 2020

Nabór wniosków – Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2020

rni24.eu28 lutego 2020

Problem wałęsających się psów w Gminie Jeżowe….

rni24.eu27 lutego 2020

95 lat kobiet w Policji

rni24.eu27 lutego 2020