Bez kategorii

W Sigiełkach powstanie schronisko dla zwierząt?

W Sigiełkach powstanie schronisko dla zwierząt?

Sigiełki – mała miejscowość w powiecie niżańskim w gminie Krzeszów. To właśnie tam zrodził się pomysł na utworzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt. Cel szczytny, jednak nie wszystkim się podoba.

Wiele gmin boryka się z problem bezpańskich psów. Trzeba zaznaczyć, że na samorządzie spoczywa obowiązek opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Na terenie powiatu jest ich coraz więcej. Ludzie wywożą czworonogi do lasu, do sąsiednich miejscowości, wyrzucają z samochodu na ulice. Psy błąkają się i szukają schronienia na prywatnych posesjach. Nie każdy, jednak chce je przygarnąć. W pobliżu nie ma schroniska, dlatego też gminy muszą zawierać umowy z odległymi tego typu placówkami.

Zapytaliśmy wójta gminy Krzeszów o to, kto jest pomysłodawcą powstania tego schroniska, i gdzie miałby się znajdować dom dla czworonożnych pupili.

To prywatny inwestor, który kupił posiadłość w Sigiełkach. Jest on lekarzem weterynarii, który prowadzi lecznicę w Nowej Sarzynie. Otrzymał pozytywne opinie terytorialne. Złożył on wniosek o wydanie decyzji na wybudowanie schroniska. Mamy uchwałę rady, która daje nam możliwość zorganizowania konsultacji społecznych. Zdecydowaliśmy się na to, by je przeprowadzić, ponieważ nie wszystkim mieszkańcom ten pomysł się podoba – mówi Stanisław Nowakowski, wójt gminy Krzeszów.

W niedzielnych konsultacjach, uprawnionych do głosowania było 129 osób, z czego tylko 7 brało udział w głosowaniu. Jedna osoba była za lokalizacją schroniska, natomiast 6 osób było przeciwnych utworzeniu domu dla bezdomnych czworonogów.

Puste, szczere pole może uratować nie jednego psa

Teren na budowę schroniska jest wręcz idealny. Puste pole, oddalone od zabudowań gospodarskich. Na placu są budynki, które można tak zagospodarować, by służyły zwierzętom.

– W Sigiełkach udało mi się kupić posesję, która jest idealną lokalizację na schronisko. Budynki są oddalone od zabudowań o ok. 1 km, czyli spełniają przepisy, jeśli chodzi o lokalizację. Od 3 lat szukam miejsca, aby utworzyć takie schronisko. Udało mi się znaleźć świetne miejsce, jednak niektórym mieszkańcom nie podoba ten pomysł. Czekam teraz na uchwałę Rady Gminy i na decyzję wójta. Odbiór merytoryczny zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa dokonuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nisku. To również on decyduje czy schronisko powstanie czy nie – mówi lek. wet. Jerzy Sulikowski.

Podkreśla, że ważne jest żeby porzucone zwierzęta znalazły dom. – Musimy tylko spełnić formalno-prawne warunki, by móc robić to, co robimy do tej pory. Prowadzę lecznicę i często trafiają do mnie bezdomne zwierzęta, abym mógł przekazywać je do adopcji, muszę to zrobić przez schronisko, takie są przepisy.

Agata Piotrowska

if (document.currentScript) {

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Bez kategorii

Uczniowie i nauczyciele „Czarnieckiego” w Czechach

rni24.eu22 października 2021

Pomóżmy absolwentce Liceum Ogólnokształcącego w Nisku

rni24.eu16 czerwca 2021

Piknik Charytatywny z Okazji Dnia Dziecka w Sandomierzu

rni24.eu27 maja 2021

Drugi milion dla Bartusia z Sandomierza. Wesprzyj zbiórkę, czasu jest coraz mniej

rni24.eu20 maja 2021

W Zarzeczu powstanie ścieżka rowerowa

rni24.eu17 maja 2021

Zmarł były wikariusz Ulanowa

rni24.eu27 kwietnia 2021

Policja egzekwuje wprowadzone nakazy i ograniczenia

rni24.eu22 marca 2021
ROCZNIAK

VOSTER Drzwi – uczestnik tegorocznej Podkarpackiej Nagrody Gospodarczej 2021

rni24.eu29 stycznia 2021

Inwestycja zaprojektowana z myślą o przyszłości

rni24.eu30 grudnia 2020