W Nisku

W Rudniku bezpłatnie wypożyczysz sprzęt rehabilitacyjny

W Rudniku bezpłatnie wypożyczysz sprzęt rehabilitacyjny

Chodziki, łóżka ortopedyczne, wózki inwalidzkie, kule, krzesełka pod prysznic, materace przeciwodleżynowe czy pionizatory statyczne – mieszkańcy powiatu niżańskiego mogą już bezpłatnie wypożyczać różnoraki sprzęt rehabilitacyjny. Nowo otwarta placówka mieści się w byłym budynku Liceum Ogólnokształcącego w Rudniku nad Sanem przy ul. Piłsudskiego. Dzisiaj odbyło się jej uroczyste otwarcie.

Takiej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, pielęgnacyjnego i wspomagającego do tej pory w regionie nie było. Mieszkańcy musieli korzystać z innych wypożyczalni poza naszym regionem, bądź też bardzo często kupować sprzęt we własnym zakresie. Teraz, oprócz tego, że będą mogli wypożyczyć go bezpłatnie zostaną również przeszkoleni z jego obsługi.

– To ważny dzień dla mieszkańców powiatu niżańskiego. Wiele z tych osób współpracuje z powiatem, wymagają oni szczególnej troski i na to wsparcie właśnie zasługują. Zdiagnozowane oczekiwania i potrzeby osób do których kierujemy tę formę usługi, pokazały w sposób jednoznaczny, że należy takie działania podjąć. Cieszę się, że Samorząd powiatu niżańskiego, wszyscy Radni, Zarząd jak również Starostwo, a docelowo Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie podjęło się realizacji tego zadania – mówił Robert Bednarz starosta niżański.

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego jest bardzo ważna dla osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin. Zdarza się, że brak odpowiedniego sprzętu może stanowić duży kłopot dla samego chorego jak i jego opiekunów. Możliwość jego wypożyczenia będzie dla nich dużym udogodnieniem. Z wypożyczalni będą mogły korzystać nie tylko osoby niepełnosprawne, ale i niesamodzielne. Placówka będzie czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00-18.00.

– Wiele rodzin w naszym środowisku jest dotkniętych niepełnosprawnością, wiemy jaki to ciężar zarówno dla osób które chorują, jak i dla tych którzy się nimi opiekują. Wiele sióstr, braci, matek, rodziców czy babć będzie miało lżejsze życie dzięki tym sprzętom. Tylko ten, kto nie dźwigał  z łóżka swojego przyjaciela czy osoby bliskiej, nie doceni jak ważny jest to sprzęt. Jestem wdzięczny, że takie urządzenia są w Rudniku. Nasze miasto jest mocno naznaczone osobami niepełnosprawnymi ponieważ działa tu m. in Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i Warsztaty Terapii Zajęciowej. Jesteśmy oswojeni z taką pomocą i wiemy jakie dobre dzieło powstało własnie tutaj – mówił Waldemar Grochowski, burmistrz Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem.

Celem projektu w ramach którego powstała ta placówka jest podniesienie usług zdrowotnych dla 120 osób, w tym 70 kobiet i 50 mężczyzn z terenu powiatu niżańskiego.

Na utworzenie wypożyczalni, powiat niżański wraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku otrzymał blisko 1 mln zł dofinansowania. Środki pochodzą z funduszu Unii Europejskiej, docelowo – z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa podkarpackiego na lata 2014-2020. Pozostała kwota w wysokości ponad 57 tys. zł to wkład własny powiatu.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021