W Nisku

W poszukiwaniu własnej tożsamości – śladami historii Zarzecza

W poszukiwaniu własnej tożsamości – śladami historii Zarzecza

W Publicznej Szkole Podstawowej w Zarzeczu miało miejsce otwarcie bardzo ciekawej wystawy. Ekspozycję przygotowała młodzież szkolna w ramach realizowanego przez nią projektu pod nazwą: „W poszukiwaniu własnej tożsamości – śladami historii Zarzecza”.

Ponad czterysta fotografii przedstawiających dawne Zarzecze, ludzi, ich codzienne życie, świętowanie, pracę. Oprócz zdjęć w szkole  zebrano i wyeksponowane wiele ciekawych dokumentów – akty notarialne z początku wieku, kontrakty ślubne, prywatne zapiski i listy, a także dokumenty min. legitymację pobytu w obozie pracy na wyspie Uznam czy przedwojenne prawo jazdy nr 1.

Projekt realizowany był przy wsparciu Lokalnej Grupy Działania – „Partnerstwo dla ziemi niżańskiej”. Cele jakie przyświecały tej lokalnej inicjatywie to m.in. pobudzenie aktywności dzieci i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców miejscowości poprzez poszukiwanie informacji o bogatej historii i kulturze Zarzecza, poszerzenie wiedzy na temat historii Zarzecza wśród młodszych i starszych mieszkańców wsi, integracja pokoleń, a w rezultacie organizacja wystawy prezentującej miejscowość na przestrzeni dziejów, ludzi i ich życie, obrzędowość, regionalne potrawy.

Do współpracy w przedsięwzięciu zaangażowali się również członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zarzeckiej, które jest dobrowolnym zrzeszeniem osób zainteresowanych rozwojem miejscowości i stawia sobie za cel rozbudzanie lokalnego patriotyzmu, Koło Gospodyń Wiejskich, które zajmuje się kultywowaniem tradycji  oraz  oprawą lokalnych imprez kulturalnych, a  także prywatne osoby, które  pasjonują się historią i kulturą Zarzecza. Projekt realizowany był  pod opieką nauczycieli – Beaty Małek, Iwony Zbrońskiej, Małgorzaty Janiec i Mirosławy Barylskiej.

Wystawę można oglądać do grudnia w godzinach pracy szkoły.

Źródło: UGiM Nisko

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Nabór wniosków na realizację zadań przez kluby sportowe

rni24.eu8 marca 2021

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021