W Nisku

W Nisku walczą z uzależnieniami

W Nisku walczą z uzależnieniami

Ponad 430 tys. zł wydano w ubiegłym roku na realizację Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a 10 tys. zł na przeciwdziałanie narkomanii.

Na ostatniej sesji rady miasta w Nisku przedstawiono sprawozdanie z realizacji tych programów. Realizowały je wspólnie takie jednostki jak gmina, szkoły i przedszkola, placówki służby zdrowia, policja, sąd, kuratorzy. Wdrożono szereg programów edukacyjnych w placówkach oświatowych, stworzono punkty gdzie można uzyskać pomoc oraz promowano zdrowy styl życia poprzez sport, bezpłatne badania czy nowe place zabaw.
– Zwiększyliśmy dostępność do pomocy terapeutycznej, psychologicznej i prawnej. Organizowaliśmy różne formy zagospodarowania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży, w tym wypoczynek zimowy i letni. Zorganizowane zostały m. in. olimpiada sportowa dla przedszkolaków, turniej wiedzy pożarniczej, targi edukacyjne, rajd rowerowy.

Prowadzimy działania, które mają zwiększyć świadomość mieszkańców jak duży problem stanowi alkohol oraz jak sobie z nim radzić – mówiła Teresa Sułkowska, wiceburmistrz Niska.
W 2015 roku na leczenie odwykowe skierowano 13 osób z gminy Nisko, zaś 82 udzielono pomocy poprzez zajęcia terapeutyczne. Wszczęto procedurę „Niebieskiej Karty”, która jest podejmowana i prowadzona, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie o przemoc w rodzinie. Zgłoszono 82 przypadki, a kartę przyznano w 49 rodzinach. Ośrodek Pomocy Społecznej opiekuje się osobami, które mogą są dotknięte przemocą, zaś policja sprawuje nadzór nad tymi, którzy przemoc stosują.

Gmina Nisko w ubiegłym roku uchwaliła, że na jej terenie może działać maksymalnie 80 punktów, gdzie sprzedawane są napoje alkoholowe do spożycia poza miejscem sprzedaży oraz maksymalnie 40 punktów sprzedaży gdzie alkohol spożywa się na miejscu. Obecnie na terenie gminy działają 62 sklepów oraz 57 placówek, gdzie alkohol jest dostępny. Wpływy z wydania zezwoleń na sprzedaż alkoholu wyniosły ponad 400 tys. zł.
Gmina nadal będzie inicjować i prowadzić działania, które zapoznają mieszkańców z problemem uzależnień i przemocy. Do dzieci i młodzieży będą kierowane programy edukacyjne, uczące mówić „Nie” używkom oraz zajęcia sportowo – rekreacyjne.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021