W Nisku

W NISKU BĘDZIE WYRÓWNANY BÓJ

W NISKU BĘDZIE WYRÓWNANY BÓJ

Zakończyliśmy nasz plebiscyt na burmistrza Niska. W finale udział wzięła nawet dla nas zaskakująca liczba osób, bo 577. Wygrał Tomasz Oleksak i nie ukrywamy, że to dla nas zaskoczenie. Wytypowaliśmy czterech kandydatów naszym zdaniem z największymi szansami i tej opinii nie zmieniamy. Błażej Borowiec, Tomasz Oleksak, Józef Sroka i Waldemar Ślusarczyk rozstrzygną między sobą rywalizację o stanowisko burmistrza.

BĘDZIE DRUGA TURA

Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do drugiej tury i co więcej wszyscy czterej kandydaci mają szanse, żeby się w niej znaleźć. Tomasz Oleksak wygrał nasz plebiscyt niewielką różnicą i również niewielką różnicą w półfinale pokonał Waldemara Ślusarczyka. Równie dobrze mogło być odwrotnie. W drugiej parze półfinałowej Błażej Borowiec zdecydowanie pokonał Józefa Srokę. Wydaje się, ze Borowiec może pokonać wszystkich konkurentów. Z kolei Sroka nie może zdjąć z siebie odium „niewybieralnego”. Jego szansą pozostają wysokie notowania PiS, czyli partii z ramienia której startuje Sroka. Może się tak zdarzyć, że wysokie notowania PiS-u wprowadzą go do drugiej tury, ale czy wtedy wygra? Być może mógłby wtedy liczyć dodatkowo na choć część elektoratu Ślusarczyka, którego prawdopodobnie popiera obecny burmistrz Julian Ozimek. Ale to tylko gdyby jego rywalem został Borowiec, który przez konsekwentną krytykę działań Ozimka zraził go do siebie.

Oleksak nie wydawał się faworytem i jego zwycięstwo w plebiscycie było takim zaskoczeniem. Jeżeli znajdzie się w drugiej turze to gdzie będzie mógł znaleźć dodatkowy elektorat? I znowu jeżeli przeciwnikiem będzie Borowiec, to jest prawdopodobne, że Ozimek ze Ślusarczykiem udzielą mu poparcia. Jednak najpewniejszym kandydatem do drugiej tury wydaje się Borowiec. Czy wygra i w rywalizacji z kim ma największe i najmniejsze szanse?

WSZYSTKO SIĘ MOŻE ZDARZYĆ

Naszym zdaniem z przedstawionej czwórki kandydatów najmniejsze szanse na wygraną ma jednak Józef Sroka. Gdyby miał pozycję wyrastającą ponad PiS mógłby liczyć na poparcie wyborców o poglądach innych niż pisowskie. Niestety Sroka pozostaje w cieniu partii, a to wrażenie pogłębiają wcześniejsze porażki, które w Nisku są pamiętane. Potem idzie dwóch kandydatów zbliżonych szansami i profilem politycznym oraz tym, że byli w ekipie władzy przez ostatnie cztery lata. Mowa Tomaszu Oleksaku i Waldemarze Ślusarczyku. Jeden i drugi ma podobne szanse na wejście do drugiej tury i na ewentualne zwycięstwo. W naszym plebiscycie wygrał Oleksak, którego w politycznych kręgach Niska nie zaliczano raczej do faworytów i większe szanse dawano Ślusarczykowi. W takiej sytuacji znaczenie może mieć kampania jaką poprowadzą ci kandydaci.

W innej sytuacji jest Błażej Borowiec. Swoją polityczną pozycję zbudował na krytyce dotychczasowej władzy w Nisku. Prowadzi najbardziej intensywną i agresywną kampanię, a okoliczności zdają się mu sprzyjać. Zapadające się ulice w Nisku, to woda na wyborczy młyn Borowca. To jakby potwierdzenie jego krytyki rządów burmistrza Ozimka. Trzeba pamiętać, że cztery lata temu Borowiec przegrał z Ozimkiem, ale przewaga Ozimka nie była wielka. Czy dlatego Borowiec jest faworytem? Nie jest to takie oczywiste. Gdyby rozważać tzw. zdolność koalicyjną na drugą turę, to wydaje się, że Borowiec po Sroce ma ją najmniejszą, a to może być argument rozstrzygający.
Wygląda więc na to, że jeszcze wszystko się może zdarzyć. Druga tura jest raczej pewna, a ostatecznie zdecyduje kampania i zdolność kandydatów do przyciągnięcia dodatkowego elektoratu.

Marcin Swobodny 

23 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021