W Nisku

W Nisku będzie nowa siedziba sądu i prokuratury

W Nisku będzie nowa siedziba sądu i prokuratury

Ponad 40 mln zł ma kosztować budowa nowej, wspólnej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Nisku. Będzie to nowoczesny obiekt spełniający potrzeby i wymagania tych placówek. Miasto na tę inwestycję nieodpłatnie przekazało ponad 70-arową działkę budowlaną. Nowy gmach będzie się mieścił przy ul. Jana Marii Gisgesa.

Wczoraj, podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie, uroczyście podpisano porozumienie w tej sprawie.

Sąd Rejonowy w Nisku obecnie mieści się w trzech budynkach przy placu Wolności. Dwa z nich, które są objęte ochroną konserwatorską, sąd dzieli wspólnie z urzędem miasta oraz Aresztem Śledczym. Natomiast w trzecim obiekcie, w budynku starostwa powiatowego jest Wydział Ksiąg Wieczystych i Wydział Cywilny oraz Archiwum Ksiąg Wieczystych.

Jak podkreślał Marcin Warchoł, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, budowa nowej siedziby jest absolutnie konieczna dla prawidłowego funkcjonowania instytucji Wymiaru Sprawiedliwości na terenie powiatu niżańskiego. Praca wydziałów i administracji w trzech lokalizacjach jest problemem nie tylko dla Sądu Okręgowego, ale też Prokuratury Rejonowej, Sądu Apelacyjnego oraz Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu.

– W tym budynku sądu, brakuje około 2 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, nie licząc powierzchni użytkowych. Nie ma dostępu dla osób niepełnosprawnych, wystarczającej liczby miejsc dla świadków i pokrzywdzonych, brakuje pomieszczeń na narady sędziowskie, a także wejść dla osób eskortowanych. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, na moją prośbę podjął decyzję o budowie nowego sądu w Nisku. Zapewnił, że w tym budynku będzie się również mieściła jednostka prokuratury niżańskiej – mówił Marcin Warchoł, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Trzeba zaznaczyć, że lokalizacja nowej siedziby sądu będzie bardzo korzystna nie tylko dla pracowników, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Obiekt będzie znajdował się nieopodal przystanków autobusowych i dworca PKP. Bardzo istotne jest również, to, że zapewnione zostaną nowe miejsca parkingowe, a tych przy obecnej siedzibie jest tylko 4. Nowy sąd będzie miał powierzchnię blisko 3000 tys. metrów kwadratowych i będzie tam 135 pomieszczeń.

Oprócz siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej planowane są również pomieszczenia dla pracowników zatrudnionych w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie oraz referendarzy Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Ponadto, w nowym gmachu, będą także pomieszczenia archiwalne Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.

Obecni podczas tej konferencji, przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich, samorządowych podkreślali, że ta inwestycja planowana przez Ministerstwo Sprawiedliwościowi jest bardzo bardzo ważna i istotna dla tej części Podkarpacia.

Agata Piotrowska

6 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021