W Nisku

W Nisku będzie nowa siedziba sądu i prokuratury

W Nisku będzie nowa siedziba sądu i prokuratury

Ponad 40 mln zł ma kosztować budowa nowej, wspólnej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Nisku. Będzie to nowoczesny obiekt spełniający potrzeby i wymagania tych placówek. Miasto na tę inwestycję nieodpłatnie przekazało ponad 70-arową działkę budowlaną. Nowy gmach będzie się mieścił przy ul. Jana Marii Gisgesa.

Wczoraj, podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie, uroczyście podpisano porozumienie w tej sprawie.

Sąd Rejonowy w Nisku obecnie mieści się w trzech budynkach przy placu Wolności. Dwa z nich, które są objęte ochroną konserwatorską, sąd dzieli wspólnie z urzędem miasta oraz Aresztem Śledczym. Natomiast w trzecim obiekcie, w budynku starostwa powiatowego jest Wydział Ksiąg Wieczystych i Wydział Cywilny oraz Archiwum Ksiąg Wieczystych.

Jak podkreślał Marcin Warchoł, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, budowa nowej siedziby jest absolutnie konieczna dla prawidłowego funkcjonowania instytucji Wymiaru Sprawiedliwości na terenie powiatu niżańskiego. Praca wydziałów i administracji w trzech lokalizacjach jest problemem nie tylko dla Sądu Okręgowego, ale też Prokuratury Rejonowej, Sądu Apelacyjnego oraz Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu.

– W tym budynku sądu, brakuje około 2 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, nie licząc powierzchni użytkowych. Nie ma dostępu dla osób niepełnosprawnych, wystarczającej liczby miejsc dla świadków i pokrzywdzonych, brakuje pomieszczeń na narady sędziowskie, a także wejść dla osób eskortowanych. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, na moją prośbę podjął decyzję o budowie nowego sądu w Nisku. Zapewnił, że w tym budynku będzie się również mieściła jednostka prokuratury niżańskiej – mówił Marcin Warchoł, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Trzeba zaznaczyć, że lokalizacja nowej siedziby sądu będzie bardzo korzystna nie tylko dla pracowników, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Obiekt będzie znajdował się nieopodal przystanków autobusowych i dworca PKP. Bardzo istotne jest również, to, że zapewnione zostaną nowe miejsca parkingowe, a tych przy obecnej siedzibie jest tylko 4. Nowy sąd będzie miał powierzchnię blisko 3000 tys. metrów kwadratowych i będzie tam 135 pomieszczeń.

Oprócz siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej planowane są również pomieszczenia dla pracowników zatrudnionych w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie oraz referendarzy Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Ponadto, w nowym gmachu, będą także pomieszczenia archiwalne Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.

Obecni podczas tej konferencji, przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich, samorządowych podkreślali, że ta inwestycja planowana przez Ministerstwo Sprawiedliwościowi jest bardzo bardzo ważna i istotna dla tej części Podkarpacia.

Agata Piotrowska

6 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021