W Nisku

W karetce zamiast lekarzy, będą ratownicy medyczni

W karetce zamiast lekarzy, będą ratownicy medyczni

Już niebawem z ulic Niska zniknie jeden ze specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego. Karetka oznaczona symbolem „S” zostanie zlikwidowana. Oznacza to, że nie będzie już w niej lekarza, pozostaną tylko ratownicy medyczni.

Do tej pory tzw. „eska” był to ambulans reanimacyjny, używany w stanach zagrożenia życia. W jego obsadzie musiał być lekarz o określonej specjalności, ratownik medyczny lub pielęgniarka oraz kierowca. Przekształcenie karetki z typu „S” na karetkę „P” czyli taką, która wyjeżdża do wypadków, urazów czy zachorowań i nie jest wymagane zadysponowanie załogi takiej jak w “esce”, jest dla szpitala tańszym rozwiązaniem. Równie ważnym powodem jest to, że zaczyna brakować samych lekarzy do pełnienia dyżurów w takich karetkach.

– Kończą się możliwości kadrowe zapewnienia funkcjonowania obsady lekarskiej w karetce „S”. Wystąpiłem z wnioskiem do zarządu o przekształcenie karetki „S” na karetkę „P”. W tym kierunku również idą prace legislacyjne, jeśli chodzi o nową ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Można powiedzieć, że już ostatkiem sił zapewniamy funkcjonowanie karetki – mówił Roman Ryznar, p.o dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku.

Podkreślił, że problem likwidacji zespołów „S” jest zauważalny zarówno przez Wojewodę jak i dyspozytornie Ratownictwa Medycznego w Rzeszowie w której funkcjonuje niżańska placówka.

Agata Piotrowska

4 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021