W Nisku

W Jeżowem też drożej za śmieci

W Jeżowem też drożej za śmieci

Wszystko wskazuje na to, że tylko niektóre samorządy uratują się – i to najwyżej w tym roku! – przed podwyżkami opłat za odpady. Firmy odbierające śmieci falowo wypowiadają umowy i godzą się na kary umowne, bo te najczęściej są niczym w porównaniu do tego, co mogłyby stracić trzymając się umów. W komfortowej sytuacji jest chociażby Stalowa Wola, która ma własne składowisko odpadów, zakład je przerabiający i drugi, który zbiera śmieci z miasta i szerokiej okolicy. Inni takiego luksusu nie mają i muszą płacić więcej.

Więcej za odpady od lutego zapłacą mieszkańcy gminy Jeżowe. Obecnie jeszcze obowiązujące stawki weszły w życie w 2015 r., co znaczy, że to i tak dobrze, iż się do tej pory utrzymały. W międzyczasie kilkukrotnie wzrosła chociażby rządowa opłata za korzystanie ze środowiska. Rosły też koszty transportu i robocizny. Do tego doszedł problem z opakowaniami z tworzyw sztucznych, których produkujemy coraz więcej, a nikt ich nie chce przetwarzać, bo jest to nieopłacalne. Gminy stawiane są pod ścianą i chcąc nie chcąc, muszą godzić się na warunki dyktowane przez odbiorców odpadów. A nie zawsze jest tak dobrze, jak w Jeżowem, z którego odpady chciało odbierać sześć firm. Dobrze, bo radni mogli przebierać w ofertach, a te znacząco się różniły.

Najtańszą ofertę (545 tys. zł) zgłosił Zakład Komunalny z Sokołowa MŁp. Najdroższą (1.2 mln. zł) Zakład Gospodarki Komunalnej z Pysznicy. Pozostałe były między 950 i 990 tys. zł. Wiadomo było, że radni wybiorą najtańszą ofertę, tym bardziej, że komunalni z Sokołowa MŁp. Do tej pory zbierali odpady w gm. Jeżowe. Przypomnijmy, że do tej pory robili to za 340 tys. zł rocznie. Z mocy ustawy system gospodarki odpadami komunalnymi w gminie musi się samofinansować. To znaczy tyle, że gmina nie może z własnego budżetu do niego dopłacać. Zresztą, jak to krótko wyjaśnił wójt Marek Stępak: – Budżetu gminy na to nie stać.

W przeciwieństwie do innych gmin, jeżowianie wybrali bardzo prosty system miesięcznych opłat za odbiór odpadów. Od 1 lutego gospodarstwo z jedną osobą zameldowaną będzie płacić 11 zł. Od gospodarstwa z dwiema osobami gmina weźmie 20 zł. Tam, gdzie mieszka od 3 do 6 osób, opłata wyniesie 27 zł, a wszystkie „bardziej ludne” gospodarstwa muszą się liczyć z opłatą 33 zł. Te stawki dotyczą odpadów posegregowanych. Za śmieci zmieszane przyjdzie zapłacić dwa razy więcej.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021