W Nisku

W 29 dni dookoła Polski

W 29 dni dookoła Polski

Radosław Oleksak z Ulanowa objechał Polskę dookoła rowerem. Wyprawa trwała 29 dni, a podróżnik pokonał ponad 4 tysiące kilometrów, promując w czasie jazdy gminę Ulanów.

Radosław Oleksak jest sekretarzem stalowowolskiego klubu PTTK „Łazik”. Do wyprawy rowerem dookoła Polski przygotowywał się przez wiele miesięcy. Nie tylko planował szczegółowo trasę, ćwiczył również kondycję – podczas weekendowych wypraw potrafił pokonać dziennie nawet 270 km.

Podróż dookoła Polski rozpoczął 1 lipca w Ulanowie.  – Najtrudniejszy był pierwszy tydzień – opowiada.  – We znaki dawała się zmienna pogoda. Trzeba było zwijać mokry namiot, bo nie dało się go wysuszyć. Dwa razy rozwaliłem oponę…

Trasa wyprawy wiodła do Jarosławia, potem wzdłuż wschodniej granicy szlakiem Green Velo, dalej Warmia i Mazury. Potem przez Pomorze do zachodnich granic i z powrotem na południe Polski. – W Komańczy spotkałem turystę, który również wybrał się w podróż dookoła Polski, tyle że na piechotę i w przeciwnym kierunku. Powiedział mi, że widział mnie wcześniej w Białowieży – mówi podróżnik.

– To wspaniała forma turystyki, polecam każdemu – dodaje. – Zwiedziłem wiele wspaniałych miejsc i zabytków. Byłem w 23 parkach krajobrazowych, 12 parkach narodowych, 14 sanktuariach i wspiąłem się na 8 latarni morskich. Taka forma podróży wymaga dużego zaangażowania, dokładnego zaplanowania. Mi bardzo pomogli moi przyjaciele z klubu PTTK: sprawdzali na bieżąco prognozy pogody, wyszukiwali noclegi.

Radosław Oleksak na razie nie planuje kolejnej wyprawy. Mówi, że tegoroczne marzenia spełnił: zima wspiął się na najwyższy punkt w Polsce Rysy. Latem odwiedził 12 województw naszego kraju a także miasta na Słowacji, w Czechach i Niemczech.

źródło: UGiM Ulanów

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021

Voster ATS Team na Circuit des Ardennes

rni24.eu7 października 2021