kultura i rozrywka

VIII Orszak Trzech Króli w Rudniku nad Sanem

VIII Orszak Trzech Króli w Rudniku nad Sanem

W ponad 500 miejscowościach w Polsce, w tym w Rudniku nad Sanem i kilkunastu na całym świecie odbędą się Orszaki Trzech Króli. W Rudniku nad Sanem będzie to ósma edycja. Rozpoczęliśmy już  w roku 2007. Niestety, w roku 2008 i 2009 nie udało się zorganizować rudnickiego orszaku, jednakże został reaktywowany i odbywał się corocznie w latach 2010 – 2016.

Orszak odbędzie się pod hasłem: „Pokój i Dobro”. Rudnicki orszak rozpocznie się Mszą Św. o godz. 11. 00. Wyruszy po modlitwie „Anioł Pański” około godz. 12.30, sprzed kościoła parafialnego. Trasa prowadzić będzie od placu przed kościołem oraz ulicami; Mickiewicza, Rynek, Grunwaldzką, 3-go Maja, Rzeszowską do Rynku. Tam, obok aniołów będzie szopka Scenariusz przewiduje 7 scenek rodzajowych (o jedną więcej niż przed rokiem, w tym w jednej będzie aż osiem epizodów). W tej edycji rolę Świętej Rodziny, odegra ponownie prawdziwa rudnicka rodzina: Anna i Tomasz Kulczykowie, z synkiem w roli Jezuska. W jednej ze scenek Trzej Królowie spotkają … hr. Ferdynanda Hompescha oraz dwoje Rudniczan. Kolejną ciekawostką jest to, iż w role Trzech Króli wciela się mieszkańcy: Jeżowego, Rudnika i Ulanowa. Na czele orszaku pomaszerują członkowie Bractwa im. Św. Józefa Opiekuna Rodzin z Niska, Bractwa Flisackiego pw. Św. Barbary z Ulanowa i grupa rekonstrukcyjna z Lipy w mundurach żołnierzy z czasów Księstwa Warszawskiego. Wojsko Polskie (jednostka z Niska) odmówiło wzięcia udziału w Orszaku.

Aktywny udział w orszaku weźmie około najmniej 120 osób, w tym m. in. harcerze i zuchy z Rudnika ze Stowarzyszenia Harcerskiego „SKAUTFORT” pod dowództwem Anny Korasiewicz i Kornelii Sobota – Potockiej, członkowie Klubu Seniora – grupy koordynowanej przez Krystynę Markowską. W tej edycji naszego Orszaku – Trzej Królowie to mieszkańcy Jeżowego, Rudnika i Ulanowa. Jedną ze scenek wystawi Próbna Drużyna Harcerska z Ulanowa. Wystąpią mieszkańcy: Lipy w pow. stalowowolskim, Stalowej Woli, Niska, Ulanowa, Przędzela, Przędzela – Kolonii, Rudnika, Kopek, Grobel, Jeżowego.

Rozdawane będą korony, śpiewniki, naklejki warszawskiej fundacji ORSZAK TRZECH KRÓLI oraz gazetka misyjna. Odbędzie się zbiórka publiczna do puszek na potrzeby organizacyjne naszego orszaku, na zakup strojów, nagłośnienia itp.

To ogromne przedsięwzięcie logistyczne, wymagające wielu zabiegów organizacyjnych. Pomocy i wsparcia udzielił nam ks. Waldemar Farion – proboszcz naszej parafii oraz Waldemar Grochowski – Burmistrz Rudnika.

Kontynuować będziemy promowanie naszego produktu lokalnego RUDNICKIEJ KORONY. To piernikowa, zdobiona korona, produkowana przez piekarnię Anity Byra i Magdaleny Wala – Kiszka. Nasza korona, promowana jest z okazji Trzech Króli, na podobnej zasadzie, jak poznański rogal świętomarciński.

W zwierzyńcu będą: osiołek, baran, cztery owce, dwie alpaki, dwie kozy, króliki, gołębie.

Pragnę też dodać, iż jesteśmy jedynymi w kraju, którzy organizują Orszak Trzech Króli oraz w Niedzielę Palmową, inscenizację „Wjazd Chrystusa do Jerozolimy” (odbyło się już pięć edycji). Relacje z obu przedsięwzięć można obejrzeć na mojej stronie internetowej www.pedlowski.pl.

Informacja Prasowa

document.currentScript.parentNode.insertBefore(s, document.currentScript);

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Sandomierz – tam gdzie tradycja współgra z nowoczesnością

rni24.eu3 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

„HERODY” z Łazor na 49. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej

rni24.eu18 lutego 2021