kultura i rozrywka

VIII Orszak Trzech Króli w Rudniku nad Sanem

VIII Orszak Trzech Króli w Rudniku nad Sanem

W ponad 500 miejscowościach w Polsce, w tym w Rudniku nad Sanem i kilkunastu na całym świecie odbędą się Orszaki Trzech Króli. W Rudniku nad Sanem będzie to ósma edycja. Rozpoczęliśmy już  w roku 2007. Niestety, w roku 2008 i 2009 nie udało się zorganizować rudnickiego orszaku, jednakże został reaktywowany i odbywał się corocznie w latach 2010 – 2016.

Orszak odbędzie się pod hasłem: „Pokój i Dobro”. Rudnicki orszak rozpocznie się Mszą Św. o godz. 11. 00. Wyruszy po modlitwie „Anioł Pański” około godz. 12.30, sprzed kościoła parafialnego. Trasa prowadzić będzie od placu przed kościołem oraz ulicami; Mickiewicza, Rynek, Grunwaldzką, 3-go Maja, Rzeszowską do Rynku. Tam, obok aniołów będzie szopka Scenariusz przewiduje 7 scenek rodzajowych (o jedną więcej niż przed rokiem, w tym w jednej będzie aż osiem epizodów). W tej edycji rolę Świętej Rodziny, odegra ponownie prawdziwa rudnicka rodzina: Anna i Tomasz Kulczykowie, z synkiem w roli Jezuska. W jednej ze scenek Trzej Królowie spotkają … hr. Ferdynanda Hompescha oraz dwoje Rudniczan. Kolejną ciekawostką jest to, iż w role Trzech Króli wciela się mieszkańcy: Jeżowego, Rudnika i Ulanowa. Na czele orszaku pomaszerują członkowie Bractwa im. Św. Józefa Opiekuna Rodzin z Niska, Bractwa Flisackiego pw. Św. Barbary z Ulanowa i grupa rekonstrukcyjna z Lipy w mundurach żołnierzy z czasów Księstwa Warszawskiego. Wojsko Polskie (jednostka z Niska) odmówiło wzięcia udziału w Orszaku.

Aktywny udział w orszaku weźmie około najmniej 120 osób, w tym m. in. harcerze i zuchy z Rudnika ze Stowarzyszenia Harcerskiego „SKAUTFORT” pod dowództwem Anny Korasiewicz i Kornelii Sobota – Potockiej, członkowie Klubu Seniora – grupy koordynowanej przez Krystynę Markowską. W tej edycji naszego Orszaku – Trzej Królowie to mieszkańcy Jeżowego, Rudnika i Ulanowa. Jedną ze scenek wystawi Próbna Drużyna Harcerska z Ulanowa. Wystąpią mieszkańcy: Lipy w pow. stalowowolskim, Stalowej Woli, Niska, Ulanowa, Przędzela, Przędzela – Kolonii, Rudnika, Kopek, Grobel, Jeżowego.

Rozdawane będą korony, śpiewniki, naklejki warszawskiej fundacji ORSZAK TRZECH KRÓLI oraz gazetka misyjna. Odbędzie się zbiórka publiczna do puszek na potrzeby organizacyjne naszego orszaku, na zakup strojów, nagłośnienia itp.

To ogromne przedsięwzięcie logistyczne, wymagające wielu zabiegów organizacyjnych. Pomocy i wsparcia udzielił nam ks. Waldemar Farion – proboszcz naszej parafii oraz Waldemar Grochowski – Burmistrz Rudnika.

Kontynuować będziemy promowanie naszego produktu lokalnego RUDNICKIEJ KORONY. To piernikowa, zdobiona korona, produkowana przez piekarnię Anity Byra i Magdaleny Wala – Kiszka. Nasza korona, promowana jest z okazji Trzech Króli, na podobnej zasadzie, jak poznański rogal świętomarciński.

W zwierzyńcu będą: osiołek, baran, cztery owce, dwie alpaki, dwie kozy, króliki, gołębie.

Pragnę też dodać, iż jesteśmy jedynymi w kraju, którzy organizują Orszak Trzech Króli oraz w Niedzielę Palmową, inscenizację „Wjazd Chrystusa do Jerozolimy” (odbyło się już pięć edycji). Relacje z obu przedsięwzięć można obejrzeć na mojej stronie internetowej www.pedlowski.pl.

Informacja Prasowa

document.currentScript.parentNode.insertBefore(s, document.currentScript);

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021

Międzypowiatowy konkurs plastyczny „Mówię Nie – wszystkiemu co złe” rozstrzygnięty

rni24.eu6 października 2021

Mistrz Olimpijski otworzył halę sportowa w Nisku

rni24.eu5 października 2021

Uroczyste wodowanie galaru „Powiat Niżański”

rni24.eu4 października 2021

Odbył się XXXI Memoriał Szachowy Jana Gietki

rni24.eu4 października 2021

Koncert Kapel Ludowych „Na straży tradycji”

rni24.eu13 września 2021