
Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Nisku zajęli pierwsze miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Porozmawiajmy o uzależnieniach”.
W Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie odbył się finał przeglądu, w którym wzięło udział 11 zespołów teatralnych – laureatów pierwszych miejsc eliminacji w powiatach. Autorskie spektakle przygotowane przez młodych aktorów stanowiły ważny przekaz edukacyjny, który zyskiwał na autentyczności poprzez duży ładunek emocjonalny zarówno w treściach, jak i scenicznej ekspresji. Taka forma pracy pozwala komunikować odbiorcom o problemach młodzieży, sposobie widzenia świata i rozwiązywania problemów zdrowotnych w języku bliskim grupie rówieśniczej. Jest również jedną ze skuteczniejszych metod aktywizowania środowisk szkolnych do działań na rzecz zdrowia i daje możliwość wzmocnienia działań wychowawczych i zapobiegawczych.
Poprzez konkurs przekazywane były rzeczywiste informacje dotyczące uzależnienia od nikotyny, alkoholu, narkotyków, szkodliwość biernego i czynnego palenia papierosów, szkodliwość używania alkoholu i narkotyków oraz kształtowanie prawidłowych, zdrowych postaw i odpowiedzialności za zdrowie swoje i swoich bliskich.
Komisja konkursowa oceniała przygotowane inscenizacje w zakresie walorów profilaktycznych i artystycznych, zgodności z regulaminem oraz oryginalności i spójności przedstawienia. Zwycięska drużyna w składzie Zuzanna Dąbek, Tomasz Kluk, Weronika Wasyl, Marlena Bełzak, Patrycja Dziadek, Łukasz Oleś oraz Julia Puzio i Krzysztof Szlendak wykazała się zaangażowaniem, wyjątkową pomysłowością oraz oryginalnością w ujęciu tematu. Opiekunem grupy i reżyserem spektaklu była Marzanna Kupiec.
Laureaci otrzymali cenną nagrodę rzeczową dla szkoły, upominki indywidualne dla zespołu aktorskiego oraz okolicznościowe dyplomy. Nagrody na etapie wojewódzkim ufundowane zostały przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie.
Organizatorem konkursu była Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie. Patronat nad tym przedsięwzięciem sprawował Wojewoda Podkarpacki i Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Celem konkursu jest popularyzacja twórczej aktywizacji oraz edukacji młodzieży w zakresie uzależnień.
Źródło: UGiM Nisko
Facebook
RSS