W Nisku

Uwaga na barszcz Sosnowskiego!

Uwaga na barszcz Sosnowskiego!

Ta piękna, lecz niebezpieczna roślina występuje na terenie powiatu niżańskiego, w głównej mierze w gminie Rudnik nad Sanem.

Jak co roku rudnicki Urząd Gminy i Miasta apeluje do mieszkańców o rozwagę, nie podchodzenie do rośliny, nie dotykanie jej. Na działanie barszczu szczególnie podatne są dzieci oraz osoby cierpiące na alergię. Kontakt z rośliną powoduje m.in. zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek, nie gojące się rany i długo nie znikające blizny.

Młody barszcz Sosnowskiego jest bardzo podobny do siewek barszczu zwyczajnego. Liścienie są wydłużone, pierwsze liście początkowo są okrągłe, a w miarę wzrostu stają się trójkątne. Są one bardzo duże i osiągają czasami do 200 cm długości. Kwiatostany tworzą baldachy złożone z baldaszków. Największy baldach jest położony centralnie i posiada średnicę od 30 do 70 cm.

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. Został sprowadzony do Polski na początku lat 50-tych, uważano wtedy, że pomoże on rozwiązać problemy paszowe rolnictwa. Jednak jako roślina paszowa barszcz się nie sprawdził, a uprawa wymknęła się spod kontroli i przedostała do siedlisk naturalnych. Barszcz rośnie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, a także na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych. Występuje również na nieużytkach rolnych czy odłogach.

giant-hogweed-391133_1280

Roślina ta silnie zachwaszcza teren, włoski na liściach i łodygach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Parzące działanie barszczu nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza.

W świetle obowiązującego prawa z zakresu ochrony roślin nie barszcz Sosnowskiego nie jest rośliną kwarantannową i nie podlega obowiązkowi zwalczania. Tym samym nie ma podstaw prawnych do wydania decyzji administracyjnej, która nakazałaby zwalczenie rośliny. Jeśli właściciele i użytkownicy gruntów stwierdzą występowanie barszczu na swoim terenie muszą we własnym zakresie zadbać o usunięcie rośliny, metoda agrotechniczną lub chemiczną.
Podczas zwalczania barszczu, bez względu na stosowaną metodę i wykonywaną pracę, należy pamiętać o dokładnym poinformowaniu pracowników o szkodliwych, toksycznych i parzących właściwościach rośliny, jak również zadbać o odpowiedni ubiór.

UGiM Rudnik nad Sanem / Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Nowe holtery dla Szpitala dzięki środkom Powiatu Niżańskiego

rni24.eu8 kwietnia 2021

VII edycja projektu grantowego “Zielona Ławeczka”

rni24.eu8 kwietnia 2021

Sukces niżańskich licealistek w Olimpiadzie ZUS

rni24.eu6 kwietnia 2021

W Nisku powstanie Dom Dziennego Pobytu Seniora

rni24.eu1 kwietnia 2021

Matka zabiła dwójkę małych dzieci i odebrała sobie życie

rni24.eu30 marca 2021

Rocznica Bitwy pod Niskiem

rni24.eu30 marca 2021

Obchody Wielkiego Tygodnia – Zalecenia diecezjalne

rni24.eu26 marca 2021

Uwaga! W weekend zmiana czasu na letni

rni24.eu26 marca 2021

Ruszyły zapisy do ogólnopolskich konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich

rni24.eu25 marca 2021