W Nisku

Uwaga na barszcz Sosnowskiego!

Uwaga na barszcz Sosnowskiego!

Ta piękna, lecz niebezpieczna roślina występuje na terenie powiatu niżańskiego, w głównej mierze w gminie Rudnik nad Sanem.

Jak co roku rudnicki Urząd Gminy i Miasta apeluje do mieszkańców o rozwagę, nie podchodzenie do rośliny, nie dotykanie jej. Na działanie barszczu szczególnie podatne są dzieci oraz osoby cierpiące na alergię. Kontakt z rośliną powoduje m.in. zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek, nie gojące się rany i długo nie znikające blizny.

Młody barszcz Sosnowskiego jest bardzo podobny do siewek barszczu zwyczajnego. Liścienie są wydłużone, pierwsze liście początkowo są okrągłe, a w miarę wzrostu stają się trójkątne. Są one bardzo duże i osiągają czasami do 200 cm długości. Kwiatostany tworzą baldachy złożone z baldaszków. Największy baldach jest położony centralnie i posiada średnicę od 30 do 70 cm.

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. Został sprowadzony do Polski na początku lat 50-tych, uważano wtedy, że pomoże on rozwiązać problemy paszowe rolnictwa. Jednak jako roślina paszowa barszcz się nie sprawdził, a uprawa wymknęła się spod kontroli i przedostała do siedlisk naturalnych. Barszcz rośnie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, a także na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych. Występuje również na nieużytkach rolnych czy odłogach.

giant-hogweed-391133_1280

Roślina ta silnie zachwaszcza teren, włoski na liściach i łodygach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Parzące działanie barszczu nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza.

W świetle obowiązującego prawa z zakresu ochrony roślin nie barszcz Sosnowskiego nie jest rośliną kwarantannową i nie podlega obowiązkowi zwalczania. Tym samym nie ma podstaw prawnych do wydania decyzji administracyjnej, która nakazałaby zwalczenie rośliny. Jeśli właściciele i użytkownicy gruntów stwierdzą występowanie barszczu na swoim terenie muszą we własnym zakresie zadbać o usunięcie rośliny, metoda agrotechniczną lub chemiczną.
Podczas zwalczania barszczu, bez względu na stosowaną metodę i wykonywaną pracę, należy pamiętać o dokładnym poinformowaniu pracowników o szkodliwych, toksycznych i parzących właściwościach rośliny, jak również zadbać o odpowiedni ubiór.

UGiM Rudnik nad Sanem / Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

sprzątanierzeki

„Napędzani Wisłą” – „Akcja SAN” sprzątanie rzeki San i Tanew

rni24.eu18 czerwca 2021

Apel Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie

rni24.eu17 czerwca 2021

Plenerowa projekcja filmu animowanego o Nisku

rni24.eu17 czerwca 2021

Pomóżmy absolwentce Liceum Ogólnokształcącego w Nisku

rni24.eu16 czerwca 2021

Nominacja Burmistrza do Podkarpackiej Nagrody Samorządowej

rni24.eu16 czerwca 2021

Uczennice RCEZ w Nisku wśród laureatów specjalnej, internetowej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży

rni24.eu16 czerwca 2021

Wielkie otwarcie zalewu “Podwolina” w Nisku już wkrótce

rni24.eu15 czerwca 2021

Premierowy pokaz filmu „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto” w NCK “Sokół”

rni24.eu15 czerwca 2021

Andżelika Guściora Laureatką 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu14 czerwca 2021