W Nisku

Uwaga na barszcz Sosnowskiego! Roślina znów atakuje

Uwaga na barszcz Sosnowskiego! Roślina znów atakuje

Pozornie niegroźny chwast, przypominający przerośnięty koper, znów atakuje tereny w powiecie niżańskim. Barszcz Sosnowskiego, podobnie jak w ubiegłym roku pojawia się na polach w Przędzelu i wzdłuż drogi krajowej nr 77. Kontakt z tą niebezpieczną rośliną powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem.

– Ta roślina pojawia się tutaj od kilku lat. Myślałam, że po ostatniej plantacji, nieopodal cmentarza, barszcz został zlikwidowany na stałe, ale on znów odrasta. To bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci. Tyle się słyszało o groźnych poparzeniach. Zawsze chodzę tam na spacery i jeżdżę rowerem, ale teraz będę musiała z tej trasy zrezygnować – mówi jedna z mieszkanek Przędzela.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowo włoski na liściach i łodygach wydzielają substancję parzącą. Kontakt z tą rośliną powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, nie gojące się rany i długo nie zanikające blizny. Może także doprowadzić do zapalenia spojówek. Działanie to jest szczególnie niebezpieczne dla alergików i dzieci.

Działanie tego związku nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Liście tej rośliny są bardzo duże i osiągają czasami do 200 cm długości. Kwiatostany tworzą baldachy złożone z baldaszków.

Przypomnijmy, barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. Został sprowadzony do Polski na początku lat 50-tych, uważano wtedy, że pomoże on rozwiązać problemy paszowe rolnictwa. Jednak jako roślina paszowa barszcz się nie sprawdził, a uprawa wymknęła się spod kontroli i przedostała do siedlisk naturalnych. Barszcz rośnie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, a także na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych. Występuje również na nieużytkach rolnych czy odłogach.

Agata Piotrowska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Policjantka rozmawiała z uczniami o cyberzagrożeniach

rni24.eu13 maja 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu13 maja 2021

Andżelika Guściora w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu12 maja 2021

Voster ATS Team na Tour de Hongrie

rni24.eu11 maja 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack Podwolina

rni24.eu11 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021