W Nisku

Uwaga na barszcz Sosnowskiego! Roślina znów atakuje

Uwaga na barszcz Sosnowskiego! Roślina znów atakuje

Pozornie niegroźny chwast, przypominający przerośnięty koper, znów atakuje tereny w powiecie niżańskim. Barszcz Sosnowskiego, podobnie jak w ubiegłym roku pojawia się na polach w Przędzelu i wzdłuż drogi krajowej nr 77. Kontakt z tą niebezpieczną rośliną powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem.

– Ta roślina pojawia się tutaj od kilku lat. Myślałam, że po ostatniej plantacji, nieopodal cmentarza, barszcz został zlikwidowany na stałe, ale on znów odrasta. To bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci. Tyle się słyszało o groźnych poparzeniach. Zawsze chodzę tam na spacery i jeżdżę rowerem, ale teraz będę musiała z tej trasy zrezygnować – mówi jedna z mieszkanek Przędzela.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowo włoski na liściach i łodygach wydzielają substancję parzącą. Kontakt z tą rośliną powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, nie gojące się rany i długo nie zanikające blizny. Może także doprowadzić do zapalenia spojówek. Działanie to jest szczególnie niebezpieczne dla alergików i dzieci.

Działanie tego związku nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Liście tej rośliny są bardzo duże i osiągają czasami do 200 cm długości. Kwiatostany tworzą baldachy złożone z baldaszków.

Przypomnijmy, barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. Został sprowadzony do Polski na początku lat 50-tych, uważano wtedy, że pomoże on rozwiązać problemy paszowe rolnictwa. Jednak jako roślina paszowa barszcz się nie sprawdził, a uprawa wymknęła się spod kontroli i przedostała do siedlisk naturalnych. Barszcz rośnie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, a także na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych. Występuje również na nieużytkach rolnych czy odłogach.

Agata Piotrowska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021