W Nisku

Urzędnicy pójdą do aresztu

Urzędnicy pójdą do aresztu

Na razie w celach starego aresztu przy Pl. Wolności hula wiatr, ale już niedługo znów zacznie tętnić w nich życie. Miejsca osadzonych niewiast zajmą urzędnicy powiatowi płci obojga. Terminów żadnych jeszcze nie ma, ale urzędnicy już się cieszą. Wielu z nich w starych celach będzie miało luźniej, niż w obecnych nowoczesnych pokojach. A i petenci będą mieli lepiej, bo całą administrację będą mieli na miejscu. I w końcu do budynku byłego aresztu będą wchodzić za sprawą, a nie na widzenie.

Rok temu w resorcie min. Ziobry zapadła decyzja o reformie więziennictwa. W jej wyniku zlikwidowano 23 zakłady karne, które były najbardziej kosztowne w utrzymaniu. Mówiąc wprost, chodziło o te najmniejsze, akuratnie najbardziej lubiane przez osadzonych i pieszczotliwie przez nich zwane sanatoriami. Na Podkarpaciu ofiarą tej reformy padły dwa areszty śledcze – w Nisku i Sanoku. Osadzonych szybko przeniesiono do innych zakładów, służbie więziennej zaproponowano pracę też gdzie indziej. Stary budynek z 1912 r. przy Pl. Wolności w Nisku od tamtej pory stoi pusty.

Gmach jest własnością skarbu państwa, ale apetyt nań mają samorządowcy z gminy i powiatu. Gmina miejska stoi na pozycji straconej i burmistrz Waldemar Ślusarczyk nawet nie podejmuje starań. Tym bardziej, że niedługo będzie miał w zasięgu aspiracji znacznie bliższy pustostan po Sądzie Rejonowym. Zabiegi o zabytek z czasów CK czyni starosta Robert Bednarz. Rozmawiał już w tej sprawie z wojewodą Ewą Leniart i można powiedzieć, że ws. byłego aresztu województwo i powiat są po słowie. – W tegorocznym budżecie umieściliśmy już pieniądze na prace projektowe, a po ich zakończeniu podejmiemy kolejne kroki – mówi starosta niżański dając do zrozumienia, że urzędnikom starostwa spieszy się do przenosin.

Do przenosin jeszcze daleko, ale gdy już do nich dojdzie, powiatowe urzędy będą się mieścić w dwóch, a nie trzech jak teraz. Architekci będą mieli nie lada problem, choćby z pomysłem na zagospodarowanie więziennego spacerniaka, ale to ich problem. Z takiego rozwiązania powinni się za to cieszyć mieszkańcy Niska i powiatu. Oto bowiem w zasięgu kilku kroków po Pl. Wolności będą mieli wszystkie wydziały Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta. To luksus, który odczuwany jest w niewielu miastach. Starostwo nie rezygnuje przy tym z planów rozbudowy obecnego budynku głównego. Znacznie wcześniej niż przenosiny do byłego aresztu, powstały plany nadbudowy na obecnych murach trzeciego piętra. Głównie po to, by pod dachem umieścić salę obrad. Też mądre rozwiązanie, choć przyznajmy – nie tanie.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021

Podziękowanie dla krótkofalowców

rni24.eu29 kwietnia 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack i Puchar Polski BMX

rni24.eu29 kwietnia 2021
slubowanie

W RCEZ w Nisku powstanie oddział przygotowania wojskowego

rni24.eu29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

rni24.eu29 kwietnia 2021

Wystarczy trzy dni, by przekonać się, że Powiat Niżański jest piękny

rni24.eu29 kwietnia 2021