
Tradycyjnie w Niedzielę Palmową w Rudniku nad Sanem odbyła się inscenizacja „Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy”. W barwnej procesji wzięło udział około 80 aktorów i statystów. Widowisko przyciągnęło nie tylko wielu mieszkańców Rudnika ale i okolicznych miejscowości.
Rudnik nad Sanem jest jedyną miejscowością w kraju, w której – w takiej formule, odbywa się Orszak Trzech Króli oraz inscenizacja ”Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy”, w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Już po raz siódmy ulicami miasta, rzesza mieszkańców z palmami w ręku uczestniczyła w pięknie zorganizowanej inscenizacji.
Barwny orszak rozpoczął się na skrzyżowaniu ulic Rzeszowskiej i ul. 3-go Maja, a następnie przeszedł ulicami Kilińskiego, Sienkiewicza, Sandomierską, Rynek oraz Mickiewicza i zakończył się na placu przed kościołem, gdzie bezpośrednio po nim została odprawiona msza święta.
Na trasie wystawionych było 7 scenek rodzajowych. Bohaterem jednej z nich był ks. Feliks Sękiewicz, którego odegrał Józef Szewc z Jeżowego. Przypomniano czasy pierwszej wojny światowej i mającej wówczas miejsce Bitwy Rudnickiej oraz spalenia drewnianego kościoła parafialnego. Zaakcentowany został także zbliżający się jubileusz setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Ostatni odcinek wyznaczonej trasy Jezus pokonał na osiołku.
W tegorocznej edycji, rolę Chrystusa odegrał ks. Mariusz Pyryt, natomiast w role apostołów wcielili się mieszkańcy Rudnika, Jeżowego, Krakowa, Niska i Sandomierza.
W inscenizację zaangażowali się także m. in. członkowie Klubu Seniora, harcerze z Rudnika nad Sanem, Koziarni, Krzeszowa, Kamionki Górnej, Bractwo Św. Józefa Opiekuna Rodzin z Niska i Grobel, a także mieszkańcy Krakowa, Grobel i Niska.
Autorem scenariusza i reżyserem był Marian Pędlowski.
Agata Piotrowska
Facebook
RSS