W Nisku

Uroczysty Dzień Sapera w Nisku

Uroczysty Dzień Sapera w Nisku

Żadna bitwa, a zawżdy i wojna odbyć się bez saperów nie może, a gdy pokój nastanie oni ciągle w walce są – tak o saperach mówił general Tadeusz Kościuszko.

Tradycją stało się otwieranie bram Jednostki Wojskowej w Nisku w Święto Wojsk Inżynieryjnych. Jest to szczególna atrakcja dla przedszkolaków, które tego dnia mogły z bliska zobaczyć jak wygląda życie żołnierza, potrzymać broń czy wejść do pojazdów wojskowych. Święto to także szczególna okazja dla pierwszych klas mundurowych, które złożyły ślubowanie. To również czas wręczenia nagród i odznaczeń dla wojskowych.

Kwiecień jest miesiącem wojsk inżynieryjnych, ich historię oraz okoliczności powstania święta przybliżył podczas uroczystego apelu podpułkownik Grzegorz Grobel.
-Żadna bitwa, a zawżdy wojna odbyć się bez saperów nie może, a gry pokój nastania oni ciągle w walce są. W słowach Tadeusza Kościuszki zawiera się cała istota naszej saperskiej służby. Służby nie tylko w czasie wojny, ale wówczas gdy zamilkną działa. 16 kwietnia obchodzimy Dzień Sapera, święto ustanowione w 1946 roku – mówił podpułkownik Grzegorz Grobel, dowódca 16 Tczewskiego Batalionu Saperów w Nisku.

Mottem wojsk inżynieryjnych jest – czasem niszczyć, często budować, zawsze służyć. Oddaje ono warunki trudnej służby wojskowej. To żołnierze tych wojsk zajmują się budowaniem dróg i mostów, usuwaniem zatorów lodowych czy uczestniczą w akcjach przeciwdziałania klęskom żywiołowym.

Podobnie jak w ubiegłym roku, podczas święta w jednostce, uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Władysława Sikorskiego ze Stalowej Woli złożyli uroczyste ślubowanie.

-Pamiętajcie, przysięgaliście w pięknym dniu, w obecności oficerów, żołnierzy. Pamiętajcie, że mundur zobowiązuje. Do bycia prawym człowiekiem, do bycia porządnym obywatelem, do bycia patriotą. Dzisiaj patriotyzm dla was nie objawia się w postaci wzięcia broni. Dzisiaj patriotyzm dla was to odpowiednie zachowanie, nauka, praca nad sobą, rozwijanie swoich umiejętności – mówił do młodzieży Andrzej Koluch, dyrektor ZS nr 1 w Stalowej Woli.

Podczas uroczystości wręczono Gwiazdę Iraku za nienagnaną służbę, Krzyż Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników, odznaki pamiątkowe i honorowe. Za zaangażowanie w służbę wręczono również nagrody rzeczowe i pieniężne, urlopy i listy gratulacyjne

-Chce złożyć wszystkim wam szczere żołnierskie podziękowania za trud, za waszą służbę, za wasz codzienny wysiłek. Życzę z okazji tego święta zarówno wszystkim żołnierzom 16 batalionu saperów, jak i 3 batalionu inżynieryjnego, przede wszystkim żołnierskiego szczęścia, roztropności, bo profesja wasza jest wielce ryzykowna. Życie to nie tylko plac ćwiczeń, nie tylko bój, ale też odpowiedzialność za następne pokolenia. Wszyscy tu stojący żołnierze biorą odpowiedzialność za tą wspaniałą młodzież, która tu tak pięknie ślubowała – mówił pułkownik Ryszard Pietras, dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021