W Nisku

Uroczyście przysięgali służyć ojczyźnie

Uroczyście przysięgali służyć ojczyźnie

Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg – taką przysięgę złożyli dziś żołnierze uczestniczący w szkoleniu wojskowym w niżańskim garnizonie.

W Jednostce Wojskowej w Nisku odbyła się uroczystość złożenia przysięgi przez 59 nowych żołnierzy. Ochotnicy, którzy ślubowali służyć wiernie ojczyźnie, swoje pierwsze kroki w karierze wojskowej stawiają w 16. Tczewskim Batalionie Saperów w Nisku.

-Żołnierze, przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza i z pewnością na długo pozostanie w waszej pamięci. Pamiętajcie jednak, że przysięga to nie tylko uroczystość i nie tylko słowa. Przede wszystkim jest to akt ślubowania, wyraz waszego patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec ojczyzny i narodu polskiego. Pamiętajcie o tym każdego dnia dumnie nosząc mundur z biało-czerwoną flagą i godnie reprezentując wartości oraz ideały, o które walczyły pokolenia Polaków – mówił ppłk Grzegorz Grobel, dowódca 16 Tczewskiego Batalionu Saperów w Nisku.

Dodał, że żołnierze mają za sobą intensywny okres szkolenia podstawowego, który przez wielu uznawany jest za najtrudniejszy w całej służbie wojskowej. Teraz ochotników czeka trzymiesięczne szkolenie, które zakończy się egzaminem. Później będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych czy Wojsk Obrony Terytorialnej.

-Życzę wam, by osiągnięte wyniki szkoleniowe były jak najlepsze, byście mogli należycie przygotować się do wypełniania w przyszłości zadań. Życzę wam, drodzy żołnierz, saperskiego szczęścia, pomyślności i zadowolenia w służbie, a także satysfakcji z dobrze wypełnionego obowiązku żołnierskiego. Życzę również, aby najwytrwalsi z was zrealizowali swoje marzenia i otrzymali przydziały służbowe w Narodowych Siłach Rezerwowych, a w przyszłości zostali żołnierzami zawodowymi Wojska Polskiego – mówił ppłk Grzegorz Grobel.
Podziękował rodzicom ślubujących żołnierzy za trud wychowania, za wpojenie patriotycznych postaw.

-Przeżyliśmy jedno z najważniejszych i najbardziej doniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Złożyliśmy ślubowanie wierności i oddania naszej ojczyźnie Rzeczypospolitej Polskiej. Zdajemy sobie sprawę z powagi słów zawartych w przysiędze, które świadczą o naszym patriotyzmie wobec ojczyzny i narodu. Mamy świadomość, że zobowiązanie, jakie podjęliśmy nie zawsze będzie łatwe, czeka nas bowiem wiele trudu, wysiłku i pracy. Pragnę podkreślić, że jesteśmy dumni z faktu, iż mogliśmy złożyć przysięgę na sztandar 16. Batalionu Saperów oraz zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby należycie z honorem dbać o dobre imię żołnierza Wojska Polskiego. Korzystając z okazji możliwości zabrania głosu pragnę zwrócić się do naszych rodziców. Nie byłoby tu nas, gdyby nie wy – kochani rodzice. Dlatego też w imieniu własnym i kolegów dziękuję za waszą obecność, dobre wychowanie, bezinteresowną miłość i wiarę w nasze możliwości – mówił szeregowy Tomasz Wołowiec, reprezentant żołnierzy.

Na uroczystości były obecne rodziny i przyjaciele młodych żołnierzy, a także przedstawiciele służb mundurowych oraz samorządowcy z terenu powiatu niżańskiego.

Dzisiaj wielki dzień, wielkie święto – złożyliście przysięgę. Przysięgę, którą składa się raz w życiu, przysięgę, która zobowiązuje, ale jest to też nobilitacja. Nobilitacja na żołnierza. Jestem przekonany, że wypełnicie tą przysięgę od początku do końca, czego wam życzę, ale żebyście nigdy nie musieli jej wykonywać w trudnych warunkach- mówił Adam Mach, wicestarosta niżański.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Nisku

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021

Voster ATS Team na Circuit des Ardennes

rni24.eu7 października 2021