W Nisku

Uczniowie Czarnieckiego odwiedzili belgijską szkołę

Uczniowie Czarnieckiego odwiedzili belgijską szkołę

„Team Up and Reform Netizens – OutdoorFantastic Fun!” – to nazwa projektu, jaki od września ubiegłego roku realizuje Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku. W ramach tej inicjatywy, szkoła współpracuje z trzema krajami – Belgią, Rumunią i Łotwą. W styczniu delegacje szkół partnerskich gościły w Nisku. Teraz przyszła pora na pierwszy wyjazd grupy z Czarnieckiego.

Uczniowie – Milena Żołopa, Wiktoria Drapała, Mikołaj Siudy, Paulina Pchełka, Piotr Wójcik i Barbara Rowińska, pod opieką nauczycieli Patrycji Pipskiej (koordynatorki całego projektu) i Marcina Folty odwiedzili Visitation La Berliere – belgijską szkołę z siedzibą w malowniczym XVIII-wiecznym neoklasycystycznym pałacu z ogrodami i parkiem. Wizyta stała pod znakiem intensywnych prac projektowych, gdzie odbywały się konferencje, warsztaty, gry miejskie, zawody sportowe. Oprócz tego była również okazja na zapoznanie się z dziedzictwem narodowym i kulturowym Belgii.

– Pierwszego dnia pojechaliśmy do Brukseli, gdzie odwiedziliśmy gmach opery, katedrę, osławiony Grand Place i oczywiście symbol miasta, czyli fontannę Manneken Pis. Dzień później zwiedzaliśmy jedno z najstarszych miast w Belgii, Tournai. Jego ozdoby to katedra Notre Dame, sukiennice i olbrzymia wieża strażnicza z dzwonem. W Tournai poznaliśmy tradycyjne belgijskie gry i zabawy od wieków dające rozrywkę mieszkańcom kraju – relacjonuje jedna z uczennic.

– Ciepłe przyjęcie i świetna organizacja sprawiły, ze sześć dni pobytu minęło w mgnieniu oka – podkreśla koordynatorka projektu – Teraz szykujemy się do wizyty dyrektorów szkół partnerskich i koordynatorów u nas.

Projekt potrwa do września 2019 roku. Przedstawicieli Czarnieckiego czekają jeszcze dwa wyjazdy zagraniczne. W październiku odwiedzą Rumunię, a w maju 2019 r. Łotwę.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu ERASMUS+, i ma na celu aktywizację młodzieży oraz wskazanie innych sposobów organizacji czasu wolnego niż zabawa urządzeniami elektronicznymi.

A.Piotrowska/LO Nisko

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Nowa sala gimnastyczna w trakcie odbioru

rni24.eu2 czerwca 2020

Proponowany przebieg Szprychy nr 6 połączy Czwórmiasto

rni24.eu1 czerwca 2020

Forum Rozwoju Lokalnego – otwarte seminarium

rni24.eu1 czerwca 2020

Przebudowa budynku byłego biurowca

rni24.eu1 czerwca 2020

Obowiązkowe wyposażenie roweru

rni24.eu30 maja 2020

Od czerwca- koniec dyspensy dla wiernych

rni24.eu29 maja 2020

Od jutra otwarte siłownie pod chmurką i place zabaw!

rni24.eu29 maja 2020

Spotkanie on-line z niżańskim policjantem

rni24.eu29 maja 2020

Funkcjonowanie Urzędu Gminy i Miasta w Nisku

rni24.eu28 maja 2020