W Nisku

Tylko w kwietniu spłonęło 12 hektarów traw i nieużytków

Tylko w kwietniu spłonęło 12 hektarów traw i nieużytków

Każdego roku w okresie wiosny strażacy otrzymują zgłoszenia o pożarach suchych traw i nieużytków rolnych. Dochodzi do nich najczęściej podczas słonecznej pogody. Najczęściej, sprawcami tych zdarzeń, często nieświadomie są sami właściciele terenów, którzy chcą oczyścić grunt z uschniętych roślin.

W tym miesiącu strażacy z terenu powiatu niżańskiego, tak z jednostek PSP jak i OSP wyjeżdżali już do 14 pożarów traw i nieużytków. Do 6 takich zdarzeń doszło w gminie Nisko, do 4 w Rudniku nad Sanem, 2 były w Przędzelu, a jeden w Cholewianej Górze. W sumie w tym roku spłonęło prawie 12 hektarów traw i nieużytków.

Jak informuje zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nisku kpt. mgr inż. Ireneusz Stafiej do największego pożaru traw doszło 4 kwietnia na obrzeżach Niska. Spłonęło wtedy 4 ha traw i nieużytków. – Wczoraj odnotowaliśmy kolejne zgłoszenie, tym razem w Cholewianej Górze. Kobieta sama spowodowała pożar, po czym zadzwoniła na numer alarmowy 112. O zdarzeniu powiadomiła również policję. Tam spłonęło 1,5 ha traw – informuje zastępca KP PSP w Nisku.

Strażacy apelują do mieszkańców o rozsądek i przypominają, że wypalanie traw, pól i nieużytków jest zabronione, co reguluje kilka aktów prawnych, m. in. ustawy o ochronie przyrody i lasach. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi grzywna nawet do 5 tys. zł., areszt, a także kara 8 lat pozbawienia wolności.

– Wypalanie traw to problem, z którym zmagamy się co roku. Staramy się edukować społeczeństwo w tej kwestii, jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię, co jest całkowicie błędnym myśleniem. Wypalanie pozostałości roślinnych jest zabronione i grożą za to surowe kary. Ogień jest bardzo niebezpieczny, nie tylko dla zwierząt, ale także dla ludzi. Ponadto, pożary traw powodują również spustoszenie dla flory i fauny. Niszczone są miejsca lęgowe ptaków i siedliska zwierząt – mówi kpt. mgr inż. Ireneusz Stafiej.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Apel Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie

rni24.eu17 czerwca 2021

Plenerowa projekcja filmu animowanego o Nisku

rni24.eu17 czerwca 2021

Pomóżmy absolwentce Liceum Ogólnokształcącego w Nisku

rni24.eu16 czerwca 2021

Nominacja Burmistrza do Podkarpackiej Nagrody Samorządowej

rni24.eu16 czerwca 2021

Uczennice RCEZ w Nisku wśród laureatów specjalnej, internetowej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży

rni24.eu16 czerwca 2021

Wielkie otwarcie zalewu “Podwolina” w Nisku już wkrótce

rni24.eu15 czerwca 2021

Premierowy pokaz filmu „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto” w NCK “Sokół”

rni24.eu15 czerwca 2021

Andżelika Guściora Laureatką 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu14 czerwca 2021

Plac budowy pod Sąd i Prokuraturę Rejonową już przekazany

rni24.eu14 czerwca 2021