W Nisku

Trzydziestolecie samorządu terytorialnego

Trzydziestolecie samorządu terytorialnego

27 maja 2020 roku obchodzimy trzydziestolecie odrodzenia samorządu terytorialnego. To ważna dla wszystkich Polaków rocznica, bowiem tego dnia trzy dekady wcześniej odbyły się pierwsze wolne wybory do rad gmin i miast.

30 lat temu, 27 maja 1990 roku, odbyły się wybory samorządowe – pierwsze w pełni demokratyczne wybory w Polsce po 1945 roku. Ówczesna reforma wprowadziła nowy porządek w gminach, a Senat przyjął pakiet ustaw samorządowych, z których najważniejsza była ustawa o samorządzie gminnym, uchwalona wcześniej, bo 8 marca 1990 roku. Zawierała ona szereg zmian, w tym wprowadzenie gmin o szerokim zakresie kompetencji w miejsce istniejących w PRL rad narodowych. Nowo wybrane rady gminy powoływały swoje władze wykonawcze, a więc w zależności od liczebności miast – prezydentów i burmistrzów oraz wójtów w gminach.

27 maja 1990 roku wybierano skład do 2383 rad gmin. W Gminie i Mieście Nisko w I kadencji wybranych zostało 28 radnych. Pierwszym burmistrzem został Józef Bis, zastępcami burmistrza była Stanisława Szewc i w późniejszym okresie Jerzy Miech, a przewodniczącym Rady Miejskiej Jan Dąbek.

W kolejnej kadencji, a więc w latach 1994-1998 w Nisku było dwóch burmistrzów. Do roku 1996 funkcję tą sprawował nadal Józef Bis. Stanowisko zastępcy należało wówczas do Jana Łuszczka. Od 1996 roku burmistrzem była Bronisława Barć, a zastępcą Stanisław Węgliński. Przewodniczącym Rady Miejskiej w latach 1994-1996 była Bronisława Barć, a później do 1998 roku Tomasz Oleksak.

W latach 1998-2002 (III kadencja) burmistrzem wybrany został Tadeusz Peszek. Zastępcą był Władysław Pracoń, a przewodniczącymi Rady Miejskiej Dominik Kłosowski do 2001 roku, a po nim do października 2002 roku Eugeniusz Trzuskot.

W IV kadencji od 2002 do 2006 roku w fotelu burmistrza zasiadał Mariusz Kowalik. Jego zastępcą był Stanisław Radewicz, a przewodniczącym Rady Miejskiej Stanisław Pliszka.

W kadencjach V, VI i VII, a więc w latach 2006-2018 burmistrzem był Julian Ozimek, a wiceburmistrzem Teresa Sułkowska. Funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej pełnił w tym okresie Waldemar Ślusarczyk.

W obecnej, VIII kadencji burmistrzem został wybrany Waldemar Ślusarczyk. Jego zastępcą jest Zbigniew Kotuła, a przewodniczącym Rady Miejskiej Marcin Folta.

Nisko przez te 30 lat dzięki zaangażowaniu wszystkich samorządowców – radnych, sołtysów, przewodniczących osiedli, pracowników samorządowych zmieniło się nie do poznania.

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Gminę i Miasto Nisko bez ogromnej pracy jaką wszyscy wykonali. 30-ta rocznica odrodzenia samorządu terytorialnego to dobry moment aby spojrzeć na to, co do tej pory udało się wspólnie stworzyć.

W Gminie i Mieście Nisko przez te lata zrealizowano wiele inwestycji służących mieszkańcom takich jak drogi, sieci wodociągowe i kanalizacyjne, infrastruktura sportowa, instytucje kultury, szkoły, zieleń miejska i wiele innych koniecznych do sprawnego funkcjonowania miasta oraz do poprawy warunków i jakości życia mieszkańców.

Okres ten to także czas ogromnego zaangażowania mieszkańców. Możemy być dumni z tego co przez ten czas udało się osiągnąć.

Jeszcze dużo wyzwań stoi przed nami. Nowe, dobre pomysły i odważne decyzje potrzebne są każdego dnia. Musimy je podejmować dla dobra mieszkańców, aby za kilka kolejnych lat można było powiedzieć, że Gmina i Miasto Nisko sprostała wyzwaniom współczesnego świata, a mieszkańcy są zadowoleni ze swojego miasta.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Policjantka rozmawiała z uczniami o cyberzagrożeniach

rni24.eu13 maja 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu13 maja 2021

Andżelika Guściora w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu12 maja 2021

Voster ATS Team na Tour de Hongrie

rni24.eu11 maja 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack Podwolina

rni24.eu11 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021