W Nisku

Trawa i chwasty przy placu Polskiego Sierpnia już skoszone

Trawa i chwasty przy placu Polskiego Sierpnia już skoszone

Plac Polskiego Sierpnia na osiedlu Podwolina – miejscem wspomnień i spotkań wielopokoleniowych – to jedno z zadań, jakie znalazło się na liście projektów zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego Gminy i Miasta Nisko na 2017 r. Jednakże radni mają wątpliwości co do prawidłowości wykonania tego zadania. Temat ten, podczas ostatniej sesji rady miasta, poruszyła radna Anna Stępień, która pokazała aktualne zdjęcia tego miejsca. Było ono porośnięte trawą i chwastami.

– Na to zadanie planowano przeznaczyć 99 500 zł, wydano 97 529 zł. Zdjęcia były robione kilka dni temu. Prawdopodobnie ta trawa została już wykoszona. Sesja jest chyba zbawiennym dniem, bo przez wiele czasu nic się tam nie działo. „Chwasty i kleszcze” – tak właśnie wygląda to zadanie – mówiła. – Proszę mi powiedzieć co tam jest wykonane? Czy tak powinno wyglądać zadanie prawie za 100 tys. zł? – pytała radna Anna Stępień.

Jak czytamy w liście projektów zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego, projekt zagospodarowania placu Polskiego Sierpnia, zakładał poprawienie wizerunku osiedla, umożliwiając korzystanie z naturalnych uroków terenu w sposób aktywny i bezpieczny oraz czczenie tego placu, jako miejsca pamięci, gdzie zaczęło się osadnictwo w Podwolinie oraz nastąpiło jej wyzwolenie z rąk okupanta.

Jak wyjaśniała Stanisława Szymonik, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Gminy i Miasta w Nisku, w ramach projektu zaplanowano posadzenie 5 drzew, które mają upamiętniać pierwszych osadników, zamontowanie tablicy informacyjnej, wybudowanie alejek z kostki brukowej, zamontowanie 6 ławek do odpoczynku, koszy na śmieci oraz montaż 6 elementów siłowni plenerowej.

– Po przygotowaniu zadania z Podwoliny okazało się, że kwota, którą trzeba przeznaczyć jest wyższa niż kwota, przeznaczona na budżet obywatelski. Wobec tego trzeba było podzielić zadanie na dwa etapy. Pierwszy etap tego zadania został już zrealizowany za kwotę 97 400 zł. Jest tam nawierzchnia z kostki betonowej, chodniki, alejki, a także 6 elementów siłowni terenowej. Natomiast w tym roku zostanie ogłoszony kolejny przetarg na drugą część, gdzie zostaną wykonane ławki, kosze na śmieci, tablica informacyjna, 6 sztuk pergoli, nawierzchnie z kamyków oraz zieleń. Drugi etap wyniesie ponad 37 tys. zł. – mówiła Stanisław Szymonik.

Zwróciła także uwagę na fakt, że zadania zgłaszane do budżetu obywatelskiego są jedynie hasłem, nie się przygotowane do tego, aby móc wyłonić wykonawcę zamówienia publicznego.

– W sytuacji, kiedy zostaną wybrane hasła, przygotowujemy dokumentację i okazuje się, że kosztorysowo te zadania są znaczne wyższe niż kwota, którą wnioskodawca przewidział. Chciałam zwrócić uwagę na to przy pracach nad przyszłym regulaminem, ażeby przygotować go tak, żeby zadanie było już gotowe do realizacji. Być może, że we wcześniejszym roku należałoby przygotować je dokumentacyjnie, a w następnym roku je realizować. Nie da się w jednym roku przygotować dokumentacji i wykonać zadania – mówiła Stanisław Szymonik, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Gminy i Miasta w Nisku.

Do kwestii związanych z zarośniętym terenem odniosła się także Katarzyna Zybura, dyrektor Zarządu Budynków Mieszkalnych i Zieleni Miejskiej, która poinformowała, że trawa na placu Polskiego Sierpnia właśnie została wykoszona. – W ubiegłym tygodniu dzwoniłam do MZK i prosiłam, aby trawa została wykoszona. Ostatnio plac był  koszony w maju. Co do częstotliwości jego koszenia, to powinno być to robione dwa razy w sezonie. Jeżeli chcemy utrzymać te urządzenia, trawę trzeba będzie kosić raz w miesiącu – mówi.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021