W Nisku

Tanew i San w malarstwie i rysunku Jagody Kumik-Kaszuby

Tanew i San w malarstwie i rysunku Jagody Kumik-Kaszuby

Tematyką piątkowego, wyjątkowego wernisażu, który odbył się w Galerii Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem był Tanew oraz San. To dwie rzeki nad którymi leży Ulanów. Urokliwe krajobrazy małego miasteczka, w swych pracach uwieczniła artystka Jagoda Kumik- Kaszuba.

Zanim jednak przeszła do ich prezentacji, młodzież z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, przedstawiła polską poezję oraz utwory muzyczne języku polskim i ukraińskim, co było niezwykle wzruszającym przeżyciem, zarówno dla samej artystki jak i dla przybyłych gości .

Jagoda Kumik-Kaszuba wywodzi się z rodu retmanów ulanowskich, którego nestorem był dziadek artystki – Mieczysław Pityński. To właśnie jemu zawdzięcza wiedzę dotyczącą m. in „czytania rzeki”. Słynny retman nauczył wnuczkę techniki pływania krypą ulanowską, a także oryginalnego nazewnictwa flisackiego.

Jak mówi sama artystka, Tanew oraz San są dla niej niezwykle inspirujące. Tanew, której intrygująca nazwa ma pochodzenie skandynawskie, u swoich źródeł jest cicha i delikatna, a na tzw. „Szumach” nabiera wigoru, po to aby meandrując pokonać zalegające w poprzek jej nurtu kłody Puszczy Solskiej i zakończyć swój bieg w nurtach Sanu, na tzw. „Cyplu” w Ulanowie. Z kolei San to rzeka potężna i tajemnicza. Przez wieki zapewniała mieszkańcom Ulanowa zarobek: zimą poprzez rybołówstwo, a latem dzięki flisactwu.

Jagoda Kumik-Kaszuba urodziła się w 1983 r. w Nisku. Dzieciństwo i młodość spędziła w Ulanowie. Swoją karierę zawodową związała z Krakowem, gdzie pracę kliniczną lekarza pediatry w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, łączy z pracą naukową na Uniwersytecie Jagiellońskim. Malarstwo jest jej pasją od lat dziecięcych, którą rozkoszuje się w wolnych chwilach i wciąż za nią tęskni w natłoku innych zajęć. Ponadto, autorka posługuje się licznymi technikami malarskimi. Najchętniej sięga po technikę olejną i akrylową. Obrazy które tworzy, trafiają najczęściej w ręce rodziny i przyjaciół.

Agata Piotrowska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021