W Nisku

Tam znajdą pomoc i uwierzą w siebie

Tam znajdą pomoc i uwierzą w siebie

Pomoc terapeutyczna, możliwość nabycia nowych umiejętności, ciekawe spędzanie czasu wolnego, rozwijanie zainteresowań czy też pomoc w załatwianiu spraw urzędowych – to tylko niektóre z zadań, jakie realizuje Środowiskowy Dom Samopomocy „Gawra” w Nisku.

Jest to dzienny ośrodek wsparcia, przeznaczony dla osób przewlekle psychicznie chorych i upośledzonych umysłowo, który mieści się w budynku gimnazjum przy ul. Chopina. W ubiegłym roku w niżańskiej placówce przebywało 32 osoby. Natomiast od niedawna, w ŚDS mogą także przebywać osoby ze spektrum autyzmu, a także osoby z niepełnosprawnością sprzężoną.

– Zadaniem Środowiskowego Domu Samopomocy jest przede wszystkim podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia uczestników. Natomiast celem nadrzędnym placówki jest m. in zapobieganie izolacji, wykluczenia poza nawias społeczności osób przewlekle psychicznie chorych, upośledzonych umysłowo i wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, a także podniesienie poziomu zaradności życiowej, sprawności psychofizycznej i przystosowanie do funkcjonowania społecznego w środowisku. Ponadto ustawa „Za życiem” dała możliwość przebywania w naszym ośrodku także osobom z niepełnosprawnością sprzężoną oraz osobom ze spektrum autyzmu. Obecnie w naszej placówce przebywają 4 takie osoby – mówiła podczas ostatniej sesji rady miasta Maria Ryba, kierownik ŚDS w Nisku.

Jak zaznacza, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy, mimo trudności w codziennym funkcjonowaniu wynikających z ich problemów zdrowotnych stają się bardziej aktywni, czują się pewniej w kontakcie z ludźmi, zdobywają wiedzę dotyczącą chorób psychicznych i sposobów radzenia sobie z ich objawami, nabywają umiejętności w zakresie samoobsługi, dbania o higienę osobistą, rozwijają swoje zainteresowania, zdolności, talenty oraz budują poczucie własnej wartości. Uczestnicy ŚDS biorą również udział w różnych imprezach integracyjnych, kulturalnych i sportowych.

Zajęcia w ŚDS w Nisku prowadzone są w formie treningów indywidualnych i grupowych. Polegają one m. in na treningach kulinarnych, nauce higieny i dbałości o wygląd zewnętrzny, treningach gospodarowania własnymi środkami finansowymi czy też rozwiązywaniu problemów w trudnych sytuacjach. Podopieczni mogą także skorzystać z posiłków, jakie zapewnia im placówka.

Ubiegłym roku, na działalność statutową Środowiskowego Domu zostało przeznaczone ponad 442 tys. zł.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021