
Pomoc terapeutyczna, możliwość nabycia nowych umiejętności, ciekawe spędzanie czasu wolnego, rozwijanie zainteresowań czy też pomoc w załatwianiu spraw urzędowych – to tylko niektóre z zadań, jakie realizuje Środowiskowy Dom Samopomocy „Gawra” w Nisku.
Jest to dzienny ośrodek wsparcia, przeznaczony dla osób przewlekle psychicznie chorych i upośledzonych umysłowo, który mieści się w budynku gimnazjum przy ul. Chopina. W ubiegłym roku w niżańskiej placówce przebywało 32 osoby. Natomiast od niedawna, w ŚDS mogą także przebywać osoby ze spektrum autyzmu, a także osoby z niepełnosprawnością sprzężoną.
– Zadaniem Środowiskowego Domu Samopomocy jest przede wszystkim podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia uczestników. Natomiast celem nadrzędnym placówki jest m. in zapobieganie izolacji, wykluczenia poza nawias społeczności osób przewlekle psychicznie chorych, upośledzonych umysłowo i wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, a także podniesienie poziomu zaradności życiowej, sprawności psychofizycznej i przystosowanie do funkcjonowania społecznego w środowisku. Ponadto ustawa „Za życiem” dała możliwość przebywania w naszym ośrodku także osobom z niepełnosprawnością sprzężoną oraz osobom ze spektrum autyzmu. Obecnie w naszej placówce przebywają 4 takie osoby – mówiła podczas ostatniej sesji rady miasta Maria Ryba, kierownik ŚDS w Nisku.
Jak zaznacza, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy, mimo trudności w codziennym funkcjonowaniu wynikających z ich problemów zdrowotnych stają się bardziej aktywni, czują się pewniej w kontakcie z ludźmi, zdobywają wiedzę dotyczącą chorób psychicznych i sposobów radzenia sobie z ich objawami, nabywają umiejętności w zakresie samoobsługi, dbania o higienę osobistą, rozwijają swoje zainteresowania, zdolności, talenty oraz budują poczucie własnej wartości. Uczestnicy ŚDS biorą również udział w różnych imprezach integracyjnych, kulturalnych i sportowych.
Zajęcia w ŚDS w Nisku prowadzone są w formie treningów indywidualnych i grupowych. Polegają one m. in na treningach kulinarnych, nauce higieny i dbałości o wygląd zewnętrzny, treningach gospodarowania własnymi środkami finansowymi czy też rozwiązywaniu problemów w trudnych sytuacjach. Podopieczni mogą także skorzystać z posiłków, jakie zapewnia im placówka.
Ubiegłym roku, na działalność statutową Środowiskowego Domu zostało przeznaczone ponad 442 tys. zł.
Agata Piotrowska
Facebook
RSS