sport

Szkolna rywalizacja w biegach przełajowych

184 uczniów w powiatu niżańskiego wzięło udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Indywidualno-Drużynowych Biegach Przełajowych, które odbyły się w Jarocinie.

W zawodach wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego powiatu niżańskiego. Rywalizowali na dystansach od 600 m do 1200 m, w zależności od grupy wiekowej.
Uczniów szkół podstawowych podzielono na dwie grupy wiekowe. Wśród dziewcząt z rocznika 2006 i młodszych wystartowało 26 uczestniczek. Najlepsza okazała się Oliwia Bielecka z SP w Ulanowie, drugie miejsce zajęła Agnieszka Serafin z PSP w Hucie Krzeszowskiej, trzecie Agata Piróg z PSP nr 3 w Nisku. Wśród drużyn pierwsze miejsce zajęła SP w Ulanowie, drugie PSP nr 3 w Nisku, trzecie PSP w Jarocinie.
W zawodach wzięło udział 23 chłopców z rocznika 2016 i młodsi. Najlepszy był uczeń z PSP w Hucisku Kacper Waliłko, drugi Jakub Dziurdź z PSP w Hucie Krzeszowskiej, trzeci Kapcer Derylak z PSP w Hucisku. W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęli chłopcy z PSP w Hucisku, drugie z PSP nr 3 w Nisku, trzecie PSP w Jarocinie.

W następnej kategorii wiekowej rocznik 2004-2005 wśród 28 dziewcząt najszybsza była Dominika Szabat z PSP w Hucie Krzeszowskiej, druga Martyna Brzyska z PSP w Krzeszowie Górnym, trzecia Alessandra Tur z PSP w Hucie Krzeszowskiej. W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęła SP w Ulanowie, drugie PSP w Jarocinie, trzecie PSP nr 3 w Nisku. Wśród 24 chłopców pierwszy na metę dobiegł Kacper Potocki z PSP nr 1 w Rudniku nad Sanem, drugi Sebastian Pac z PSP w Hucie Krzeszowskiej, trzeci Nikodem Sikora z PSP nr 1 w Rudniku nad Sanem. Wśród drużyn najlepsi okazali się uczniowie z PSP nr 1 w Rudniku nad Sanem, drugiej miejsce przypadło PSP nr 3 w Nisku, trzecie PSP w Jarocinie.

Wśród 32 uczennic gimnazjum najlepsza okazała się Klaudia Dębiak z gimnazjum w Cholewianej Górze, drugie miejsce zajęła Wanesa Krzyżewska z gimnazjum w Rudniku nad Sanem, trzecie Wiktoria Derylak z gimnazjum w Haraisukach. W klasyfikacji drużynowej najlepiej wypadło gimnazjum w Jacie, drugie miejsce zajęła szkoła z Ulanowa, trzecie gimnazjum z Jarocina, a czwarte z Rudnika nad Sanem. W zawodach pobiegło 38 uczniów. Najlepszy był Radosław Moskal z rudnickiego gimnazjum, drugie miejsce zajął Szymon Kuliński ze szkoły w Hucie Krzeszowskiej, trzecie Marcin Żak z gimnazjum w Jacie. W klasyfikacji drużynowej najlepiej wypadli uczniowie z gimnazjum w Rudniku nad Sanem. Drugie miejsce przypadło gimnazjalistom z Ulanowa, trzecie uczniom z Jarocina, czwarte chłopcom z Harasiuk, a piąte gimnazjalistom z Niska.

Grupa uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych była dużo mniejsza niż pozostałych szkół. Pierwsze miejsca wśród dziewcząt zajęła Wiktoria Sarzyńska z ZS w Jeżowem. Grupa chłopców liczyła 9 uczestników. Pierwsze dwa miejsca zajęli uczniowie ZS w Jeżowem Patryk Kołodziej i Rafał Urban, trzecie Dawid Ziętko z ZS w Rudniku nad Sanem. Wśród drużyn najlepiej pobiegła reprezentacja rudnickiego Zespołu Szkół.

Biegi zorganizowali Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Nisku oraz Zespół Szkół w Jarocinie. Patronat nad zawodami objął Starosta Niżański Robert Bednarz.