W Nisku

Szkoła na Malcach trzyklasowa– Minister zdecydowała

Szkoła na Malcach trzyklasowa– Minister zdecydowała

Jeszcze do niedawna wiadomo było, że od 4 września w PSP nr 6 na osiedlu Malce w Nisku zostaną utworzone klasy od 0-VII. Rodzice nie chcieli przenosić dzieci do innych placówek. Twierdzili, że w tej szkole im się podoba, są małe oddziały, a naukę można prowadzić przy użyciu komputera. Teraz wiadomo, że na nic zdały się ich uzasadnienia.

Minister Edukacji Narodowej uznał decyzję Rady Miejskiej w Nisku uchylając decyzję Podkarpackiego Kuratora Oświaty i wydał pozytywną opinię w sprawie przekształcenia PSP nr 6 w Nisku. Od 1 listopada w tej szkole będą uczyć się dzieci w klasach od I-III oraz będzie funkcjonował oddział przedszkolny.

Władze gminy wielokrotnie namawiały rodziców do zmiany decyzji, by cała ta sytuacja nie odbyła się kosztem dzieci. W tej szkole nie ma możliwości wygospodarowania miejsca i zrobienia pracowni, gdzie dzieci mogłyby się uczyć pod okiem nauczycieli specjalistów.

Decyzja z ministerstwa wpłynęła do gminy 18 września. Dotyczyła ona przekształcenia szkoły. Podkarpacki Kurator Oświaty nie zgodził się aby w szkole funkcjonowały klasy od I-III z oddziałem przedszkolnym. Tym samym 4 września w placówce naukę rozpoczęli uczniowie klasy VII. Jednakże Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska uchyliła decyzję kuratora i wydała swoją – pozytywną.

Jak czytamy w uzasadnieniu: „Należy uznać, że liczba dzieci urodzonych w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 6 w Nisku w latach 2010-2016 jest stosunkowo stabilna, najliczniejsze roczniki urodzeń przypadają na lata 2011-2013, jednak w związku ze zmianą obwodu szkoły są mniej liczne (odpowiednio rok 2011-13 – 13 dzieci, rok 2012- 14 dzieci, rok 2013-13 dzieci).Poza tym część dzieci z tego obwodu spełnia obowiązek szkolny w innych szkołach. Należy uznać że negatywna opinia Podkarpackiego Kuratora Oświaty w przedmiocie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 6 w Nisku o strukturze organizacyjnej klas I-VI i oddział przedszkolny jest w Szkołę Podstawową o strukturze klas I-III i oddział przedszkolny jest nieuzasadniona. Na postanowienie służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wnoszona za pośrednictwem Ministra Edukacji Narodowej w terminie 30 dniu od dnia doręczenia postanowienia”.

Agata Piotrowska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021

Podziękowanie dla krótkofalowców

rni24.eu29 kwietnia 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack i Puchar Polski BMX

rni24.eu29 kwietnia 2021
slubowanie

W RCEZ w Nisku powstanie oddział przygotowania wojskowego

rni24.eu29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

rni24.eu29 kwietnia 2021

Wystarczy trzy dni, by przekonać się, że Powiat Niżański jest piękny

rni24.eu29 kwietnia 2021