Fotorelacje

Świętowali 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Świętowali 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 Uroczysta msza św., apel na Placu Wolności, sala honorowa i występ Mażoretek z „Sokoła” – tak w Nisku świętowano rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości majowe rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny w Sanktuarium św. Józefa w Nisku, złożono także kwiaty przed Figurą Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Następnie barwny korowód prowadzony przez Reprezentacyjną Sekcję taneczną Mażoretek NCK „Sokół” przeszedł na Plac Wolności.

 -Gromadzimy się dzisiaj by uczcić i uczestniczyć w doniosłej uroczystości, kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tym samym składamy hołd twórcom testamentu Rzeczypospolitej, zbudowanego wokół prawd i swobód obywatelskich, korelacji i wolności wyznania i pokoju. To właśnie w Polsce 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Dokument ten był dziełem sejmu czteroletniego, ukazywał Polskę jako kraj oświecony i nowoczesny, a zarazem symbolizował podstawy państwa – mówił Julian Ozimek, burmistrz Niska.

 Dodał, że dzisiaj powinniśmy pamiętać o wydarzeniach z przeszłości i z nadzieją spoglądać w przyszłość. Polska powinna być państwem sprawiedliwie, mądrze i sprawnie zarządzanym, gdzie obywatele są bezpieczni i szczęśliwi.
-Tradycyjnie jak co roku spotykamy się by uczcić ustawę zasadniczą z 1791 roku, Konstytucja 3 Maja. Był to akt narodowego odrodzenia, wspaniały akt pojednania narodu wynikający z przeświadczenia, że pora najwyższa radzić o dobru pospolitym, a zaniechać prywatę i rażącą krzywdę. Konstytucja 3 maja była aktem wybiegającym poza poglądy polityczne ówczesnej Europy. Ona rozpoczęła patriotyczny ruch naprawy, którego celem miała być wolna i suwerenna Rzeczpospolita. Jednoczyła naszych przodków w walce o niepodległość, dawała rodakom nadzieję, wiarę i optymizm – mówił Adam Mach, wicestarosta niżański.

 Na Placu Wolności odbył się także Apel Pamięci, zakończony salwą honorową. Tradycyjnie już pod Pomnikiem Wdzięczności wieńce złożyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, ugrupowań politycznych, przedszkoli i szkół. Uroczystości zakończył pokaz artystyczny Mażoretek.

 Małgorzata Petecka

 

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Muzyczna uczta dla wielbicieli klasyki i organowego brzemienia

rni24.eu6 września 2021

Zima w Nisku

rni24.eu26 stycznia 2021

Tydzień na budowie S19 -Fotorelacja

rni24.eu4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

rni24.eu30 lipca 2020

Zbiornik Podwolinia zmieni się nie do poznania

rni24.eu25 maja 2020

Budowa obwodnicy Nisko – Stalowa Wola. Fotorelacja

rni24.eu14 maja 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rni24.eu11 lutego 2019

Fotograf z Niska jako jedyny Polak na przejmującej wyprawie w Srebrenicy

rni24.eu10 sierpnia 2018

Myśliwi świętowali w Żabnie

rni24.eu1 października 2017