kultura i rozrywka

Świętowali 10-lecie Centrum Wikliniarstwa

Świętowali 10-lecie Centrum Wikliniarstwa

Uroczysta gala, pokaz mody, specjalna wystawa – to tylko część atrakcji przygotowanych na jubileusz 10-lecia istnienia Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem.

Centrum Wikliniarstwa działa od 22 maja 2007 roku. Przez okres 10 lat ośrodek wzbogacił się o liczne eksponaty, otrzymał wiele prestiżowych nagród, a przede wszystkim stał się sercem Polskiej Stolicy Wikliny.

-Przed 17 laty zrodził się pomysł utworzenia Centrum Wikliniarstwa. Wprowadzenie go w życie wymagało wiele pracy i starań. Po pierwsze aby w budżecie miasta znalazły się pieniądze na centrum była bardzo potrzebna cierpliwość, wyrozumiałość i szczodrość radnych Rady Miejskiej i przewodniczącego Edwarda Tomeckiego. Chcieliśmy na urządzenie centrum zdobyć fundusze zewnętrzne. W zależności od programów jakie ogłaszano, nasza inicjatywa przyjmowała różne nazwy i zmieniała zakres swoich planowanych działań. Było Centrum Wikliniarstwa, Centrum Wikliniarstwa i Plecionkarstwa, Centrum Wikliniarstwa i Turystyki, Centrum Wikliniarstwa, Turystki i Łowiectwa – mówił Waldemar Grochowski, burmistrz Rudnika nad Sanem.

Centrum Wikliniarstwa przez ostatnie 10 lat otrzymało kilka prestiżowych nagród oraz wzięło udział w przedsięwzięciach, które do tej pory procentują. W 2008 roku zdobyło nagrodę w konkursie „Polska Pięknieje – 7 Cudów Unijnych Funduszy”, w 2010 roku zajęło II miejsce w polskiej edycji konkursu „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne – Eden”. W 2010 roku zostało wyróżnione jako Najlepszy Produkt Turystyczny Podkarpacia 2010 roku. W 2015 roku internauci docenili działalność kulturalną centrum przyznając nagrodę„ Doceniony przez Społeczność”. Promowane jest przez liczne publikacje o wykorzystaniu środków unijnych, przez pokazy wikliny i wiklinowej mody w parlamencie polskim czy  pomysł profesora Krzysztofa Ingardena. Projekt elewacji Polskiego Pawilonu na Expo 2005 w Japonii, zawierający wiklinę, do tej pory nagradzany jest w wielu konkursach architektonicznych.

Wśród wielu znamienitych gości jubileuszowej gali znalazł się dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, który kilkanaście lat temu był w grupie osób oceniających wniosek na założenie Centrum Wikliniarstwa.

-Projekt Centrum Wikliniarstwa został oceniony najwyżej jak mógł. Bardzo się cieszę, że to wspaniałe dzieło, któremu patronuje burmistrz i pani dyrektor z zespołem, wspaniale działa. To była bardzo trafna decyzja – mówił Marek Jastrzębski.

Podczas jubileuszu nie mogło zabraknąć pokazu mody. W zbiorach ośrodka znajduje się 16 kolekcji wiklinowych kreacji. Na 10-lecie Edyta Sokal-Bężek przygotowała pokaz „Muśnięte Wikliną”. Na tę okazję przygotowano także wystawę „10 artystów na 10 rocznicę Centrum Wikliniarstwa”.

-Zaprosiłam do projektu 10 artystów na 10 rocznicę. Dla mnie był to priorytet, widzę po 10 latach, że artyści wprowadzą nowości. Mistrzowie wyplatania pokazują swój kunszt. A nasze firmy sponsorują genialne projekty – mówiła Krystyna Wójcik, dyrektor Centrum Wikliniarstwa.

Uroczystość uświetnił recital sopranistki Renaty Johnston-Wojtowicz oraz pyszny tort. Goście mogli obejrzeć zbiory centrum, wyjątkowa wystawę oraz porozmawiać z mistrzami wyplatania i artystami.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021

Międzypowiatowy konkurs plastyczny „Mówię Nie – wszystkiemu co złe” rozstrzygnięty

rni24.eu6 października 2021

Mistrz Olimpijski otworzył halę sportowa w Nisku

rni24.eu5 października 2021

Uroczyste wodowanie galaru „Powiat Niżański”

rni24.eu4 października 2021

Odbył się XXXI Memoriał Szachowy Jana Gietki

rni24.eu4 października 2021

Koncert Kapel Ludowych „Na straży tradycji”

rni24.eu13 września 2021