
Uroczysta gala, pokaz mody, specjalna wystawa – to tylko część atrakcji przygotowanych na jubileusz 10-lecia istnienia Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem.
Centrum Wikliniarstwa działa od 22 maja 2007 roku. Przez okres 10 lat ośrodek wzbogacił się o liczne eksponaty, otrzymał wiele prestiżowych nagród, a przede wszystkim stał się sercem Polskiej Stolicy Wikliny.
-Przed 17 laty zrodził się pomysł utworzenia Centrum Wikliniarstwa. Wprowadzenie go w życie wymagało wiele pracy i starań. Po pierwsze aby w budżecie miasta znalazły się pieniądze na centrum była bardzo potrzebna cierpliwość, wyrozumiałość i szczodrość radnych Rady Miejskiej i przewodniczącego Edwarda Tomeckiego. Chcieliśmy na urządzenie centrum zdobyć fundusze zewnętrzne. W zależności od programów jakie ogłaszano, nasza inicjatywa przyjmowała różne nazwy i zmieniała zakres swoich planowanych działań. Było Centrum Wikliniarstwa, Centrum Wikliniarstwa i Plecionkarstwa, Centrum Wikliniarstwa i Turystyki, Centrum Wikliniarstwa, Turystki i Łowiectwa – mówił Waldemar Grochowski, burmistrz Rudnika nad Sanem.
Centrum Wikliniarstwa przez ostatnie 10 lat otrzymało kilka prestiżowych nagród oraz wzięło udział w przedsięwzięciach, które do tej pory procentują. W 2008 roku zdobyło nagrodę w konkursie „Polska Pięknieje – 7 Cudów Unijnych Funduszy”, w 2010 roku zajęło II miejsce w polskiej edycji konkursu „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne – Eden”. W 2010 roku zostało wyróżnione jako Najlepszy Produkt Turystyczny Podkarpacia 2010 roku. W 2015 roku internauci docenili działalność kulturalną centrum przyznając nagrodę„ Doceniony przez Społeczność”. Promowane jest przez liczne publikacje o wykorzystaniu środków unijnych, przez pokazy wikliny i wiklinowej mody w parlamencie polskim czy pomysł profesora Krzysztofa Ingardena. Projekt elewacji Polskiego Pawilonu na Expo 2005 w Japonii, zawierający wiklinę, do tej pory nagradzany jest w wielu konkursach architektonicznych.
Wśród wielu znamienitych gości jubileuszowej gali znalazł się dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, który kilkanaście lat temu był w grupie osób oceniających wniosek na założenie Centrum Wikliniarstwa.
-Projekt Centrum Wikliniarstwa został oceniony najwyżej jak mógł. Bardzo się cieszę, że to wspaniałe dzieło, któremu patronuje burmistrz i pani dyrektor z zespołem, wspaniale działa. To była bardzo trafna decyzja – mówił Marek Jastrzębski.
Podczas jubileuszu nie mogło zabraknąć pokazu mody. W zbiorach ośrodka znajduje się 16 kolekcji wiklinowych kreacji. Na 10-lecie Edyta Sokal-Bężek przygotowała pokaz „Muśnięte Wikliną”. Na tę okazję przygotowano także wystawę „10 artystów na 10 rocznicę Centrum Wikliniarstwa”.
-Zaprosiłam do projektu 10 artystów na 10 rocznicę. Dla mnie był to priorytet, widzę po 10 latach, że artyści wprowadzą nowości. Mistrzowie wyplatania pokazują swój kunszt. A nasze firmy sponsorują genialne projekty – mówiła Krystyna Wójcik, dyrektor Centrum Wikliniarstwa.
Uroczystość uświetnił recital sopranistki Renaty Johnston-Wojtowicz oraz pyszny tort. Goście mogli obejrzeć zbiory centrum, wyjątkowa wystawę oraz porozmawiać z mistrzami wyplatania i artystami.
Małgorzata Petecka
Facebook
RSS