kultura i rozrywka

Świętowali 10-lecie Centrum Wikliniarstwa

Świętowali 10-lecie Centrum Wikliniarstwa

Uroczysta gala, pokaz mody, specjalna wystawa – to tylko część atrakcji przygotowanych na jubileusz 10-lecia istnienia Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem.

Centrum Wikliniarstwa działa od 22 maja 2007 roku. Przez okres 10 lat ośrodek wzbogacił się o liczne eksponaty, otrzymał wiele prestiżowych nagród, a przede wszystkim stał się sercem Polskiej Stolicy Wikliny.

-Przed 17 laty zrodził się pomysł utworzenia Centrum Wikliniarstwa. Wprowadzenie go w życie wymagało wiele pracy i starań. Po pierwsze aby w budżecie miasta znalazły się pieniądze na centrum była bardzo potrzebna cierpliwość, wyrozumiałość i szczodrość radnych Rady Miejskiej i przewodniczącego Edwarda Tomeckiego. Chcieliśmy na urządzenie centrum zdobyć fundusze zewnętrzne. W zależności od programów jakie ogłaszano, nasza inicjatywa przyjmowała różne nazwy i zmieniała zakres swoich planowanych działań. Było Centrum Wikliniarstwa, Centrum Wikliniarstwa i Plecionkarstwa, Centrum Wikliniarstwa i Turystyki, Centrum Wikliniarstwa, Turystki i Łowiectwa – mówił Waldemar Grochowski, burmistrz Rudnika nad Sanem.

Centrum Wikliniarstwa przez ostatnie 10 lat otrzymało kilka prestiżowych nagród oraz wzięło udział w przedsięwzięciach, które do tej pory procentują. W 2008 roku zdobyło nagrodę w konkursie „Polska Pięknieje – 7 Cudów Unijnych Funduszy”, w 2010 roku zajęło II miejsce w polskiej edycji konkursu „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne – Eden”. W 2010 roku zostało wyróżnione jako Najlepszy Produkt Turystyczny Podkarpacia 2010 roku. W 2015 roku internauci docenili działalność kulturalną centrum przyznając nagrodę„ Doceniony przez Społeczność”. Promowane jest przez liczne publikacje o wykorzystaniu środków unijnych, przez pokazy wikliny i wiklinowej mody w parlamencie polskim czy  pomysł profesora Krzysztofa Ingardena. Projekt elewacji Polskiego Pawilonu na Expo 2005 w Japonii, zawierający wiklinę, do tej pory nagradzany jest w wielu konkursach architektonicznych.

Wśród wielu znamienitych gości jubileuszowej gali znalazł się dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, który kilkanaście lat temu był w grupie osób oceniających wniosek na założenie Centrum Wikliniarstwa.

-Projekt Centrum Wikliniarstwa został oceniony najwyżej jak mógł. Bardzo się cieszę, że to wspaniałe dzieło, któremu patronuje burmistrz i pani dyrektor z zespołem, wspaniale działa. To była bardzo trafna decyzja – mówił Marek Jastrzębski.

Podczas jubileuszu nie mogło zabraknąć pokazu mody. W zbiorach ośrodka znajduje się 16 kolekcji wiklinowych kreacji. Na 10-lecie Edyta Sokal-Bężek przygotowała pokaz „Muśnięte Wikliną”. Na tę okazję przygotowano także wystawę „10 artystów na 10 rocznicę Centrum Wikliniarstwa”.

-Zaprosiłam do projektu 10 artystów na 10 rocznicę. Dla mnie był to priorytet, widzę po 10 latach, że artyści wprowadzą nowości. Mistrzowie wyplatania pokazują swój kunszt. A nasze firmy sponsorują genialne projekty – mówiła Krystyna Wójcik, dyrektor Centrum Wikliniarstwa.

Uroczystość uświetnił recital sopranistki Renaty Johnston-Wojtowicz oraz pyszny tort. Goście mogli obejrzeć zbiory centrum, wyjątkowa wystawę oraz porozmawiać z mistrzami wyplatania i artystami.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Sandomierz – tam gdzie tradycja współgra z nowoczesnością

rni24.eu3 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

„HERODY” z Łazor na 49. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej

rni24.eu18 lutego 2021