Fotorelacje

Święto Wojsk Inżynieryjnych w Nisku

Święto Wojsk Inżynieryjnych w Nisku

Pokaz sprzętu wojskowego, zwiedzanie jednostki, ślubowanie klas mundurowych – tak obchodzono Dzień Sapera w Jednostce Wojskowej w Nisku.

Z okazji Święta Wojsk Inżynieryjnych otworzono bramy jednostki dla mieszkańców. Największą atrakcję stanowił pokaz sprzętu wojskowego i broni. Maluchy z przedszkoli i młodzież z niżańskich szkół mogły wejść do każdego pojazdu, potrzymać broń i sprawdzić jak wygląda życie żołnierza.

Saperzy, przedstawiciele wojska i policjanci z dumną reprezentowali swoje jednostki.

O godz. 12.00 odbył się uroczysty apel, w którym wzięły udział pododdziały inżynieryjne wraz z pocztami sztandarowymi – 3 batalion inżynieryjny, 16 batalion saperów, 3 kompanie regulacji ruchu oraz uczniowie klas mundurowych. Podczas apelu m.in. wręczono nominacje na I stopień oficerski, nadano odznaczenia Gwiazda Iraku oraz Gwiazda Afganistanu.

– Saperzy są tym rodzajem wojska, które na pole walki często wychodzi przed innymi i schodzi z niego wiele lat po wojnie. Zadań bowiem również w czasie pokoju dla sapera nie brakuje. Należy do nich usuwanie pozostałości wojny jak niewybuchy i niewypały. Pomoc w walce z klęskami żywiołowymi oraz w budowie dróg i mostów. Są to zadania trudne, wymagające dużej wiedzy fachowej i umiejętności, ale również odwagi, hartu woli i wyrzeczeń – mówił ppłk Zbigniew Drożdżewski, Dowódca Garnizonu.

Dodał, że Jednostki Garnizonu Nisko uczestniczą w każdym aspekcie działalności wojsk inżynieryjnych, utrzymuje sprzęt i szkoli rezerwy na wypadek działań wojennych. Od początku funkcjonowaniu saperzy w Nisku zareagowali na blisko 762 zgłoszenia i zniszczyli ponad 34 tys. przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Władysława Sikorskiego ze Stalowej Woli złożyła uroczyste ślubowanie. Dyrektor szkoły Andrzej Koluch wręczył odznakę Pro Patria staroście stalowowolskiemu Januszowi Zarzecznemu. Przyznawana jest ona osobom zasłużonym dla szkoły i działającym na jej rzecz.

Kapelan Garnizonu Nisko ks. ppłk Szczepan Madoń odebrał Insygnia Podhalańskie z rąk dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk dyplomowanego Jarosława Mokrzyckiego.
Na uroczystościach byli obecni poseł na sejm RP Rafał Weber, wicestarosta niżański Adam Mach, burmistrz Gminy i Miasta Nisko Julian Ozimek, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, prezes Huty Stalowa Wola Antoni Rusinek oraz przedstawiciele służb mundurowych z powiatu niżańskiego i stalowowolskiego.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Muzyczna uczta dla wielbicieli klasyki i organowego brzemienia

rni24.eu6 września 2021

Zima w Nisku

rni24.eu26 stycznia 2021

Tydzień na budowie S19 -Fotorelacja

rni24.eu4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

rni24.eu30 lipca 2020

Zbiornik Podwolinia zmieni się nie do poznania

rni24.eu25 maja 2020

Budowa obwodnicy Nisko – Stalowa Wola. Fotorelacja

rni24.eu14 maja 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rni24.eu11 lutego 2019

Fotograf z Niska jako jedyny Polak na przejmującej wyprawie w Srebrenicy

rni24.eu10 sierpnia 2018

Myśliwi świętowali w Żabnie

rni24.eu1 października 2017