W Nisku

Święto pachnące wikliną

Święto pachnące wikliną

To już w ten weekend rudniccy wikliniarze pokażą wszem, co potrafią. „Wiklina. Rudnik nad Sanem” to doroczne święto niby wikliniarzy, a tak naprawdę całego miasta nad Rudną. Bo Rudnik i wiklina to jedno. Tak już od przeszło wieku. Od dwóch dekad z okładem raz do roku artyści od wiklinowych splotów o tym przypominają.

Kosze, koszyki, fotele bujane, krzesła, stoły i płotki z wiklinowych witek będą w roli głównej, ale czasami człowiek podniesie głowę znad stoiska z wikliną i wtedy poszuka innych atrakcji. A tych nie zabraknie. Dwudniowa impreza odbędzie się na rynku, żeby hr. Hompesch mógł co nieco zobaczyć. Zacznijmy od imprez towarzyszących, a te już w piątek o godz. 17 (spod MOSiR) rozpocznie Wiklinowy Rajd Rowerowy. W sobotę turniej siatkówki o puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej. W sobotę o godz. 16., wystartuje drugi rajd. Tym razem będzie to parada motocyklistów Rudnickiego Zagłębia Wikliniarskiego. Przez dwa dni będą pokazy mistrzowskiego wyplatania wikliny, a tylko przez pięć godzin – od 13 do 18 – będzie otwarte w niedzielę Centrum Wikliniarstwa. Szkoda, że tylko w jeden dzień, ale niech tam. Atrakcją dla ciała będzie na pewno wielki kocioł, w którym pichcić będą potrawy z kaszą orkiszową (wreszcie rudnicka kaszarnia o sobie przypomni) i tajemniczo brzmiące potrawy na wiklinie. Coś na kościach da się ugotować, ale na wiklinie? Warto sprawdzić.

Muzycznie na „Wiklinie” będzie łatwo i przyjemnie. W sobotę któreś wcielenie „Boney M.” przypomni „Rasputina” i inne hity niemieckiego superzespołu z lat 70. i 80. ub. wieku. Tuż po anglojęzycznych coverach będzie dawka polskiej muzyki w podobnej tonacji, ale w przyjemnym dla wzroku wykonaniu, bo na plenerowej scenie pojawią się „Top Girls”. Niedzielne popołudnie muzycznie rozpoczną „Hudacy”. Polecamy, bo prezentują muzykę z etnicznymi korzeniami z Karpat i Galicji. Ich występ przerwie pokaz wiklinowej mody. Na sam koniec tegorocznej „Wikliny” zaśpiewają „Playboysi”, czyli czyste, żywe i polskie disco polo. Zapraszamy.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Policjantka rozmawiała z uczniami o cyberzagrożeniach

rni24.eu13 maja 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu13 maja 2021

Andżelika Guściora w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu12 maja 2021

Voster ATS Team na Tour de Hongrie

rni24.eu11 maja 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack Podwolina

rni24.eu11 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021