W Nisku

Światowy Dzień Walki z Nowotworami w Ulanowie

Światowy Dzień Walki z Nowotworami w Ulanowie

Na świecie co 35 sekund ktoś dowiaduje się, że cierpi na chorobę nowotworową krwi, a w Polsce co godzinę ktoś słyszy, że ma białaczkę. Nowotwory krwi atakują noworodki, dzieci, ludzi młodych i osoby starsze. Każdy z nich musi stoczyć własną, nierówną walkę – pomagają mu w niej lekarze, wspiera rodzina, przyjaciele. Bardzo często, z pomocą przychodzi ktoś zupełnie mu obcy, ale najbliższy na świecie – „bliźniak genetyczny”, zarejestrowany gdzieś, jako niespokrewniony potencjalny Dawca szpiku. Człowiek, który bezinteresownie, z własnej woli jest gotowy podzielić się cząstką siebie z kimś, kto toczy dramatyczną walkę o życie.

28 maja z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi pokażmy solidarność z pacjentami chorymi na nowotwory krwi. Na terenie całej Polski, w tym również w Ulanowie, zostaną zorganizowane akcje rejestracji. Mieszkańcy Ulanowa również chcą pozostawić swój znak solidarności z pacjentami walczącymi z nowotworami krwi i organizują akcją rejestracji, dedykowaną wszystkim chorym na nowotwory krwi.

Rejestracja potencjalnych Dawców odbędzie się w najbliższą niedzielę o godz. 8:30 – 13:00, na Placu Targowym w Ulanowie, przy ul. Tadeusza Buli.

W 2014 roku został zainicjowany Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi (World Blood Cancer Day – WBCD), który jest obchodzony 28 maja. Jest to międzynarodowe wydarzenie, które ma na celu podniesienie świadomości nt. nowotworów krwi oraz edukacji o sposobach walki z nimi. Ponadto obchody umożliwiają ludziom na całym świecie zademonstrowanie solidarności z pacjentami chorymi m.in. na białaczki, chłoniaki, szpiczaki i wiele innych schorzeń. Symbolem obchodów Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi został czerwony znak „&”, pokazujący, że wspólnie możemy pokonać nowotwory krwi. Znak ten łączy ludzi – pacjentów z ich rodzinami i przyjaciółmi, ale także dawcami, będąc tym samym symbolem wspólnoty i solidarności.

Sytuacja pacjentów na świecie

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Dawstwo szpiku w Polsce i na świecie

Na świecie aktualnie jest zarejestrowanych ponad 31 milionów potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W polskim rejestrze Dawców Szpiku prowadzonym przez Poltransplant zarejestrowało się 1,4 miliona potencjalnych Dawców szpiku, z czego 1.3 miliona to Dawcy z bazy fundacji DKMS. Jednak, mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych Dawców, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 10 lat Fundacja DKMS wraz z Wolontariuszami idei dawstwa, organizuje, Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są w całej Polsce przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest 1 306 265 (marzec 2018) potencjalnych Dawców szpiku, spośród których 5 118 (marzec 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. We wszystkich bazach DKMS zarejestrowanych jest 8 000 000 potencjalnych Dawców. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

Materiały prasowe

PLAKAT

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021