W Nisku

Sukcesy niżańskich gimnazjalistów

Sukcesy niżańskich gimnazjalistów

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Nisku zajęli wysokie miejsca w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Technicznej pod hasłem „Sapere-aude – odważ się być mądrym” oraz V Ogólnopolskim Maratonie Matematycznym „Banachiada”. Oba konkursy odbyły się w Jarosławiu.

Konkurs „Sapere-aude – odważ się być mądrym” zorganizowało Stowarzyszenie „Nauka i Rozwój” oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Miał on charakter interdyscyplinarny: obejmuje wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, chemii, informatyki oraz techniki (poszerzonej o historię wynalazków i współczesnych osiągnięć technicznych). Głównym założeniem konkursu jest propagowanie nauk ścisłych oraz odkrycie młodych ludzi posiadających zarówno wiedzę, jak i umiejętności niezbędne w pracy na stanowiskach technicznych.
Podczas tegorocznej 16-tej edycji Jakub Porcja, uczeń trzeciej klasy Gimnazjum nr 1 w Nisku, wywalczył tytuł laureata. Jest to duże wyróżnienie, biorąc pod uwagę 185 uczestników. Do finału przeszło 41, w tym dwóch uczniów niżańskiego Gimnazjum nr 1. Finał Konkursu Wiedzy Technicznej składał się z dwóch części: pierwszej, polegającej na rozwiązaniu w jak najkrótszym czasie (maksymalnie 30 min) – testu złożonego z 30 pytań udostępnionych przez program komputerowy. W drugiej części uczniowie rozwiązywali zadania otwarte z matematyki, fizyki i chemii.

Natomiast w piątej edycji Ogólnopolskiego Maratonu Matematycznego „Banachiada” w Jarosławiu Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Nisku Sandra Sowa oraz Jakub Porcja zajęli dziewiąte miejsce otrzymując tytuły finalistów, pokonując 30 innych zespołów z całej Polski. Konkurs ten poświęcony jest pamięci jednego z najwybitniejszych polskich matematyków Stefana Banacha. Polega na pracy w dwuosobowych zespołach. Uczniowie przez 5 godzin rozwiązują zadania z matematyki. A zadań jest niemało o 120. Ten zespołowy charakter rozwiązywania problemów, odwołuje się do tradycji kawiarnianych spotkań matematyków lwowskich, a wśród których Banach oraz jego uczniowie stanowili najbardziej intensywnie pracujący zespół.

UGiM Nisko / Małgorzata Petecka

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Pomóżmy absolwentce Liceum Ogólnokształcącego w Nisku

rni24.eu16 czerwca 2021

Nominacja Burmistrza do Podkarpackiej Nagrody Samorządowej

rni24.eu16 czerwca 2021

Uczennice RCEZ w Nisku wśród laureatów specjalnej, internetowej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży

rni24.eu16 czerwca 2021

Wielkie otwarcie zalewu “Podwolina” w Nisku już wkrótce

rni24.eu15 czerwca 2021

Premierowy pokaz filmu „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto” w NCK “Sokół”

rni24.eu15 czerwca 2021

Andżelika Guściora Laureatką 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu14 czerwca 2021

Plac budowy pod Sąd i Prokuraturę Rejonową już przekazany

rni24.eu14 czerwca 2021

Daniel Dybka na podium w tenisowym Turnieju Grand Prix Stalowej Woli

rni24.eu10 czerwca 2021

Ośmioletnia Jagoda z Wólki Tanewskiej zaprojektowała maskotkę dla TSSE

rni24.eu9 czerwca 2021