kultura i rozrywka

Starosta Bednarz wójtem w Jeżowym?

Starosta Bednarz wójtem w Jeżowym?

W BASTIONIE PiS-u WÓJT Z PSL-u?

Jeżowe gmina i samo Jeżowe, to od kilku lat bastion PiS-u. Jednak od dawna wybory na wójta wygrywał Gabriel Lesiczka, członek i działacz PSL-u. Niedużą różnicą przegrał ostatnie wybory z obecnym wójtem, kandydatem PiS-u. Przed nadchodzącymi wyborami na wójta Jeżowego pojawia się parę pytań. Pierwsze z nich to kto może zagrozić obecnej pozycji wójta Marka Stępaka? Następne to czy Jeżowe pozostanie bastionem PiS-u? spróbujemy na nie odpowiedzieć.

MIĘDZY PiS-em A PSL-em

Chcąc odpowiedzieć na pierwsze pytanie trzeba przypatrzeć się PSL-owi w Jeżowem. Ta partia skupia w tej gminie ciekawe postacie. Zacznijmy od byłego wójta Gabriela Lesiczki. Przez szereg lat był fenomenem. Na tradycyjnie kościelnym i prawicowym terenie wygrywał wybory, będąc politycznie związanym z PSL-em. Na dzień obecny trzeba zadać pytanie czy Lesiczka będzie chciał odbić wójtowanie z rąk Stępaka? Sygnały co do tego są sprzeczne. Niewątpliwie Lesiczka miałby na to ochotę. Pozostaje jednak problem szans i to w ocenie nie jego, ale członków i sympatyków PSL z Jeżowego. Jest to grono stosunkowo liczne i prawdopodobnie lepiej zgrane organizacyjnie i zwarte politycznie niż gminne struktury PiS-u. W zasadzie można powiedzieć, że w gminie Jeżowe działają tylko te dwie partie. Problem w tym, że jeżowski PSL skupia działaczy w starszym wieku, którzy w większości mają jednak świadomość, że ze Stępakiem powinien konkurować ktoś młodszy. Niestety póki co takiego kandydata ze strony PSL-u nie widać. Czy zatem z braku laku dobry okaże się Lesiczka? Raczej należy w to wątpić. Lesiczka jest już w wieku emerytalnym. Był wójtem pięć kadencji i dość powszechnie w gminie uważa się, że co miał zrobić, to już zrobił. Dodatkowo przeważa stanowisko, że nie wygra z obecnym wójtem, który niczym specjalnym się nie wykazał, ale też w niczym nie podpadł.

BEZ LIDKI NIE MA POLITYCZNEJ BITKI

Z PSL-em powiązana jest chyba największa indywidualność polityczna w gminie Jeżowe, czyli Lidia Błądek, obecna radna w sejmiku wojewódzkim, a kiedyś posłana do Sejmu z ramienia PSL, a potem związana z kilkoma ugrupowaniami politycznymi w tym z PiS-em z którego ramienia została radną w samorządzie wojewódzkim. Z PiS-em jednak się rozeszła. Mówiono, że powodem były niezaspokojone ambicje co do stanowisk we władzach sejmiku. Trudno to teraz rozstrzygnąć, bo rzeczywiście panią Lidię zaczęły różnić z PiS-em istotne sprawy polityczne. Błądek zatoczyła spore polityczne koło i wróciła do politycznych związków z PSL-em, choć podobno nie jest obecnie członkiem tej partii. Mimo tego ma szerokie kontakty w gminie i uchodzi za osobę wpływową. Od dawna wiadomo, że Błądek ma duże ambicje polityczne i jest ją stać na wykreowanie swojego kandydata. Wątpliwe jednak, czy bez poparcia struktur PSL-u mogłaby to zrobić z sukcesem. Większość członków PSL-u z powodu wolt politycznych traktuje ją nieufnie. Przez wiele lat trwała podskórna rywalizacja między nią a Lesiczką o przywództwo polityczne i w PSL-u i w gminie. Jednak w istniejącej sytuacji Błądek, Lesiczka i gminne struktury PSL skazani są na współpracę, a tego nikt, kto myśli o wygraniu wyborów samorządowych nie powinien lekceważyć. Tym bardziej, że może się zdarzyć, że kandydat może mieć szanse na zasadzie, gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta.

PiS KONTRA PiS?

Wydaje się, że obecny wójt powinien być faworytem. W niczym nie podpadł, konkurencja nie ma póki co groźnego rywala, a nastroje w gminie zdają się nadal sprzyjać PiS-owi. a jednak Stepak nie powinien spać spokojnie, ponieważ zagrożenie dla jego pozycji może się kryć w samym PiS. Chodzi tu o obecnego starostę niżańskiego Roberta Bednarza. Ma on solidną zagwozdkę czy dalej liczyć na stanowisko starosty, czy może strać się o stanowiska wójta w Jeżowem. W wyborach do powiatu różnie może być i różnie mogą układać się powyborcze koalicje. Nawet jeżeli PiS wygra, to raczej mało prawdopodobne, że będzie samodzielnie rządził. Wcale nie jest powiedziane, że potencjalny koalicjant będzie widział na stanowisku starosty Bednarza, tym bardziej, że w samym PiS ma cichych oponentów. A co jeżeli PiS nie wygra? Bednarz wyraźnie zasmakował w ważnych funkcjach i może mieć problemy ze zniesieniem sytuacji, że stał się “byłym”. Z tego punktu widzenia stanowisko wójta w Jeżowem może być pewniejsze. Bednarz ma mocniejszą pozycje w strukturach PiS-u niż Stępak, a po czterech latach na stołku starosty nikt o kompetencje pytał nie będzie.W dodatku nie tylko w Jeżowem mówi się o tym, ze może liczyć na pomoc osoby znanej w gminie i mającej znaczne wpływy.  Gdyby jednak w Jeżowem powstał układ wójt – Robert Bednarz, zastępca – marek Stępak, to pewnie niewielu by się zdziwiło.

NIEOCZEKIWANA ZMIANA MIEJSC

Wszystkie te układanki mogą się zawalić po zmianach, które do kodeksu wyborczego chce wprowadzić właśnie PiS. Gdyby wrócono do wyborów wójta nie przez wyborców, a przez radnych, to wbrew intencjom PiS-u w Jeżowem może to być ułatwienie dla PSL-u. Co prawda gmina Jeżowe ma opinię bastionu PiS-u, co widać w wynikach wyboru do parlamentu, ale w wyborach do rady gminy jest trochę inaczej. W wyborach do rady gminy głosuje się na sąsiada, a wtedy sympatie i przynależność partyjna  często schodzą na plan dalszy, a decydują rodzinne powiązania, znajomości czy nawet osobiste sympatie i antypatie. Tutaj rola takich wyjadaczy jak Gabriel Lesiczka i Lidia Błądek bardzo rośnie. Może się zdarzyć, że ich kandydaci wygrają, a wtedy albo PiS będzie musiał pójść na trudne kompromisy, albo w ogóle może się nie liczyć. Jak widać w Jeżowem może mieć miejsce sytuacja jak w filmie o tytule “Nieoczekiwana zmiana miejsc”.

Weronika Przestój

28 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

„HERODY” z Łazor na 49. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej

rni24.eu18 lutego 2021

Oliwier Szot prowadzącym The Voice Kids !!!

rni24.eu18 lutego 2021

KULTURA I ROZRYWKA Rusza nasz V plebiscyt na najpopularniejszego sportowca, trenera oraz talent.

rni24.eu9 lutego 2021

Głosujmy na Klaudię Łacką w półfinale MAŚ Festival online

rni24.eu8 lutego 2021

Klaudia Łacka odnosi kolejne sukcesy

rni24.eu28 stycznia 2021

Pokaz filmu on-line „Sprawy paszportowe. Aleksander Ładoś – zapomniany Sprawiedliwy”.

rni24.eu28 stycznia 2021

Planowane wyłączenia prądu

rni24.eu14 stycznia 2021