W Nisku

Stalowa Wola i Nisko będą mieć obwodnicę

Stalowa Wola i Nisko będą mieć obwodnicę

Skierowanie do drugiego etapu przetargu na budowę obwodnicy Stalowej Woli i Niska zostało dziś uroczyście podpisane przez Andrzeja Adamczyka Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Podsekretarza Stanu Jerzego Szmita. Obwodnica będzie mieć 15 km długości i według wstępnych planów ma być oddana do użytku w 2021 r. Trasa ta ma być połączona z drogą ekspresową S 19.

Szacunkowy koszt budowy obwodnicy to 350 mln zł, a dokładna kwota będzie określona w przetargu. Będzie to jednojezdniowa droga o szerokości 7 m  z dwoma psami ruchu.  Przy elektrowni w Stalowej Woli będzie około 600 m estakada. Skrzyżowania na tej drodze będą na jednym poziomie głównie w postaci rond. Wybudowane zostaną dwa łączniki: w Stalowej Woli do ul. Energetyków,  a w Nisku do ul. Sandomierskiej.

– Myślę, że wszyscy wiemy czym dla nas będzie droga ekspresowa S 19. Ten fakt nie może pozostawać tylko i wyłącznie w obszarze planów. Musimy już wcześniej podłączać się do tej drogi, robić dojazdy. Przypomnę, że kiedy był negocjowany kontrakt terytorialny stoczyła się bardzo duża bitwa o to, aby S 19 mogło być do niego wpisane, a w tym także obwodnica Stalowej Woli i Niska, która podłącza się do tej drogi. Dziś to jest faktem – zaznaczał Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.
Europoseł Tomasz Poręba, nie ukrywał zadowolenia z tego, że inwestycja ta wpisuje się w to, o co zabiegi trwają od wielu lat czyli budowę S 19. –  W ostatnich dniach Parlament Europejski również przychyli się do naszych planów. Został uchwalony raport, w którym droga S 19  jest wskazana jako główny korytarz transportowy we wschodniej części Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że korytarz ten bardzo mocno przyspieszy rozwój naszego województwa – mówił.

Senator Janina Sagatowska zaznaczała, że to wydarzenie jest wieloletnią pracą tych, którzy wiedzą, że otwarcie komunikacyjne na innych, na samorządy jest drogą do rozwoju.

Poseł Rafał Weber argumentował, że obwodnica Stalowej Woli i Niska, to strategiczna inwestycja z kilku względów. – Przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale też poprawi komfort życie mieszkańców. Biegnąca przez nasze miasta droga krajowa nr 77, wpływa na zmniejszenie bezpieczeństwa. Tą trasą przejeżdża  około 15 tys. pojazdów dziennie, ale też powoduje dyskomfort osób, które przy niej mieszkają. Wyprowadzenie ruchu z centrów naszych miast poprawi bezpieczeństwo, a także komfort życia mieszkańców – zaznaczał Weber.

Minister Andrzej Adamczyk zwracał uwagę na o wiele szersze znaczenie tej trasy. – Ta obwodnica, to jest nowy ciąg drogowy, który znajdzie ujście w węźle drogowym Via Carpathia. To wszytko w całości da nowe możliwości rozwojowe temu regionowi – zaznaczał.

Podsekretarza Stanu Jerzy Szmit zwrócił uwagę na problemy przed którymi stanęło ministerstwo.
– Obejmując rzędy stanęliśmy przed ogromnym dylematem, pozostawiony nam program budowy dróg krajowych został oszacowany na blisko 200 mld zł, a limit finansowy, który został na to przeznaczony, to zaledwie 107 mld zł.  Zdaliśmy sobie z tego sprawę, że każda decyzja o skierowaniu do realizacji, do drugiego etapu przetargu pociąga za sobą daleko idące konsekwencje, że musimy każdą złotówkę oglądać kilka razy. Te decyzje zapadają. W Polsce budownictwo drogowe prowadzone przez rząd  Prawa i Sprawiedliwości nabiera tempa, które będzie jeszcze większe – mówił minister. Dziękował władzom wojewódzkim i samorządowym za działania, które doprowadziły do tej inwestycji.

Wiesław Kaczor, dyrektor rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zaznaczał, że podpisanie tego dokumentu oznacza możliwość przystąpienia do zakończenia przetargu i rozpoczęcia w przyszłości robót. – Obwodnica, to 15 km nowej drogi, która będzie bezpośrednio włączona do drogi ekspresowej S 19. Społeczność lokalna będzie miała połączenie przez węzeł Rudnik w miejscowości Przędzel do drogi ekspresowej. Chciałbym podkreślić, że obwodnica ma dwa łączniki, które będą wykonywane przez prezydenta Stalowej Woli i burmistrza Niska.  Akces do budowy obwodnicy zgłosiło w sumie 18 firm, z Polski, Austrii, Hiszpanii. Zaprosimy ich do składania ofert. Myślę, że to odbędzie się w przyszłym tygodniu, a w następnym roku wybierzemy najkorzystniejszą ofertę i podpiszemy umowę. Będzie to umowa w systemie projektuj – buduj. Na podstawie dokumentów, które przykażemy przyszłemu wykonawcy przygotuje on projekt budowlany, uzyska zezwolenie na realizację, a następnie w ciągu dwóch lat wybuduje obwodnicę – informował zarządca przyszłej drogi. Kryterium wyboru wykonawcy, z którym umowa powinna zostać podpisane w połowie przyszłego roku, ma być gwarancja i cena.

Jak zaznacza Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli jest to strategiczna inwestycja dla obu miast. – Wspólnie z burmistrzem Julianem Ozimkiem jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy powiedzieć naszym mieszkańcom, że dotrzymujemy słowa. Budowa tej obwodnicy jest i była priorytetem działań naszych samorządów. Dziś, dzięki temu, że mamy rząd, który chce wspierać mniejsze ośrodki samorządowe, możemy przystąpić do realizacji tego zadania – dziękował prezydent. Zapewniał, że inwestycje, które są po stronie samorządów, czyli łączniki do obwodnicy będą dokończone na czas. – Rozpoczynamy prace projektowo tak, abyśmy jak najszybciej mogli oddać tą tak od wielu lat oczekiwaną inwestycję – zapewniał.

 Joanna Piechuta

8 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

rni24.eu2 sierpnia 2021

Podpisanie umowy na budowę kanalizacji sanitarnej w Zarzeczu

rni24.eu2 sierpnia 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na otwarcie nowej wystawy

rni24.eu2 sierpnia 2021

Informacja z obrad nadzwyczajnej XXXIV Sesji Rady Powiatu

rni24.eu29 lipca 2021

Niżański festiwal kultury łowieckiej

rni24.eu29 lipca 2021

Rudnik nad Sanem miejscem tegorocznych Dożynek Powiatowych

rni24.eu23 lipca 2021

Rozmowy o budowie ścieżki pieszo-rowerowej Nisko-Nowsielec

rni24.eu23 lipca 2021

Brzegi rzeki San połączone dwiema nitkami mostu powstającego w ramach budowy S19

rni24.eu20 lipca 2021

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021”

rni24.eu20 lipca 2021