wydarzenia

Sagatowska idzie do Europarlamentu

Sagatowska idzie do Europarlamentu

Sen. Janina Sagatowska będzie startować do Europarlamentu. Drogę do Strasburga utoruje jej PiS. Na regionalnej liście rządzącego w kraju ugrupowania jest wiele znanych nazwisk. Oficjalnie zostaną podane w sobotę. W podrzeszowskiej Jasionce odbędzie się wtedy konwencja Prawa i Sprawiedliwości.

PiS idzie w swoim zagłębiu va banque. Chce zgarnąć trzy mandaty, a tym samym wypchnąć z Parlamentu Europejskiego Elżbietę Łukacijewską (PO). W tej chwili Podkarpacie ma w Strasburgu troje swoich przedstawicieli. Oprócz Łukacijewskiej są dwaj reprezentanci PiS: Stanisław Ożóg i Tomasz Poręba. Ożóg nie będzie się starał o reelekcję (co nie jest do końca jednak wiadome), bo partia ma dla niego inne zadania. Poręba będzie „jedynką”, więc nie musi zmieniać pokoju hotelowego w mieście przy rzymskiej drodze bitej. Kwestią są ewentualne dwa pozostałe mandaty.

Wg naszych informacji PiS wystawi: Ewę Leniart, Tomasza Porębę, Janinę Sagatowską, Krystynę Wróblewską, Marię Kurowską, Teresę Pamułę, Kazimierza Gołojucha, Piotra Pilcha i Stanisława Kruczka. Leniart wiadomo, wojewoda i na jej konto liczy PiS najbardziej. Wcześniej była dyrektorem rzeszowskiego IPN i ma pewne głosy. Wróblewska jest zagadką. Przez jakiś czas była dyrektorem Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli, a teraz jest posłanką. Jeżeli PiS na nią stawia, to znaczy, że ma poparcie w terenie rzeszowskim. Kurowska jest z Jasła i, z Solidarnej Polski. Nauczycielka była burmistrzem Jasła, dyrektorem szkoły, wicemarszałkiem Podkarpacia, a teraz członkiem Zarządu Województwa. Pamuła jest też nauczycielką. Dyrektoruje obecnie w rzeszowskiej ARMiR. Jest z Horyńca i będzie miała za zadanie ściągnąć głosy wschodniej ściany województwa. Gołojuch jest posłem od 2005 r. Inżynier rolnik z Czarnej Łańcuckiej. Piotr Pilch z Przemyśla był niedawno wicewojewodą, a od niedawna jest wicemarszałkiem województwa. Zbierał szlify w Podkarpackim CEN, jak Wróblewska. Kruczek ma przekonać do głosowania zwolenników Gowina. Od początku polskiej samorządności jest jej przedstawicielem.

Sagatowska. Była wojewoda tarnobrzeski, prawnik z wykształcenia i parlamentarzystka od wielu kadencji. Zważywszy, że na przestrzeni między Rzeszowem i ujściem Sanu do Wisły nie ma na razie żadnego innego poważnego kontrkandydata, ma duże szanse. Poczekajmy jednak do soboty.

Parlament Europejski liczy 751 eurodeputowanych. Oficjalna nazwa jego członka to „poseł do Parlamentu Europejskiego” (z ang. Member of the European Parlament, w skr. MEP). Polscy europosłowie zrzeszyli się głównie w Europejskiej Partii Ludowej (PO, PSL) oraz Europejskich Konserwatystach i Reformatorach (PiS, Prawica Rzeczypospolitej). Mamy jeszcze swoich przedstawicieli w: Postępowym Sojuszu Socjalistów i Demokratów, Europie Narodów i Wolności oraz w Europie Wolności i Demokracji Bezpośredniej. Trzech naszych wybrańców nie zrzeszyła się. Kadencja europosła trwa 5 lat. Łącznie z dietą pobytową dostaje 11.283 euro co miesiąc. Do tego dochodzi 4,2 tys. euro (też co miesiąc) na prowadzenie biur. Za 19 tys. euro mogą zatrudniać asystentów. Nasze prawo zwolniło ich z podatków do 4 tys. euro; powyżej płacą podatki w UE. Zarobki eurodeputowanych odnoszą się do płacy sędziego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (Luksemburg), będąc ich 38,5-procentową częścią.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w wydarzenia

Policjantka rozmawiała z uczniami o cyberzagrożeniach

rni24.eu13 maja 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu13 maja 2021

Andżelika Guściora w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu12 maja 2021

Voster ATS Team na Tour de Hongrie

rni24.eu11 maja 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack Podwolina

rni24.eu11 maja 2021

Mali Ogrodnicy w Żłobku Miejskim w Rudniku nad Sanem

rni24.eu10 maja 2021

104 urodziny Mieszkanki Bielin

rni24.eu6 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

73 000,00 zł dla Samorządowej Szkoły Muzycznej w Jeżowem

rni24.eu6 maja 2021