W Nisku

„Sokół” już na swoim

„Sokół” już na swoim

Zakończyła się rozbudowa Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”. Od kilku dni nowe wnętrza zabytkowego budynku wypełnione są muzyką i śpiewem. Teraz trzeba już tylko mury poświęcić i chwalić się zabytkiem w całkiem nowej odsłonie.

Jak wiele innych, budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” został oddany w 1904 r. Po wojnie duch patriotyzmu wyfrunął z „Sokolni”, a zostało w nim jedynie kino. Z czasem „do kina” wprowadziło się NCK, ale nazwa „Sokół” została. A potem wszystkim zrobiło się ciasno. NCK rozbudowywał swoją działalność, dostosowując do współczesnych potrzeb. Tak samo współczesne chciało być kino. W zabytkowych murach było to niemożliwe. Zapadła decyzja o rozbudowie i niemałych na nią wydatkach.

Rozbudowa kosztowała 7,8 mln. zł, z 2-milionowym dofinansowaniem. Dzieła połączenia zabytku z nowym skrzydłem podjęła się firma Korem z Jeżowego. Trzeba przyznać, że budynek po przebudowie zwraca na siebie uwagę. Stare mury z cegły zostały odnowione i wzbogacone o płaskorzeźby muz. W ścianach nowego skrzydła dominuje szkło, ale detale z czerwonej cegły umiejętnie łączą ją z częścią pozostałą po Towarzystwie Gimnastycznym. Przed gmachem powstał wreszcie parking z 25. stanowiskami. I jest podjazd dla niepełnosprawnych, a gmach ogólnie pozbawiony jest barier architektonicznych.

Najważniejsze jest jednak wnętrze, a w nim sala widowiskowa z prawdziwą sceną. Nowe kurtyny, nagłośnienie i oświetlenie oraz . Obok sceny jest zaplecze magazynowe i garderoby. W sąsiedztwie kilka pracowni, m.in. muzyczna, taneczna, plastyczna i multimedialna. I jeszcze foyer głównie z przeznaczeniem na galerię wystawienniczą. Więcej szczegółów za kilka dni, kiedy budynek przy ul. Kościuszki zostanie oficjalnie otwarty.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021

Podziękowanie dla krótkofalowców

rni24.eu29 kwietnia 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack i Puchar Polski BMX

rni24.eu29 kwietnia 2021
slubowanie

W RCEZ w Nisku powstanie oddział przygotowania wojskowego

rni24.eu29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

rni24.eu29 kwietnia 2021

Wystarczy trzy dni, by przekonać się, że Powiat Niżański jest piękny

rni24.eu29 kwietnia 2021