W Nisku

„Sokół” już na swoim

„Sokół” już na swoim

Zakończyła się rozbudowa Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”. Od kilku dni nowe wnętrza zabytkowego budynku wypełnione są muzyką i śpiewem. Teraz trzeba już tylko mury poświęcić i chwalić się zabytkiem w całkiem nowej odsłonie.

Jak wiele innych, budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” został oddany w 1904 r. Po wojnie duch patriotyzmu wyfrunął z „Sokolni”, a zostało w nim jedynie kino. Z czasem „do kina” wprowadziło się NCK, ale nazwa „Sokół” została. A potem wszystkim zrobiło się ciasno. NCK rozbudowywał swoją działalność, dostosowując do współczesnych potrzeb. Tak samo współczesne chciało być kino. W zabytkowych murach było to niemożliwe. Zapadła decyzja o rozbudowie i niemałych na nią wydatkach.

Rozbudowa kosztowała 7,8 mln. zł, z 2-milionowym dofinansowaniem. Dzieła połączenia zabytku z nowym skrzydłem podjęła się firma Korem z Jeżowego. Trzeba przyznać, że budynek po przebudowie zwraca na siebie uwagę. Stare mury z cegły zostały odnowione i wzbogacone o płaskorzeźby muz. W ścianach nowego skrzydła dominuje szkło, ale detale z czerwonej cegły umiejętnie łączą ją z częścią pozostałą po Towarzystwie Gimnastycznym. Przed gmachem powstał wreszcie parking z 25. stanowiskami. I jest podjazd dla niepełnosprawnych, a gmach ogólnie pozbawiony jest barier architektonicznych.

Najważniejsze jest jednak wnętrze, a w nim sala widowiskowa z prawdziwą sceną. Nowe kurtyny, nagłośnienie i oświetlenie oraz . Obok sceny jest zaplecze magazynowe i garderoby. W sąsiedztwie kilka pracowni, m.in. muzyczna, taneczna, plastyczna i multimedialna. I jeszcze foyer głównie z przeznaczeniem na galerię wystawienniczą. Więcej szczegółów za kilka dni, kiedy budynek przy ul. Kościuszki zostanie oficjalnie otwarty.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Biblioteka Publiczna w Nisku otrzyma 24 tys. zł Powiatu Niżańskiego

rni24.eu22 stycznia 2021

Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych Babć i Dziadków !

rni24.eu21 stycznia 2021

120 tys. zł dla niżańskiej lecznicy na instalację tlenową

rni24.eu20 stycznia 2021

Kalendarz 2021 – Niżańskie pejzaże

rni24.eu20 stycznia 2021

I otwarty konkurs ofert 2021 dla organizacji pozarządowych

rni24.eu14 stycznia 2021
straosta

Starosta podsumował prace Powiatu

rni24.eu14 stycznia 2021

Zmarł ks. prał. Marian Rajchel, organizator parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nisku-Malcach

rni24.eu13 stycznia 2021

Szpital w Nisku punktem szczepień Etapu I

rni24.eu13 stycznia 2021

Powiat Niżański wspiera prowadzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej

rni24.eu12 stycznia 2021