W Nisku

Ślizgawka na drogach w powiecie niżańskim

Ślizgawka na drogach w powiecie niżańskim

Zima jeszcze na dobre nie zawitała, spadło jedynie trochę śniegu i marznącego deszczu, a już pojawiły się problemy na drogach. Mieszkańcy powiatu niżańskiego, szczególnie gmin Krzeszów i Harasiuki, skarżą się na oblodzone, śliskie drogi.

Zgłaszają oni, że służby porządkowe nie wywiązują się ze swoich obowiązków. Ich zdaniem powiatowe drogi są śliskie, nie są posypane solą i piaskiem, dlatego też stwarzają zagrożenie wypadków i kolizji. Pojawiają się także zdania, że starosta niżański za późno ogłosił przetarg na zimowe utrzymanie dróg.

Jak dowiedzieliśmy się w Zarządzie Dróg Powiatowych w Nisku zostały ogłoszone dwa przetargi. W pierwszym wyłoniono firmy odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg w gminach Nisko, Rudnik nad Sanem i Jarocin. Wygrały je miejscowe zakłady komunalne. Z pozostałymi czterema gminami był pewien problem, ponieważ firma, która wygrała pierwszy przetarg w ostatniej chwili wycofała się. Dlatego też Zarząd Dróg Powiatowych ogłosił drugi przetarg.

-Obecnie trwa weryfikacja firm, które się zgłosiły. Wiemy kto wygrał i będziemy lada dzień podpisywać umowy. Do czasu wybrania nowego wykonawcy, drogami powiatowymi zajmują się firmy, które w poprzednim sezonie odpowiadały za stan dróg. Zapewniam, że to nie jest tak, że gminy zostają pozostawione same sobie. Mamy sprzęt i pracowników, gdy zachodzi potrzeba to posypujemy drogi piaskiem – tłumaczy Zbigniew Lach, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Nisku.

Dodaje, że wczoraj po drogach w gminie Krzeszów jeździła piaskarka, a Górka Krzeszowska jest cały czas utrzymywana tak, aby można było bezpiecznie przejechać.

-Niektórzy nie wiedzą, że według naszych standardów nie posypujemy prostych odcinków dróg. Posypujemy miejsca niebezpieczne, wzniesienia, ostre łuki, okolice przystanków autobusowych. Standardy zimowego utrzymania dróg określą są ustawą – mówił Zbigniew Lach.

Tłumaczył, że zgodnie z procedurami firmy odpowiedzialne za drogi mają kilka godzin, aby podjąć działania od ustania opadów. Mimo, że niekiedy standardy nie pozwalają na sypanie drogi, to gdy zachodzi konieczność jest ona posypywana w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców. Każdy sygnał mieszkańców zgłoszony do Zarządu Dróg Powiatowych jest sprawdzany i w miarę możliwości zarządca stara się go usunąć.

Lada dzień zostanie ogłoszona lista wszystkich firm, które będą do 31 marca 2017 roku dbać o stan dróg w powiecie niżańskim.

zdjecie-2

Małgorzata Petecka

fot. czytelnik

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Daniel Dybka na podium w tenisowym Turnieju Grand Prix Stalowej Woli

rni24.eu10 czerwca 2021

Ośmioletnia Jagoda z Wólki Tanewskiej zaprojektowała maskotkę dla TSSE

rni24.eu9 czerwca 2021

„Pierwiastek z minus jeden” premiera w NCK “Sokół”

rni24.eu8 czerwca 2021

Podpisano umowę na przebudowę i termomodernizację byłego gimnazjum w Nisku

rni24.eu8 czerwca 2021

Pokaz filmu animowanego „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto”

rni24.eu7 czerwca 2021

Paweł Cieślik drugi w Małopolskim Wyścigu Górskim

rni24.eu7 czerwca 2021

Dzień Działacza Kultury 2021

rni24.eu2 czerwca 2021

PCPR w Nisku poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze

rni24.eu31 maja 2021

Piknik Charytatywny z Okazji Dnia Dziecka w Sandomierzu

rni24.eu27 maja 2021