W powiecie

Skromne uroczystości 102. rocznicy w gminie Ulanów

Skromne uroczystości 102. rocznicy w gminie Ulanów

W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną gminne obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości były bardzo skromne.

Pod Tarczą Honoru w holu Urzędu Gminy i Miasta w Ulanowie wieniec złożyli Magdalena Hasiak Sekretarz Gminy i Miasta Ulanów oraz Tomasz Siorek Skarbnik Gminy i Miasta Ulanów.

Na grobach żołnierzy walczących o niepodległość naszego kraju zapłonęły znicze, a miasto zostało udekorowane flagami narodowymi.

Oprócz Tarczy Honoru autorstwa zmarłego w tym roku pochodzącego z Ulanowa rzeźbiarza Mistrza Andrzeja Pityńskiego mamy na terenie Gminy jeszcze inne miejsca pamięci narodowej. W holu budynku urzędu jest też tablica poświęcona mieszkańcom Ulanowa poległym w latach 1919-1920. Na froncie budynku dawnego Urzędu Gminy przy ul. 3-go Maja jest tablica poświęcona żołnierzom Armii Krajowej.

W lesie w okolicach Glinianki w miejscu zwanym Rozdołem znajduje się krzyż i tablica upamiętniająca żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy zginęli w tym miejscu podczas walk z NKWD.

Groby żołnierzy walczących o niepodległość naszej ojczyny są na wszystkich cmentarzach naszej gminy. Wspomnieć należy krzyż upamiętniający poległych powstańców styczniowych, nagrobki upamiętniające pomordowanych w Katyniu, poległych w latach 1914-1918 i w czasie II Wojny Światowej i latach terroru stalinowskiego. Są też pojedyncze groby żołnierzy podziemia niepodległościowego i mogiła żołnierza kampanii września 1939 roku Tadeusza Buli, który zginął w obronie Ulanowa.

Na cmentarzu w Bielinach jest grób Juliana Kaczmarczyka i innych partyzantów poległych w czasie II Wojny Światowej. Groby poległych w czasie powstań narodowych i wojen są również na cmentarzu parafialnym w Kurzynie Średniej. W Bukowinie jest cmentarz wojenny z czasów I Wojny Światowej, gdzie pochwo szczątki walczących po obu stronach zmagań wojennych w naszej okolicy.

Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów.

W 1795 roku Polska zniknęła z map Europy. Obszar naszego kraju został podzielony pomiędzy Rosję, Austrię i Prusy. Nasz naród kilka razy stawał do walki o wolność.

Jednak dopiero 11 listopada 1918 roku ogłoszono ustanowienie państwa polskiego w granicach uwzględniających uwarunkowania historyczne. Powierzchnia Polski po odzyskaniu niepodległości wynosiła 388 tyś. km², a na jej terytorium mieszkało 27 mln osób.

Również 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.

Na pamiątkę tych wydarzeń, 11 listopada został ustanowiony Dniem Niepodległości – stało się to po raz pierwszy 23 kwietnia 1937 roku.

 

Źródło U. M. i G. Ulanów

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Do trzeciego stycznia edukacja wciąż zdalna

rni24.eu25 listopada 2020

Ulanów stawia na ekologię – pomogą unijne pieniądze

rni24.eu25 listopada 2020

Andżelika Guściora solistka NCK ,,Sokół” w projekcie ” DLA IWONKI”

rni24.eu25 listopada 2020

Pomóż zapewnić dom dla dwóch klaczy

rni24.eu23 listopada 2020

Gmina Ulanów pozyskała dotację na remont parku i dworu w Bielinach

rni24.eu23 listopada 2020

Powszechny Spis Rolny w Gminie Jarocin-już zakończony!

rni24.eu23 listopada 2020

Zakład Karny przekazał dla Gminy Nisko trzecią partię maseczek ochronnych

rni24.eu23 listopada 2020

24 zakażenia i jeden zgon w powiecie niżańskim

rni24.eu23 listopada 2020

Zmarło 59 osób na Podkarpaciu – 38 zakażonych w powiecie niżańskim

rni24.eu18 listopada 2020