W powiecie

Skromne uroczystości 102. rocznicy w gminie Ulanów

Skromne uroczystości 102. rocznicy w gminie Ulanów

W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną gminne obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości były bardzo skromne.

Pod Tarczą Honoru w holu Urzędu Gminy i Miasta w Ulanowie wieniec złożyli Magdalena Hasiak Sekretarz Gminy i Miasta Ulanów oraz Tomasz Siorek Skarbnik Gminy i Miasta Ulanów.

Na grobach żołnierzy walczących o niepodległość naszego kraju zapłonęły znicze, a miasto zostało udekorowane flagami narodowymi.

Oprócz Tarczy Honoru autorstwa zmarłego w tym roku pochodzącego z Ulanowa rzeźbiarza Mistrza Andrzeja Pityńskiego mamy na terenie Gminy jeszcze inne miejsca pamięci narodowej. W holu budynku urzędu jest też tablica poświęcona mieszkańcom Ulanowa poległym w latach 1919-1920. Na froncie budynku dawnego Urzędu Gminy przy ul. 3-go Maja jest tablica poświęcona żołnierzom Armii Krajowej.

W lesie w okolicach Glinianki w miejscu zwanym Rozdołem znajduje się krzyż i tablica upamiętniająca żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy zginęli w tym miejscu podczas walk z NKWD.

Groby żołnierzy walczących o niepodległość naszej ojczyny są na wszystkich cmentarzach naszej gminy. Wspomnieć należy krzyż upamiętniający poległych powstańców styczniowych, nagrobki upamiętniające pomordowanych w Katyniu, poległych w latach 1914-1918 i w czasie II Wojny Światowej i latach terroru stalinowskiego. Są też pojedyncze groby żołnierzy podziemia niepodległościowego i mogiła żołnierza kampanii września 1939 roku Tadeusza Buli, który zginął w obronie Ulanowa.

Na cmentarzu w Bielinach jest grób Juliana Kaczmarczyka i innych partyzantów poległych w czasie II Wojny Światowej. Groby poległych w czasie powstań narodowych i wojen są również na cmentarzu parafialnym w Kurzynie Średniej. W Bukowinie jest cmentarz wojenny z czasów I Wojny Światowej, gdzie pochwo szczątki walczących po obu stronach zmagań wojennych w naszej okolicy.

Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów.

W 1795 roku Polska zniknęła z map Europy. Obszar naszego kraju został podzielony pomiędzy Rosję, Austrię i Prusy. Nasz naród kilka razy stawał do walki o wolność.

Jednak dopiero 11 listopada 1918 roku ogłoszono ustanowienie państwa polskiego w granicach uwzględniających uwarunkowania historyczne. Powierzchnia Polski po odzyskaniu niepodległości wynosiła 388 tyś. km², a na jej terytorium mieszkało 27 mln osób.

Również 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.

Na pamiątkę tych wydarzeń, 11 listopada został ustanowiony Dniem Niepodległości – stało się to po raz pierwszy 23 kwietnia 1937 roku.

 

Źródło U. M. i G. Ulanów

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

104 urodziny Mieszkanki Bielin

rni24.eu6 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

73 000,00 zł dla Samorządowej Szkoły Muzycznej w Jeżowem

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021
slubowanie

W RCEZ w Nisku powstanie oddział przygotowania wojskowego

rni24.eu29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

rni24.eu29 kwietnia 2021

Wystarczy trzy dni, by przekonać się, że Powiat Niżański jest piękny

rni24.eu29 kwietnia 2021

Powiat Niżański wspiera szkoły zawodowe

rni24.eu28 kwietnia 2021

Zmarł były wikariusz Ulanowa

rni24.eu27 kwietnia 2021