Kronika Policyjna

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nisku uczestniczyli w spotkaniu z seniorami, które zorganizowano w Klubie Seniora w Nisku przy ul. 3-go Maja. Celem spotkania było głównie uświadomienie osobom starszym, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą.

W ostatnim czasie na na terenie kraju jak również województwa podkarpackiego doszło do wielu oszustw na szkodę osób starszych. W niektórych przypadkach seniorzy stracili nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przestępcy nie przypadkowo wybierają osoby starsze i samotne. Podając się za krewnych w pilnej potrzebie, grają na uczuciach i emocjach seniorów, sprawnie manipulując nieistniejącymi zdarzeniami. Oszuści wymyślają nowe metody, począwszy od wnuczka czy krewnego, po policjanta, na zaliczkę/zapłatę, loterię, nagrodę, pracownika banku i administracji.

Podczas ostatniego spotkania, dzielnicowy oraz profilaktyk z niżańskiej komendy, przekazali seniorom niezbędną wiedzę, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych oraz uświadomienie, jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą „na wnuczka, „policjanta” czy „na administratora”.

Funkcjonariusze zwrócili uwagę na to, że podawanie się za krewnych funkcjonariuszy Policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych to najczęściej stosowana metoda przez oszustów w ostatnim czasie, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające. Obecny na spotkaniu dzielnicowy,  mł. asp. Paweł Lewandowski,  odpowiadał na pytania związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami, jakie nurtują ludzi starszych, a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo.

Ponadto uczestnicy spotkania chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Seniorom rozdano również tematyczne ulotki ze wskazówkami – jak się nie dać oszukać. Policjanci omówili podstawowe zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Uczestnicy spotkania zainteresowani byli również ulotkami dotyczącymi aplikacji „Moja Komenda”. Spotkanie to przebiegło w miłej atmosferze oraz pozostawiło w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło KPP Nisko

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Śmiertelne potrącenie pieszego w Nisku

rni24.eu25 października 2021

Uroczyste rozdanie nagród -„Bezpieczne Wakacje 2021”

rni24.eu22 października 2021

Posterunek Policji w Ulanowie w nowej odsłonie

rni24.eu21 października 2021

Poszukiwani świadkowie pożaru

rni24.eu19 października 2021

Konferencja powiatowa z udziałem Policji

rni24.eu14 października 2021

Pijany kierowca mazdy zatrzymany dzięki reakcji świadka

rni24.eu13 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021