Bez kategorii

Sęk w tym że chodzi o kasę?

Sęk w tym że chodzi o kasę?

CZYJE PIENIĄDZE DLA KOGO PRZYJEMNOŚĆ

Wokół finansowania Katolickiego Domu Kultury “Arka” w Racławicach zrobiła się burza. Nie jest to jeszcze burza z piorunami, ale coś nam się wydaje, że pioruny w tej sprawie jeszcze zagrzmią. Kogo ewentualnie mogą te pioruny dosięgnąć? Najbardziej narażony wydaje się być być burmistrz Julian Ozimek, a grom może wylecieć z jakiejś biskupiej ręki. Czy wcześniej już tak nie bywało, że ta instytucja właśnie tą drogą załatwiała sobie różne sprawy i nie tylko w Nisku, ale również w Stalowej Woli? Jako że religia  katolicka nabrała w Polsce wymiaru religii panującej i jest to stwierdzenie faktu, a nie złośliwość, to wszystkie instytucje, organizacje mające w nazwie katolicki są zazwyczaj traktowane w sposób uprzywilejowany nawet jeżeli tego nie chcą.

A jak było na linii władze Niska KDK “Arka”?
Powiedzmy otwarcie, że władze miasta i gminy od lat starały się spełniać oczekiwania “Arki”. Jeżeli ktoś używa argumentu, że “Arka” pełni szczególną misję i promuje Nisko w kraju i za granicą, to zadajmy pytanie, czy wojaże młodych artystów z “Arki” to niewdzięczna, ciężka praca, czy też przyjemność poznawania Polski i świata za pieniądze podatników? Postawmy również pytanie czy inna organizacja mająca charakter prywatny, ale nie mająca w nazwie określenia katolicki mogłaby liczyć na taką hojność władz miasta i gminy? Odpowiedzi są chyba dość oczywiste. I jeszcze jedno pytanie. Jeżeli grupa pasjonatów, powiedzmy w Zarzeczu, wymarzy sobie stworzenie niezależnego teatru amatorskiego, to automatycznie oznacza konieczność dofinansowania przez gminę? Chyba tak, bo przecież władze gminy jednakowo powinny traktować wszystkich, którzy chcą rozwijać kulturę i promować gminę. Przykład z amatorskim teatrem nie jest przypadkowy, bo nawiązuje do Stalowej Woli. Jeżeli ktoś chce być niezależny od władz gminy, to powinien przede wszystkim zadbać o niezależne źródła finansowania. I jak to wygląda w przypadku “Arki”?
I znowu żeby nie zostać posądzonym o złośliwość trzeba spytać czy skoro “Arka” ma nawet w nazwie katolicka, to czy Kościół, przecież instytucja nie najbiedniejsza, dokłada się do jej utrzymania? Osoby kierujące “Arką” widać nie kierują się dalekowzrocznością. Skąd pewność, że gmina będzie zawsze mieć tyle pieniędzy, żeby spełnić ich oczekiwania?

Nisko miasto i gmina ma szereg trudnych problemów do rozwiązania, a tych problemów nie ubywa. Nie tylko w Nisku możliwości finansowe nie nadążają za coraz to nowymi problemami. Gmina przyjęła na siebie ambitne, ale trudne wyzwania również w dziedzinie kultury. Trzeba to wszystko ogarnąć i sprawiedliwie dzielić środki. Smutna prawda jest taka, że nie na wszystko starczy. Trzeba robić bolesne wybory. I co wybrać? To należy do decyzji radnych i burmistrza. W tej konkretnej sytuacji jednej stronie się wydaje, że pełni szczególną misję, a druga strona ma bez szemrania wyłożyć kasę, bo my tak chcemy. Sytuacja nabiera wrednego wymiaru politycznego, ponieważ niedługo wybory. W takiej sytuacji trudno o trzeźwe wywarzanie racji i działanie z najlepiej pojętym interesem gminy. Kto z radnych będzie się chciał narazić na zarzuty, że krzywdzi “Arkę” i sprzeciwia się rozwojowi katolickiej kultury? Sytuacja nie jest prosta, ale naszym zdaniem w tych warunkach nie ma tu dwóch równych stron. Czy burmistrz Ozimek znajdzie sobie piorunochron?

Weronika Przestój

 

29 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bez kategorii

Więcej w Bez kategorii

ROCZNIAK

VOSTER Drzwi – uczestnik tegorocznej Podkarpackiej Nagrody Gospodarczej 2021

rni24.eu29 stycznia 2021

Inwestycja zaprojektowana z myślą o przyszłości

rni24.eu30 grudnia 2020

Komunikat Kurii odnośnie wizyty duszpasterskiej

rni24.eu10 grudnia 2020

Zwycięzcy II Festiwal „W krainie baśniowej piosenki”

rni24.eu6 listopada 2020

Wystawa malarstwa w NCHiT pt. “SYNERGIA” – zapraszamy

rni24.eu2 listopada 2020

Życzenia z okazji Dnia Chłopaka

rni24.eu30 września 2020

Uwaga na oszustów ! Policja apeluje

rni24.eu5 sierpnia 2020

Niżańscy krótkofalowcy w Mistrzostwach Świata 2020

rni24.eu30 lipca 2020

Planowane wyłączenia prądu

rni24.eu7 lipca 2020