Bez kategorii

Sęk w tym że chodzi o kasę?

Sęk w tym że chodzi o kasę?

CZYJE PIENIĄDZE DLA KOGO PRZYJEMNOŚĆ

Wokół finansowania Katolickiego Domu Kultury “Arka” w Racławicach zrobiła się burza. Nie jest to jeszcze burza z piorunami, ale coś nam się wydaje, że pioruny w tej sprawie jeszcze zagrzmią. Kogo ewentualnie mogą te pioruny dosięgnąć? Najbardziej narażony wydaje się być być burmistrz Julian Ozimek, a grom może wylecieć z jakiejś biskupiej ręki. Czy wcześniej już tak nie bywało, że ta instytucja właśnie tą drogą załatwiała sobie różne sprawy i nie tylko w Nisku, ale również w Stalowej Woli? Jako że religia  katolicka nabrała w Polsce wymiaru religii panującej i jest to stwierdzenie faktu, a nie złośliwość, to wszystkie instytucje, organizacje mające w nazwie katolicki są zazwyczaj traktowane w sposób uprzywilejowany nawet jeżeli tego nie chcą.

A jak było na linii władze Niska KDK “Arka”?
Powiedzmy otwarcie, że władze miasta i gminy od lat starały się spełniać oczekiwania “Arki”. Jeżeli ktoś używa argumentu, że “Arka” pełni szczególną misję i promuje Nisko w kraju i za granicą, to zadajmy pytanie, czy wojaże młodych artystów z “Arki” to niewdzięczna, ciężka praca, czy też przyjemność poznawania Polski i świata za pieniądze podatników? Postawmy również pytanie czy inna organizacja mająca charakter prywatny, ale nie mająca w nazwie określenia katolicki mogłaby liczyć na taką hojność władz miasta i gminy? Odpowiedzi są chyba dość oczywiste. I jeszcze jedno pytanie. Jeżeli grupa pasjonatów, powiedzmy w Zarzeczu, wymarzy sobie stworzenie niezależnego teatru amatorskiego, to automatycznie oznacza konieczność dofinansowania przez gminę? Chyba tak, bo przecież władze gminy jednakowo powinny traktować wszystkich, którzy chcą rozwijać kulturę i promować gminę. Przykład z amatorskim teatrem nie jest przypadkowy, bo nawiązuje do Stalowej Woli. Jeżeli ktoś chce być niezależny od władz gminy, to powinien przede wszystkim zadbać o niezależne źródła finansowania. I jak to wygląda w przypadku “Arki”?
I znowu żeby nie zostać posądzonym o złośliwość trzeba spytać czy skoro “Arka” ma nawet w nazwie katolicka, to czy Kościół, przecież instytucja nie najbiedniejsza, dokłada się do jej utrzymania? Osoby kierujące “Arką” widać nie kierują się dalekowzrocznością. Skąd pewność, że gmina będzie zawsze mieć tyle pieniędzy, żeby spełnić ich oczekiwania?

Nisko miasto i gmina ma szereg trudnych problemów do rozwiązania, a tych problemów nie ubywa. Nie tylko w Nisku możliwości finansowe nie nadążają za coraz to nowymi problemami. Gmina przyjęła na siebie ambitne, ale trudne wyzwania również w dziedzinie kultury. Trzeba to wszystko ogarnąć i sprawiedliwie dzielić środki. Smutna prawda jest taka, że nie na wszystko starczy. Trzeba robić bolesne wybory. I co wybrać? To należy do decyzji radnych i burmistrza. W tej konkretnej sytuacji jednej stronie się wydaje, że pełni szczególną misję, a druga strona ma bez szemrania wyłożyć kasę, bo my tak chcemy. Sytuacja nabiera wrednego wymiaru politycznego, ponieważ niedługo wybory. W takiej sytuacji trudno o trzeźwe wywarzanie racji i działanie z najlepiej pojętym interesem gminy. Kto z radnych będzie się chciał narazić na zarzuty, że krzywdzi “Arkę” i sprzeciwia się rozwojowi katolickiej kultury? Sytuacja nie jest prosta, ale naszym zdaniem w tych warunkach nie ma tu dwóch równych stron. Czy burmistrz Ozimek znajdzie sobie piorunochron?

Weronika Przestój

 

29 komentarzy

Komentarze

 1. Nisko

  26 listopada 2017 at 18:04

  Po pierwsze nie wiesz kobieto co piszesz. Po drugie dzieci jeżdżą zawłasne piniądze na WYSTĘPY. Po trzecie na każdy występ pracują cały rok. Po czwarte pomodle się za ciebie do Pana Boga. A pieniądze z podatków to są moje i naszych dzieci. Więc mamy prawo decydować na co idą. I nie kasuj tego.

 2. Plus

  26 listopada 2017 at 18:18

  Dzieci się nie lansują pracują cały rok, a za wyjazdy same płacą. Pomodle się za ciebie o rozum bo widać kim jesteś. Hehehehe. A PODATKI SĄ MOJE I MOICH DZIECI WIĘC MAM PRAWO DECYDOWAĆ NA CO PÓJDĄ.

  • Wyborca

   26 listopada 2017 at 20:22

   Brawo Panie byrmistrzu proszę dbać o nasze pieniądze a nie finansować prywatne rozrywki

 3. Nisko4

  26 listopada 2017 at 19:59

  Gorzej prostackiego artykułu nie można napisać, pisze to ten kto nie ma zielonego pojęcia na temat Arki, pieniądze zgodnie z porozumieniem powinny trafić, nie są równo dzielone dofinansowania, przykład 300 tysięcy na szatnie i milon na nck co tam się NIC nie dzieje, dzieci mają występy raz może dwa do roku porównując Arke która ma ich kilkadziesiąt w ciągu roku, są zapraszani na różne imprezy okolicznościowe, promując Gmine Nisko a szacunku od Burmistrza nie mają ŻADNEGO! Szkoda tylko dzieci….porażka.

  • Marcin

   26 listopada 2017 at 21:08

   Chyba wiem kto to pisał.Gratuluję wypocin na miarę osoby zainteresowanej sytuacją. Brawo Ty

 4. Biedne dzieci

  26 listopada 2017 at 20:07

  Szkoda dzieci…

 5. Zdzisiek

  26 listopada 2017 at 20:19

  Ewa zrób herbatę a nie interenty czytasz.

 6. wyborca

  26 listopada 2017 at 20:25

  W tej sytuacji warto zapoznać się z obowiązującym prawem, kogo samorząd i w jaki sposób może dofinansować. Chyba, prawo sobie a życie sobie. Dzisiaj jest moda kto silniejszy bo prawa w tym kraju się nie przestrzega. Płacę podatki proszę o większe środki ka kluby sportowe.

 7. Ralf

  26 listopada 2017 at 21:11

  Myślę, że bardzo złą robotę robi w tej chwili p. chyba dyrektor KDK Arka Ewa Sęk. I to ona jest problemem ZPiT Racławice i KDK Arka. Jej konfliktowy styl prowadzenia spraw i fatalne relacje z obecnymi władzami gminy dzieciom nie pomogą. Osobiste interesy, rodzinne sprawy kryminalne, brudne pieniądze, miasto o tym pamięta. Powinna oddać stery w ZPiT i KDK komuś mlodszemu i nieuwiklanemu w różne brzydkkie rzeczy.

  • xyz

   27 listopada 2017 at 09:24

   Zdecydowanie popieram ten komentarz! Pani Ewa powinna dostać kwiaty i udać się na wypoczynek

 8. Plus

  27 listopada 2017 at 09:16

  TO JUŻ TAK NISKO UPADLIŚCIE Z BURMISTRZEM , ŻE DZIECI SIĘ CZEPIACIE. Tylko zera to robią.

 9. Rodzic

  27 listopada 2017 at 18:37

  Najlepiej niech dzieci godzinami siedzą przed telefonem czy komputerem, wpatrując się w youtuberow wskazujących drogę, oglądając 19+, “Szkołę” itp.. Pani Weroniko, nasze dzieci w “ARCE” wszechstronnie rozwijają się. Proszę wskazać mi jakiś zespół w który zaangażowane są całe rodziny, łącznie z babciami i dziadkami, albo tańczą rodzeństwa. To jest bardzo ciężka logistycznie praca: dojazdy na zajęcia 2x w tygodniu, a przed koncertami częściej (i 2 tygodnie zajęć na wakacjach), pranie, krochmalenie i prasowanie strojów (doszywanie brakujących elementów lub przeszywanie ), wyjazdy na koncerty, a przede wszystkim razem spędzony czas i wzajemna pomoc. Zespół to nasza duma. Nasze dzieci mają zorganizowany czas do maximum, a jest jeszcze nauka i szkoła. Jest ciężko, ALE WARTO.
  “Arka” jest dla całych rodzin. Uderzacie w sens wielu rodzin. KDK ARKA i ZPiT “Racławice” to niedoceniona marka w Nisku, której ambasadorka jest niżanka tańcząca w ZPiT “Śląsk” – Pani Magdalena.
  I PO TO WSZYSTKO? Pani Weroniko, życzę takiej przystani jak ARKA dla Pani dzieci. Dodam jeszcze, że w Stalowej Woli działa prężnie KATOLICKI KLUB SPORTOWY “Victoria” i czy ktoś z nim walczy bo KATOLICKI. (Nie kasować)

 10. Katarzyna Karaś

  28 listopada 2017 at 08:42

  Powinna się Pani wstydzić, jako pseudo dziennikarka niżańskiego portalu, za to,że wypisuje Pani takie bzdury ..nie mając pojęcia o tym, o czym Pani pisze. Czy pozwoliła by Pani sobie na takie sformułowania wobec innej niżańskiej instytucji? WSTYD to mało powiedziane…

 11. NIŻANIANKA

  28 listopada 2017 at 09:39

  Psy szczekają karawana jedzie dalej. Życzę aby Arka pokonała te mętne wody na jakich teraz musi płynąć. Samo życie – zawiść, nienawiść i stek kłamstw i pomówień. Początek kampanii wyborczej – styl najwyższej klasy “Nie zawiodłem i nie zawiodę”

 12. Dla redaktora

  28 listopada 2017 at 18:14

  Redaktor pyta czy jeżeli grupa pasjonatów, powiedzmy w Zarzeczu, wymarzy sobie stworzenie niezależnego teatru amatorskiego, to automatycznie oznacza konieczność dofinansowania przez gminę?
  ODPOWIEDŹ BRZMI TAK
  Tylko wcześniej taki teatr jak wszyscy musi przystąpić do konkursu i wygrać go.
  Oczywiście ktoś musi wcześniej rozpisać ten konkurs.
  PS
  Najlepiej w grudniu wtedy nikt nie zdąży wykorzystać środków inie ma problemu.

 13. Marzena 74

  29 listopada 2017 at 09:34

  Myślę że pani Sęk i pan Sroka to te osoby należy z Arki usunąć
  moim zdaniem to przez nich Arka cierpi to przez te osoby arka została
  upolityczniona i to oni ponoszą winę więc może państwo odejdą sami
  panie Sroka i pani Sęk

 14. Rodzic

  29 listopada 2017 at 11:03

  Nisko!!! nisko, coraz niżej…

 15. Rodzic1

  30 listopada 2017 at 14:47

  Autorka artykułu, tak mocno się natrudziła nad wymyśleniem tak tandetnego tytułu dla swoich wypocin, poniżej jakiegokolwiek poziomu, że już nie starczyło jej energii na obiektywne podejście do sprawy. Chyba, że to artykuł sponsorowany lub pisany na zlecenie, bo tak to wygląda.
  Prawda jest jedna …
  ZPiT Racławice, działający w KDK Arka to jeden z najlepszych zespołów dziecięcych w Polsce,świadczą o tym liczne nagrody na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. Na sukces zespołu przez ponad 30 lat pracowała Pani Ewa Sęk, to jej choreografie przez te wszystkie lata zachwycały jurorów i wielokrotnie były wyróżniane.
  Nie godzi się aby obrażać na forum , publicznie MŁODA KOBIETO , osobę, która najlepsze lata swojego życia poświęciła na wychowanie i szkolenie takich istot jak Ty (pewnie nie chodziłaś do naszego Zespołu, albo był to krótki epizod bo byłaś mało zdolna i szybko odpadłaś).
  Trudno porównywać Zespół który działa na terenie Gminy od ponad 30 lat z instytucjami pozarządowymi , które mogą liczyć tylko kilka wiosen i zakres ich działalności jest ograniczony.
  Argumentów jest wiele …
  Rolą Pana Burmistrza jak i Radnych jest działanie na rzecz społeczeństwa. Społeczeństwo zgłasza taką potrzebę więc rolą w/w osób wypełniających tę funkcję jest zaspokoić potrzeby mieszkańców, w jakim zakresie ? Zgodnie z możliwościami budżetu.
  A nie na zasadzie nie bo nie ….
  To nie są prywatne pieniądze … więc nie mogą być wydawane zgodnie z własnym uznaniem, np. modernizacja różnych obiektów zgodnie z zamieszkaniem Państwa Radnych, czyli w swoim interesie Panowie jesteście skuteczni. Być może efektem tych działań jest niechlubna czołówka rankingu Gmin najbardziej niegospodarnych w Polsce.

 16. btre

  3 grudnia 2017 at 12:44

  “Arka” to instytucja promująca polską i regionalną kulturę i folklor w Polsce i na świecie, więc powinna istnieć jak najdłużej, żeby za kilkadziesiąt lat pozostał po nas ślad prawdziwy i piękniejszy niż tysiące idiotycznych artykulów i komentarzy na serwerach internetu…

 17. Plus

  3 grudnia 2017 at 19:23

  RODZICE wygrają a Radnym będzie wstyd , że Skrzywdzili DZIECI. IDĄ ŚWIĘTA PORA POMYŚLEĆ KOMU SŁUŻYCIE. BOGU CZY MAMONIE.

 18. Kinga

  4 grudnia 2017 at 19:41

  Pani Ewa Sęk, co wodę z mózgu robi radnym z Niska powinna sięgnąć do swojej drugiej głębokiej kieszeni. Baba jest Prokurentem MOTOS Sp. z o.o. w Stalowej Woli (nauka jazdy z filiami w kilku miastach) i wykłada na Fili KUL. Synowie sa właścicielami Spółki i członkami Zarządu, z czego jeden Prezesem. Syn Marcin Sęk jest dodatkowo dyrektorem Biura w PGZ S.A. i Wiceprzewodniczącym RN Huty Stalowa Wola S.A. poza tym jest w Wwie prezesem fundacji i ma działalność gospodarczą. Pani jest niedoszłą kandydatka na Posła PIS z Niska. Mąż Pani Ewy – Zdzisław kiblował w ZK w Tarnowie i ma wyrok za udział w aferze korupcyjnej w WORD w Tarnobrzegu, gdzie był wicedyrektorem. Dzięki Policji i Prokuraturze z Tarnobrzega rozbita została ok. 30 osobowa szajka – zorganizowana grupa przestępcza handlująca za łapówki egzaminami na prawa jazdy a organizatorzy w tym Zdzisław Sęk trafili do aresztu śledczego na 3 miesiące.

  • stalowowolanin

   6 grudnia 2017 at 11:36

   Kobieto, zazdrość i zawiść przez Ciebie przemawia, skup sie na faktach a nie plotkach

 19. rodzic 10

  7 grudnia 2017 at 17:45

  Do pani Kingi
  Kobieto,kipisz złością i nienawiścią.Zółć się z Ciebie wylewa.Tylko ,co do tego ma Arka i ZPiT Racławice?

  • NAC

   23 grudnia 2017 at 12:26

   Jak to co ma! Ma i to bardzo dużo ! To jest DK K A T O L I C K I to do czegoś zobowiązuje. Jakaś moralność obowiązuje nawet ludzi niewierzących. A w tej rodzinie ( jeżeli Kinga nie kłamie ) to jest niezły bajzel.

 20. cwks

  9 grudnia 2017 at 00:23

  Lepiej obejrzeć film poszukiwacze zaginionej arki. Będzie weselej i bezstresowo.

 21. pilka

  12 grudnia 2017 at 10:19

  niech pani ewa szuka sponsorow

 22. Rodzic1

  19 grudnia 2017 at 22:39

  Do Pani Kingi.

  Przemawia przez Panią prawdziwa polska mentalność. Jak ktoś ma to musi oddać … Pani Kingo trzeba było się uczyć … Nikt nikomu nie broni być ambitnym , mieć talent i rozwijać go i realizować swoje marzenie. Ci ludzie , o których Pani pisze ciężko na to pracowali, a nie tak jak Pani być może większą część swojego młodzieńczego czasu spędziła z puszką piwa i papierosem na ławce pod klatką …

  Jest Pani świetnie poinformowana co u kogo słychać ?
  A może warto trochę pogrzebać we własnym życiorysie , a nie w cudzym.

  Żenujące to jest …
  Jak można tak nisko upaść, żeby szkalować tak drugiego człowieka.

  • NAC

   23 grudnia 2017 at 12:30

   Jeżeli to prawda to nie Kinga upadła!

  • Jaaa

   4 lutego 2018 at 23:41

   No to się już nie dziwię że stoi za radnymi i pisze co jej każą. Haha

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bez kategorii

Więcej w Bez kategorii

Planowane wyłączenia prądu

rni24.eu7 lipca 2020

#GaszynChallenge HSW Stalowa Wola S.A. – VIDEO

rni24.eu1 lipca 2020

Uwaga! Prognozowane burze, grad i porywisty wiatr

rni24.eu12 czerwca 2020

Planowane wyłączenia prądu

rni24.eu5 czerwca 2020
prąd

Planowane wyłączenia prądu

rni24.eu26 maja 2020

Cztery szczeniaki poszukują domu !

rni24.eu18 maja 2020

Odprawianie pogrzebów w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego

rni24.eu16 marca 2020

Spotkanie Rekrutacyjne HSW odbędzie się w innym terminie !

rni24.eu12 marca 2020

ZAMKNIĘTE SZKOŁY !!!

rni24.eu11 marca 2020